Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Důchody by se mohly každoročně zvyšovat více, než tomu je v současnosti. Americký prezident Donald Trump plánuje realizovat stavbu zdi na hranici s Mexikem. Někdejší vládní strana ODA se vrací na politickou scénu. Co dalšího se dnes děje?

Růst důchodů

Sociální výbor doporučil Poslanecké sněmovně schválit návrh ČSSD na budoucí větší růst důchodů. Ty by se v případě schválení valorizovaly o polovinu růstu reálných mezd a cen místo současné třetiny. Vládní hnutí ANO se vyslovilo proti návrhu, ten má naopak kromě předkladatelské strany podporu KDU-ČSL, KSČM a Úsvitu. Hlasování ve výboru se zdrželi zástupci ODS a TOP 09. Vládní novela by také měla stanovit věk pro odchod do penze na 65 let, hranice by se ovšem mohla dále posouvat s ohledem na dobu dožití.

Trump staví zeď

Dohady o tom, zda si bude Donald Trump stát za slovy o stavbě zdi na hranici USA a Mexika i po svém nástupu do Bílého domu, jsou u konce. „Je v plánu velký den pro národní bezpečnost. Kromě mnoha jiných věcí postavíme zeď,“ napsal americký prezident v úterý na svém twitteru. V následujících dnech se chystá podepsat několik výnosů, které nejen umožní realizaci stavby, ale naopak znemožní migraci ze Sýrie a dalších blízkovýchodních zemí.

ODA se vrací

Za obnovením někdejší vládní politické strany ODA stojí miliardář Pavel Sehnal. Strana se chystá navázat na tradici své pravicové politiky ze svého nejúspěšnějšího období, kterým byla devadesátá léta. Hlavním cílem v nadcházejícím období pro ni budou komunální volby v roce 2018, zúčastnit se chce ale i těch podzimních parlamentních. Strana se hned zkraje vymezila proti hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše a jeho tvrzení, že je možné řídit stát jako firmu.

Prima mění majitele

Novým většinovým vlastníkem soukromé televizní stanice Prima se stal podnikatel Ivan Zach. Ten spolu s Vladimírem Komárem odkoupil od švédské Modern Times Group (MTG) poloviční podíl ve společnosti Prima Group, za které zaplatil 6,4 miliardy korun. Už předtím byl Zach prostřednictvím firmy GES Group majitelem druhé poloviny mediální skupiny Prima Group, která mu teď náleží zcela. Transakce ještě čeká na prověření antimonopolním úřadem.

Dow Jones roste

Index Dow Jones, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, poprvé v historii pokořil psychologickou hranici dvaceti tisíc bodů. K té se po zvolení nového amerického prezidenta blížil několikrát, překročit ji ale dokázal až dnes. Index dosahoval růstu v loňském roce, kdy si připsal 13,4 % do plusu.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link