5 důležitých věcí, které se dějí právě teď | info.cz

Články odjinud

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

V Česku se objevilo další ohnisko ptačí chřipky, americké tajné služby označují Rusko za velkou hrozbu pro Spojené státy a Turecko zažilo další teroristický útok. Jaké zprávy dnešního dne byste měli mít na paměti?

Další útok v Turecku

Po teroristickém útoku na západě země zemřeli dva lidé a dalších pět je zraněno. Před budovou soudu v Izmiru vybouchlo auto naplněné výbušninami, další vůz byl připravený poblíž a pyrotechnici ho zneškodnili. Dva útočníky policie zastřelila, třetí je na útěku. Pachateli jsou podle guvernéra provincie kurdští extremisté.

Česko druhým dnem trápí husté sněžení

Kvůli sněhu byl vpodvečer uzavřen hraniční přechod Hora sv. Šebastiána na Chomutovsku. Většinu silnic, které nebyly kvůli sněhu průjezdné, se už podařilo otevřít. Večer potrápí řidiče hlavně ledovka. Sníh ale nekomplikuje situaci jen na silnicích. Horská služba v Krkonoších vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí. Na horách zároveň platí výstrahy před sněhovými jazyky a závějemi.

Za pět dní stihl Amri projet pět zemí

Terorista původem z Tuniska Anis Amri, který útočil na vánočních trzích v Berlíně, projel po úderu celkem pět evropských zemí. Ukázalo to dosavadní vyšetřování. Poté, co kamionem najel do návštěvníků vánočních trhů, utekl na blízké nádraží, odkud odcestoval do Nizozemska. Následovala belgická metropole Brusel, kde ho zachytily kamery na vlakovém nádraží, pak projel Francií a zamířil do severoitalského Turína. Policie ho dopadla a zastřelila až u Milána.

Třetí ohnisko ptačí chřipky

Chov v Letkovicích je třetím ohniskem nákazy ptačí chřipky, která byla v Česku potvrzena včera ráno. V okolí prvních dvou ohnisek v Moravském Krumlově a Ivančicích bude vybito 1 100 kusů drůbeže, aby se zabránilo rozšíření viru i na další ptáky. Kvůli ptačí chřipce dnes v Moravskoslezském kraji zasedl krizový štáb a Krajská veterinární správa už také přesně vymezila ochranné tříkilometrové a dozorové desetikilometrové pásmo, v nichž začínají pro majitele chovů platit nové povinnosti. Například v ochranném pásmu mají obce do 10. ledna vytvořit soupis všech hospodářství, která chovají drůbež a další ptáky.

Rusko je hrozba

Rusko je kvůli vyspělému počítačovému programu, díky kterému je schopné páchat kybernetické útoky, velkou hrozbou pro zájmy Spojených států. Píší to zástupci amerických tajných služeb ve společném prohlášení, které připravili pro jednání v branném výboru amerického Senátu. Tajné služby viní Moskvu z kybernetických útoků, které měly vliv na americké prezidentské volby. Rusko podle nich zároveň šíří falešné informace na sociálních sítích a prostřednictvím internetu, aby oslabilo Západ. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud