Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Znovu se sejde komise k reorganizaci policie. Jednat bude o závěrečné zprávě, kterou má vypracovat do konce ledna. Další zádrhel přibyl v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Evropský parlament se bude zabývat kritickou situací běženců. Co dalšího byste dnes měli vědět?

Schází se komise k reorganizaci policie

Členové vyšetřovací komise k reorganizaci policie budou znovu jednat o závěrečné zprávě. Dokument, na kterém se shodli před týdnem, chtějí ještě upravit. Na vypracování zprávy mají čas do konce ledna. Reorganizace policie v létě vyvolala krizi ve vládní koalici. Komise naznačila, že navrhne některá opatření vládě, Poslanecké sněmovně či státním zástupcům.

Potíže v kauze Rath

Krajský soud v Praze v pondělí vrátil k došetření druhou větev kauzy bývalého poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha. Informuje o tom dnešní Mladá fronta DNES. Případ se týká manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic. Mluvčí soudu Pavlína Bočková důvody rozhodnutí neuvedla s tím, že musí být nejprve doručeno účastníkům řízení.

Evropský parlament bude jednat o běžencích

Europoslanci se dnes ve Štrasburku budou zabývat problémy běženců v některých uprchlických zařízeních. Kvůli mrazům je situace na mnoha místech kritická. Potíže způsobily nízké teploty a husté sněžení zejména na řeckých ostrovech v Egejském moři.

Ministerstvo financí bude informovat o EET

Ministerstvo financí dnes chystá tiskovou konferenci, na níž bude informovat o dosavadním provozu elektronické evidence tržeb. Věnovat se bude také blížícímu se startu druhé fáze EET. Po hotelech a restauracích by se od března měla týkat také maloobchodu a velkoobchodu, tedy zhruba 250.000 prodejců.

Plíšková se Strýcovou v Austrálii nadělovaly

Tenistky Karolína Plíšková a Barbora Strýcová postoupily do třetího kola Australian Open. Plíšková ve druhé fázi úvodního grandslamu sezony porazila ruskou tenistku Annu Blinkovovou suverénně 6:0 a 6:2. Nepopulárního „kanára“ nadělila soupeřce také Strýcová. Ta zdolala Němku Andreu Petkovicovou 6:0 a 7:5.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744