5 důležitých věcí, které se dějí právě teď | info.cz

Články odjinud

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

V Česku se šíří ptačí chřipka a chovatelé museli už utratit 20 tisíc kusů drůbeže. Soudkyně, která zprostila Nečasovou viny, už kauzu na starost mít nebude. V Rakousku hledají teroristy. Podívejte se, co by vám dnes nemělo ze zpravodajství uniknout. 

Nečasovou osvobodila, teď o případ přišla

Pražský městský soud odebral kauzu zneužití Vojenského zpravodajství obvodní soudkyni Heleně Králové, která opakovaně zprostila viny obžalovanou Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) i zpravodajce Ondreje Páleníka, Milana Kovandu a Jana Pohůnka. Soudci upozornili na to, že svědek Petr Nečas ohledně Vojenského zpravodajství lhal, a to buď ve své výpovědi u soudu, nebo v předchozím tiskovém prohlášení. Zatímco médiím z pozice premiéra sdělil, že o sledování své tehdejší manželky nevěděl a nerozhodl, soudkyni později řekl, že impulz k akci tajné služby vzešel od něj, a to kvůli obavám o bezpečnost jeho rodiny. 

Kvůli zdi se přiostřují vztahy mezi USA a Mexikem

Plán nového amerického prezidenta Donalda Trumpa na stavbu zdi na hranici s Mexikem vyostřil vztahy obou zemí. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto dnes oznámil, že ruší plánovanou cestu do Spojených států. Sám Trump ho k tomu nepřímo vyzval, když na twitteru napsal, že pokud Mexiko za stavbu nezaplatí, prezident by do Washingtonu jezdit neměl. 

Rakouský zátah proti teroristům

Od čtvrtečních časných ranních hodin probíhá ve Vídni a Štýrském Hradci rozsáhlá protiteroristická akce. Policie prohledává zhruba dvanáct bytů a také mešitu ve Štýrském Hradci. Operace byla plánována týdny dopředu na základě sledování podezřelých aktivit některých osob pobývajících na území státu.

Zákon o brexitu 

Britská vláda dnes podle očekávání představila zákon, který zemi umožní oficiální zahájit proces odchodu z Evropské unie. Dokument, o kterém začnou poslanci jednat na začátku příštího týdne, má pouhých osm řádek a 133 slov. Britská premiérka Theresa Mayová se zítra setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Především Evropa napjatě sleduje, zda se Mayová s Trumpem na něčem dohodnou.

Ptačí chřipka se šíří

Veterináři zatím v Česku potvrdili 11 ohnisek ptačí chřipky, kvůli nebezpečné nákaze museli utratit už bezmála 20 tisíc kusů drůbeže. Deset ohnisek se objevilo u drobných chovatelů, jedno se nachází v komerčním chovu, a to na farmě v Řitovízi u Blatné na Strakonicku. Veterinární správa tam dnes kvůli nákaze vybila 6 500 kachen. Naposledy potvrzeným ohniskem a zároveň prvním v Libereckém kraji je malochov drůbeže v Turnově na Semilsku, kde bylo kvůli nákaze usmrceno 57 zvířat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud