Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Českou republiku i nadále trápí smog. Ptačí chřipka se objevila na dalším místě, má v zemi už devět ohnisek. V Kazachstánu začínají mírové rozhovory o Sýrii. Jaké další zprávy byste dnes měli sledovat?

Česko ve smogu

V Praze, Olomouckém a Středočeském kraji je kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu vyhlášený signál regulace. V sedmi krajích pak nadále platí smogová situace. Lidé by měli kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám omezit jízdu auty i zvýšenou fyzickou zátěž spojenou s rychlejší frekvencí dýchání. Platí to zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, seniory a malé děti. K vysokému znečištění ovzduší přispívají současné silné mrazy, kdy noční teploty padají i pod minus 10 stupňů Celsia, ale také inverzní charakter počasí a bezvětří.

Ptačí chřipka má další ohniska

Veterináři dnes vyhlásí ochranné a dozorové pásmo kolem devátého ohniska ptačí chřipky v Lověšicích na Přerovsku. Soukromému chovateli uhynulo asi 35 slepic, u dalších ptáků byly viditelné známky nákazy. Celý chov veterináři o víkendu vybili. Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku zhruba po deseti letech. V Česku je v chovech zatím devět ohnisek, potvrzeny byly i úhyny u volně žijících ptáků, kromě Olomouce také v Praze, v Náchodě nebo v Hradci Králové. Čtyři ohniska jsou na jižní Moravě, jedno je ve Středočeském kraji a tři v jižních Čechách.

Syrské mírové rozhovory

V Kazachstánu začínají mírové rozhovory o Sýrii zprostředkované Ruskem, Tureckem a Íránem. Zástupci syrské vlády a armády na jedné straně a zástupci opozice na straně druhé se na nich mají zabývat hlavně upevněním příměří a otevřením koridorů pro distribuci pomoci. Vůbec poprvé k jednomu stolu zasednou zástupci vlády a odpůrci prezidenta Bašára Asada. Není zřejmé, nakolik se vyjednavači budou zabývat i Asadovou budoucností.

Nehoda autobusu v Itálii

Pokračuje vyšetřování páteční nehody autobusu s maďarskými školáky na severu Itálie, při níž zahynulo 16 lidí. K uctění památky mrtvých Maďarsko na dnešek vyhlásilo den národního smutku. Neštěstí se stalo na dálničním výjezdu do Benátek. Autobus zavadil o postranní sloup mostu a začal hořet. Mezi pasažéry byly údajně mladí Maďaři ve věku mezi 14 a 18 lety, kteří se vraceli ze školního zájezdu do Francie. Autobusem jeli také učitelé a rodiče. Příčina havárie zatím není jasná, kromě autobusu nehavarovalo žádné jiné vozidlo.

Výbušené baterie Samsungu

Jihokorejská firma Samsung Electronics dnes zveřejnila nové informace o přístroji Galaxy Note 7, jehož výrobu musela loni ukončit kvůli přetrvávajícím problémům se vznícením baterií. Podle testů 700 odborníků problémy způsobila nevhodná kombinace designu a výroby baterií. Začátkem loňského září začal Samsung kvůli problémům s bateriemi stahovat z trhu 2,5 milionu telefonů Galaxy Note 7. Zákazníkům nabídl finanční kompenzaci nebo výměnu za opravenou verzi telefonu. Později se však objevily zprávy o vznícení už vyměněných přístrojů, což Samsung přimělo k úplnému ukončení výroby a prodeje tohoto modelu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744