5 důležitých věcí, které se dějí právě teď | info.cz

Články odjinud

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Spojené státy americké musí opustit 96 ruských diplomatů a jejich rodinných příslušníků, prezident Putin odvetná opatření nechystá. České republice hrozí epidemie chřipky, tři nemocní už zemřeli. Polsko se loučilo se zavražděným řidičem Lukaszem Urbanem, na obřad se dostavil i prezident Andrzej Duda. Co dalšího se dnes stalo?

Vyhoštění diplomatů

Prezident Barack Obama rozhodl, že USA musí opustit 35 ruských diplomatů a jejich rodinných příslušníků. Důvodem jsou hackerské útoky, které podle amerických tajných služeb koordinoval Kreml, a které mohly ovlivnit předvolební nálady v zemi. Prezident Vladimir Putin bezprostřední odvetná opatření nechystá, podle agentury TASS se nechal slyšet, že je to pod jeho úroveň.

Chřipková epidemie

České republice hrozí chřipková epidemie, počet nemocných stoupl v minulém týdnu o 54 %, což podle Státního zdravotního ústavu svědčí o epidemii. Na Vysočině tři nemocní zemřeli, nejvíc postižených je ale v Olomouckém kraji. Na vývoj situace reagují také nemocnice, řada z nich do odvolání zakázala návštěvy pacientů.

Poslední rozloučení

Polsko se naposledy loučilo se zavražděným Lukaszem Urbanem. Řidič kamionu se stal první z dvanácti obětí tuniského teroristy Anise Amriho, který mu ukradl vůz a zaútočil s ním na vánoční trh na náměstí Breitscheidplatz v Berlíně. Smutečního obřadu se zúčastnil polský prezident Andrzej Duda. Hold Lukaszi Urbanovi vzdali řidiči náklaďáků po celém Polsku, když zastavili a minutu troubili.

Pirátům radí Tlustý

Česká pirátská strana konzultovala svůj volební program s bývalými ministry za ODS Vlastimilem Tlustým a Martinem Kubou. V nastaveném postupu chtějí pokračovat a chystají se oslovit další zástupce různých politických subjektů. Předseda pirátů Ivan Bartoš se zároveň nechal slyšet, že lidé, se kterými konzultuje aspekty politického života, nemají v žádném případě vliv na program jeho strany.

Příměří v Sýrii

Křehké příměří v Sýrii, které vstoupilo v platnost ve čtvrtek 29. prosince ve 23 hodin SEČ, se zatím až na výjimky daří dodržovat. Rusko, které spolu s Tureckem stálo u jeho zrodu, se chystá o pomoc požádat Radu bezpečnosti OSN. K příměří se připojilo sedm povstaleckých skupin, na teroristické organizace se nevztahuje. Velvyslanec Ruska při OSN Vitalij Čurkin doufá, že by o návrhu mohla Rada bezpečnosti hlasovat už na Silvestra.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud