Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Jana Nečasová vyzradila utajované informace, u soudu vyvázla s podmínkou. Barack Obama přednese v domovském Chicagu svou poslední velkou prezidentskou řeč. Poslanecká sněmovna se zabývala prezidentským vetem zákona o střetu zájmů. Co dalšího se děje v průběhu úterka? 

Nečasová s podmínkou

Manželka bývalého premiéra Jana Nečasová se společně s lobbistou Ivem Rittigem podle rozhodnutí pražského městského soudu provinili vyzrazením tajných informací. Oba aktéři kauzy vyvázli od soudu s podmínkou – Nečasová na jeden a půl roku, Rittig na devět měsíců. Lobbista se proti verdiktu okamžitě odvolal, někdejší šéfka premiérova kabinetu si ponechala lhůtu na rozmyšlení, odvolávat se nejspíše bude i státní zástupce Rostislav Bajger.

Obamova závěrečná řeč

Odcházející americký prezident Barack Obama vystoupí v úterý večer (ve středu ve tři hodiny ráno podle středoevropského času) v domovském Chicagu se svým posledním velkým projevem. Podle informací americké televizní stanice CNN by se v něm měl Obama primárně zaměřit na obhajobu své zdravotnické reformy, kterou chce jeho nástupce v úřadu Donald Trump zrušit. Budoucímu prezidentovi chce také připomenout poselství americké rozmanitosti, tolerance silné demokracie.

Zákon o střetu zájmů

Poslanecká sněmovna se na dnešní schůzi mimo jiné zabývala zákonem o střetu zájmů, který se parlamentu vrátil poté, co jej vetoval prezident Miloš Zeman. Předlohu kritizovali podle očekávání poslanci za hnutí ANO, kteří jej považují za protiústavní. Jednání budou pokračovat zítra, vzhledem k termínové kolizi s pevně zařazeným bodem o privatizaci OKD, který se řešil dnes od pěti hodin. Po hlasování se očekávají reakce Zemana a Babiše. Prvně jmenovaný se dříve nechal slyšet, že v případě přehlasování veta podá stížnost k ústavnímu soudu, totéž dnes naznačil předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Andrej Babiš pak přislíbil, že by se v takové situaci vzdal svých firem.

ČNB bude mít nové členy rady

Prezident Miloš Zeman se chystá poslední lednový den jmenovat dva nové členy rady ČNB, kterými by se měli stát Oldřich Dědek a Marek Mora. Od února tak v sedmičlenné radě nahradí dosavadní členy Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala. Ekonomové se shodují, že nové tváře nebudou mít vliv na změnu současné hospodářské politiky banky. Podle údajů, které ČNB v úterý vydala, je také patrné, že by inflace neměla být do budoucna překážkou pro ukončení režimu devizových intervencí. Ty by mohly podle analytiků skončit ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Zeman oznámí, zda bude kandidovat

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček oznámil, že se hlava státu rozhodne, zda bude na svůj úřad opět kandidovat a výsledek sdělí na tiskové konferenci v pátek 10. března. Okolí Miloše Zemana je přesvědčeno o tom, že bude bojovat o obhajobu svého mandátu, ten současný mu vyprší v březnu 2018. Hlava státu má potíže s polyfunkční neuropatií, která jí ztěžuje chůzi. Podle toho se řídí úpravy programu prezidentových cest po republice. Sám Miloš Zeman, který v září oslaví třiasedmdesáté narozeniny, nedávno označil svůj zdravotní stav za stabilizovaný.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1