Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Trumpova éra přichází. Nový prezident USA dnes slavnostně začne svoji misi v Bílém domě. Inauguraci můžou provázet i protesty odpůrců republikánského politika. V Česku spolu s tím končí působení amerického velvyslance Andrewa Schapira. Ve Vejprnicích na Plzeňsku jsou po srážce vlaku s osobním autem tři mrtví. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Inaugurace Donalda Trumpa

Zvolený prezident USA Donald Trump se v 18.00 SEČ ujme svého úřadu. Ve Washingtonu složí před budovou Kongresu prezidentský slib. Stane se tak v pořadí 45. hlavou Spojených států. Ceremonii bude přihlížet kolem milionu lidí včetně Trumpových odpůrců, kteří chystají protesty. 

Andrew Schapiro končí

S inaugurací nového prezidenta USA skončí v Česku mise dosavadnímu americkému velvyslanci. Andrew Schapiro není kariérním diplomatem, byl politickým velvyslancem odcházejícího prezidenta Baracka Obamy. V Praze působil od září 2014. Po jeho odchodu ambasádu dočasně povede současná zástupkyně velvyslance Kelly Adamsová-Smithová.

Srážka vlaku ve Vejprnicích

Tři lidé zemřeli ráno při střetu osobního auta a vlaku na železničním přejezdu ve Vejprnicích na Plzeňsku. Ve vlaku se nikdo nezranil. Mezi Vejprnicemi a Nýřany dráhy zajistily náhradní autobusovou dopravu.

Poslanci budou projednávat autorský zákon

Poslanecká sněmovna se bude zabývat novelou autorského zákona. Ta by mohla přinést skokové navýšení autorských poplatků. Kontroverzní je taky čtyřnásobné zvýšení autorských poplatků za půjčování knih.

Italští záchranáři pokračují v pátrání

Pátrání po obětech neštěstí bude pokračovat v okolí hotelu Rigopiano na úpatí pohoří Gran Sasso. Hotel zavalila lavina, která se utrhla v důsledku zemětřesení. Záchranáři zatím z trosek budovy vytáhli čtyři mrtvé. Pohřešuje se kolem 30 lidí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744