Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Brazílie čelí největší epidemii žluté zimnice od roku 2000, uplynuly čtyři roky od zvolení Miloše Zemana a v Rakousku se prezidentského úřadu ujme Alexander Van der Bellen. Co dalšího je dobré po ránu vědět?

Do prezidentského křesla v Rakousku usedne Van der Bellen

Alexander Van der Bellen, který v prosinci porazil Norberta Hofera z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ), se dnes oficiálně stane rakouským prezidentem. Ukončí tak „bezvládí“ po Heinzi Fischerovi, který úřad opustil po dvanácti letech loni v červenci. Bývalý předseda strany Zelených složí přísahu v 10 hodin dopoledne.

Ve vztazích Mexika a USA přituhuje

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto přehodnotí svou plánovanou úterní návštěvu Spojených států. Uvedl to v reakci na Trumpův exekutivní příkaz, kterým včera rozhodl o výstavbě zdi na hranici s Mexikem. Trump přitom potvrdil svá dřívější slova, že výstavbu nakonec nechá kompletně zaplatit mexickou vládu. Nieto to ale odmítá a kvůli Trumpovi čelí problémům doma. Tamní média i politici ho obviňují, že nedokáže USA čelit. 

Čtyři roky od volby Zemana

Uplynuly čtyři roky od zvolení Miloše Zemana prezidentem České republiky, kdy v druhém kole voleb porazil tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Hlas mu tehdy dalo 55 procent voličů, Schwarzenberg získal o téměř půl milionu hlasů méně. Zeman, kterému vyprší mandát příští rok na jaře, má v březnu oznámit, zda se v příštím prezidentském klání bude o post ucházet znovu. Zemanova obliba se stále drží na vysoké úrovni. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění mu důvěřuje 56 procent občanů.  

Smog v Česku přetrvává

Nejhorší je situace na severovýchodě republiky. Na Třinecku meteorologové vyhlásili stav regulace, kdy musí kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu některé podniky omezit výrobu. Meteorologové zda zároveň vyzývají, aby lidé pokud možno nevyjížděli autem a využili hromadnou dopravu. Smogová situace platí v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji.

Brazílie se potýká s největší epidemií žluté zimnice od roku 2000

Brazilské úřady potvrzují 70 případů nakažených, z nichž 40 zemřelo. Dalších víc než 300 pacientů je v péči lékařů, kteří prověřují, zda se také jedná o žlutou zimnici. Ta se projevuje bolestí hlavy, zad a svalů, nevolností a zvracením. Jedná se o smrtelnou nemoc, kterou přenášejí komáři. Tamní ministerstvo zdravotnictví proto objednalo 11,5 milionu dávek očkovací protilátky. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link