Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Evropský parlament volí předsedu, poslanci budou rozhodovat o zákonu proti nadměrnému zadlužování nebo o vinařské novele a britská premiérka Mayová řekne, jak bude vypadat proces vystoupení Británie z EU. Jaké další zprávy dnes sledovat? 

Kdo bude předsedou Evropského parlamentu?

Europoslanci si na budoucích dva a půl roku zvolí nového předsedu. Výsledek je ale na rozdíl od předchozích let nejasný. Dříve se totiž v čele parlamentu tradičně střídali zástupci dvou nejsilnějších frakcí – socialistů a lidovců. Dohoda se ale nelíbí liberální frakci ALDE a ani samotným socialistům. Lidovci by se totiž dostali do čela všech tří hlavních institucí. O křeslo předsedy se tedy utká za socialisty Gianni Pittella, za ALDE bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, za lidovce Antonio Tajani a za frakci ECR Helga Stevensová.

Zákon o nadměrném zadlužování zpět u poslanců

Poslanecká sněmovna dnes bude znovu hlasovat o zákonu proti nadměrnému zadlužování veřejných rozpočtů. Vrací se sem poté, co ho senát zamítl s odůvodněním, že je vůči obcím a krajům neústavní. Vládní koalice se ale rozhodla senátní veto přehlasovat. Poslancům se na stůl dostane také vinařská novela, která má zabránit falšování vína. V rámci novely chce Senát prodloužit lhůtu pro prodej sudového vína vinotékám, které nebudou hlášeny jako příjemci nebo výrobci vína.

Mayová nastíní postup při brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová představí, jak bude země postupovat při procesu vystoupení z Evropské unie. Během projevu by mohla také sdělit přesné datum, kdy začne vyjednávání Londýna s unijními partnery. Podle britských médií je Mayová rozhodnuta zvolit cestu takzvaného tvrdého brexitu, kdy by země opustila EU bez jakéhokoliv privilegovaného partnerství. Projev budou s napětím sledovat především lídři ostatních zemí EU a finanční trhy.

1,7 miliardy pro Tykače

Odvolací vrchní soud rozhodl, že španělská společnost Telefónica musí doplatit firmám miliardáře Pavla Tykače 1, 7 miliardy korun za odprodej minoritních podílů v bývalém Českém Telecomu. Informoval o tom Český rozhlas. Většinový podíl v Českém Telecomu koupila španělská společnost od státu za 502 korun za akcii, ostatním akcionářům ale jen za 456 korun. Mezi nimi byly i firmy Pavla Tykače. Telefónica podala proti verdiktu dovolání a požádala o odklad platby.

Terorista z Istanbulu dopaden

Turecká média večer oznámila, že úřady zadržely hlavního podezřelého z novoročního útoku na klub Reina. Uzbeka Abdulgadira Mašaripova dopadly v domě jeho kyrgyzského přítele v istanbulské čtvrti Esenyurt. Podle deníku Hürriyet pachatel v nočním klubu na Nový rok zabil 39 lidí kvůli penězům, a ne z ideologických důvodů. Za masakr měl obdržet 150 000 dolarů (asi 3,8 milionu korun). Tomu podle deníku nasvědčuje i fakt, že nešlo o sebevražedný útok, naopak se chtěl dostat do bezpečí. K odpovědnosti se přihlásil takzvaný Islámský stát, podle kterého šlo o odvetu za turecké vojenské angažmá v Sýrii.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744