Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Dnes složil slavnostní přísahu americký prezident Donald Trump a započal čtyřleté volební období. V Itálii se podařilo zachránit z hotelu pod lavinou nejméně 11 lidí. Česko bojuje se smogem, který komplikuje mráz a bezvětří. Co se dalšího právě děje? 

Trump se stal americkým prezidentem 

Nový americký prezident Donald Trump složil přísahu a převzal symbolické klíče od Bílého domu. Bezprostředně po inauguraci také přednesl svůj první projev, ve kterém zdůraznil ochranu amerických hranic a pracovních míst. Ceremoniálu se zúčastnili čtyři žijící bývalí prezidenti Jimmy Carter, Bill Clinton, George Bush mladší a Barack Obama. Inaugurační den se neobešel bez protestů. Skupina maskovaných odpůrců nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa při jedné z protestních akcí ve Washingtonu rozbila výlohu restaurace McDonald´s a poničila auta v okolí.

Pod lavinou v Itálii přežilo nejméně 11 lidí

Zázrak v italských Alpách. Tak by se dala nazvat záchrana přeživších z lavinou zavaleného hotelu. Záchranářským týmům se po dvou dnech pátrání podařilo najít jedenáct lidí včetně dvou dětí, kteří tragédii přežili. Z trosek vysvobodili i rodinu kuchaře, který už ztrácel poslední naději.  Žena si v krizi udržela duchapřítomnost a zachránila své děti i další zasypané. Odvedla je do kuchyně, kde měli dostatek jídla a mohli udržovat oheň.

Český konzul navštívil v Thajsku Čecha, který šířil virus HIV

V Thajsku navštívil český konzul Čecha v detenci, kterému u nás hrozí 12 let vězení za vědomé šíření viru HIV.  Uprchlý muž je stíhaný, protože měl sex s desítkami mužů, aniž by jim o svém zdravotním stavu řekl. Nejméně tři z nich nakazil. Ministerstvo zahraniční vyvrátilo informaci thajských médiích, že Pfeifer bude do vlasti převezen už v úterý.

Česko trápí mráz a smog

Českou republiku zahalil hustý smog. Meteorologové vyhlásili kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu smogovou situaci ve většině krajů včetně Prahy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v hlavním městě možná přistoupí i k takzvané regulaci, kdy musí některé podniky omezit výrobu. Ke smogové situaci přispěly současné silné mrazy, inverzní charakter počasí i bezvětří. 

Poslanci schvalovali novely zákonů

Sněmovna na dnešním zasedání schválila novelu zákona o autorských platbách. Autorské poplatky se budou moci v budoucnu zvyšovat maximálně o inflaci. S požadavkem kolektivních správců autorských práv na jejich výraznější růst by muselo předem souhlasit ministerstvo kultury. Poslanci projednávali i další zákony. Noví podnikatelé v pohřebnictví budou muset skládat zkoušku a mít povinnou praxi v oboru, zakážou se nejlevnější papírové rakve. Provozovatelé některých malých vodních elektráren zřejmě získají zpětně podporu státu, o kterou byli počátkem loňského roku připraveni. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1