Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Ruské jednotky se stáhnou ze Sýrie, kvůli ptačí chřipce začalo v Česku vybíjení drůbeže a německý tisk reagoval na rasistickou kauzu s černošským modelem v Lidlu. Co dalšího se dnes stalo?

Rusko se stahuje ze Sýrie

Rusko začalo se stahováním svých jednotek ze Sýrie. Jako první zemi opouští část námořnictva. Vrátí se letadlová loď Admirál Kuzněcov, která dosud operovala u syrského pobřeží, i raketový křižník Petr Veliký a doprovodná plavidla. Rusko se účastní bojů v Sýrii od roku 2015 a je klíčovým spojencem prezidenta Asada, který díky němu získal převahu nad povstaleckými skupinami.

Ptačí chřipka v Česku

Na jihu Moravy začala plošná likvidace drůbeže kvůli ptačí chřipce, pomůže s ní i armáda. Veterináři taky prověřovali, zda se neobjevilo nové ohnisko nákazy ve středních Čechách, testy tam ale byly negativní. Onemocnění, které postihuje drůbež i volně žijící ptáky, se zatím objevilo jen v Ivančicích u Brna a v Moravském Krumlově na Znojemsku. Postižení farmáři můžou žádat o odškodnění.

Německá média reagují na rasismus zákazníků Lidlu

Německé deníky nešetří kritikou. Rozhořčily je rasistické reakce zákazníků Lidlu, kterým vadil v akčním letáku černošský model. Süddeutsche Zeitung například tvrdí, že Češi jsou vyhlášení rasisté v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Ke kauze se vyjádřil i dotčený 24letý model tmavé pleti, který sdělil, že reakce diskutujících ho šokovaly a nahání mu strach.

Americký velvyslanec Schapiro v Česku končí

Velvyslanec USA Andrew Schapiro bude v Praze asi už jen několik dní. Post opustí zřejmě ještě před inaugurací nového prezidenta Donalda Trumpa 20. ledna. Ministerstvo zahraničí jménem Trumpova týmu rozeslalo už 23. prosince příslušné pokyny politicky jmenovaným ambasadorům. Kariérním diplomatem není ani velvyslanec v Česku Schapiro.

Bezpečnostní opatření v Česku budou mírnější

Zvýšená bezpečnostní opatření, která policie přijala po předvánočním teroristickém útoku v Berlíně, se opět zmírňují. V ulicích budou postupně ubývat posílené policejní hlídky a z frekventovaných míst budou odstraněny zátarasy. V Česku ale dál platí první stupeň ohrožení před terorismem.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek