Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Britská vláda prohrála soudní bitvu o brexit, Babiš dá majetek do svěřeneckého fondu a hlídat ho bude právník Bílek a němečtí socialisté mění lídra do voleb. Vše podstatné z dneška ve stručném přehledu.

Brexit musí schválit britský parlament

Představy britské vlády, která slibuje, že dosáhne brexitu „se vším všudy“, se komplikují. K jednání bude potřebovat souhlas parlamentu, rozhodl o tom nejvyšší soud. Vládě pod vedením Theresy Mayové hrozí, že se proto celý proces vystoupení ze struktur Unie zpozdí. Verdikt by nicméně neměl zvrátit rozhodnutí ostrovanů v referendu.

Babišův majetek bude hlídat právník Agrofertu

Andrej Babiš vloží svůj majetek do svěřenského fondu. Spravovat ho bude právník z ministrova koncernu Agrofert Alexej Bílek. Vicepremiér musí své podniky převést kvůli tzv. lex Babiš, který nově omezuje podnikání členů vlády a dalších politiků s cílem zamezit střetu zájmů. Babiš přesto může fond kontrolovat, neexistuje nad ním žádný dohled.

Schulz proti Merkelové?

Němečtí socialisté narychlo řeší, koho do podzimních voleb postaví jako svého lídra proti současné kancléřce a šéfce tamních lidovců Angele Merkelové. Kandidátem nakonec nebude stranický předseda a ministr hospodářství Sigmar Gabriel, ten se má stát dočasným šéfem diplomacie. Volby má místo něj vyhrát Martin Schulz, který by měl převzít i stranu samotnou. Není to přitom tak dlouho, co Schulz ujišťoval, že do volby nejde a přenechá pole právě Gabrielovi.

Sobotka nechce „Zemanova estébáka“

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl na návrh prezidenta Miloše Zemana jmenovat Karla Srpa členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Odůvodnil to Srpovou prokazatelnou spoluprací se Státní bezpečností, není proto spolehlivou osobou a jeho jmenování by navíc prý bylo protizákonné. Mluvčí hlavy oponoval větou, že zatímco Srp v minulosti prokazoval odvahu, premiér Sobotka ji neprojevuje a jde jen za hlasem mediálního mainstreamu.

Oscarové nominace ovládl La La Land

Romantický muzikál mladého režiséra Damiena Chazela La La Land získal celkem 14 nominací na prestižní cenu amerických filmových kritiků Oscar. Nejvíce ocenění si snímek odnesl i minulý týden při udílení Zlatých glóbů. Stejný počet nominací na Oscara měly naposledy Cameronův velkofilm Titanic v roce 1997 a snímek Vše o Evě z roku 1950.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744