Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Obvodní soud pro Prahu 10 rozhodne spor o nošení hidžábu na školách. Americký prezident Donald Trump bude jednat s britskou premiérkou Theresou Mayovou o budoucí podobě vzájemných vztahů USA a Británie. Voliči na Mostecku si zopakují senátní volby. Co dalšího byste dnes měli vědět?

Spor o hidžáb

Obvodní soud pro Prahu 10 rozhodne spor somálské studentky Ayan Jamaal Ahmednuurové a Střední zdravotnické školy. Dívka tvrdí, že ji instituce nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání, jelikož jí nepovolila při výuce nosit hidžáb. Škola podle studentky nesouhlasila ani s alternativou, že by dívka měla při vyučování zahalený pouze krk. Požaduje omluvu a 60 tisíc korun.

Schůzka Trump–Mayová

Nový americký prezident Donald Trump se sejde s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Jednat budou o vzájemných vztazích obou zemí v době, kdy Británie odchází z Evropské unie a Trumpova administrativa vypovídá velké mezinárodní smlouvy. Mayová před cestou do USA prohlásila, že obě země mají řadu společných zájmů a měly by si vytvořit „zvláštní vztah“, který by byl silnější než běžná dvoustranná mezinárodní partnerství.

Senátní volby na Mostecku

Mostecko čeká první den opakovaných senátních voleb. O jejich novém konání loni rozhodl Nejvyšší správní soud. Mandát obhajuje Alena Dernerová, jejíž spor s hnutím Severočeši.cz stál za zneplatněním podzimních výsledků. Voliči mohou hlasovat dnes od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu od 8:00 do 14:00. Případné druhé kolo by bylo na programu v pátek 3. a v sobotu 4. února.

Jednání o reverse charge

Ministři financí Evropské unie budou jednat o návrhu Evropské komise, který by měl umožnit unijním zemím využívat obecný systém přenesené daňové povinnosti při výběru daně z přidané hodnoty. Základem tzv. systému reverse charge je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele. Zabránit by měl karuselovým podvodům. O možnost reverse charge žádá český vicepremiér Andrej Babiš. Komisí předloženou podobu však považuje za nepoužitelnou.

Merkelová se sejde s Hollandem

Zatímco Donald Trump se sejde s Theresou Mayovou, německá kancléřka Angela Merkelová v Berlíně přijme francouzského prezidenta Françoise Hollandea. Jednat budou především o budoucnosti Evropské unie. Dá se očekávat, že se zaměří na chystaný odchod Británie z Evropské unie. Proberou i přípravu setkání šéfů vlád unijních zemí na Maltě začátkem února.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744