Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Donald Trump přijímá první zahraniční návštěvu od nástupu do Bílého domu, v USA je britská premiérka Mayová. Somálská studentka prohrála soud o právo nosit v pražské škole hidžáb, i když verdikt je zatím nepravomocný. A Turecko znovu hrozí, že zruší dohodu s Řeckem o navracení migrantů. Co dalšího se dnes stalo?

Trump se setkává s Mayovou

Britská premiérka je prvním zahraničním státníkem v Bílém domě od nástupu Donalda Trumpa do úřadu. Oba mají podobné názory na brexit či na nutnost omezování migrace. Cílem jejich schůzky je i proto snaha přepsat a upevnit vztahy jejich zemí. Mayová před cestou do USA prohlásila, že obě země mají řadu společných zájmů a měly by si vytvořit „zvláštní vztah“, který by byl silnější než běžná mezinárodní partnerství.

Volby by vyhrálo ANO

Hnutí ANO by podle volebního modelu CVVM v lednu opět suverénně vyhrálo volby do sněmovny. Druhá ČSSD od prosince mírně ztratila, třetí KSČM si naopak polepšila. Zastoupení v dolní komoře by uhájily ODS, KDU-ČSL a také TOP 09. Ta by se přitom podle obdobného průzkumu agentury STEM do sněmovny v lednu těsně nedostala. Podle CVVM si naopak TOP 09 v porovnání s prosincovým šetřením svůj výsledek vylepšila.

Volební model CCVM pro leden 2017Volební model CCVM pro leden 2017autor: Info.cz

Somálská studentka prohrála soud o právo nosit šátek ve škole

Somálská studentka Ayan Jamaal Ahmednuurová neuspěla se svou stížností kvůli nošení hidžábu. Obvodní soud pro Prahu 10 zamítl její žalobu. Dívka požadovala omluvu a odškodné 60 000 korun. Rozsudek není pravomocný. Strana studentky nyní zvažuje další kroky. Mladá Somálka opustila školu podle žaloby kvůli tomu, že na základě rozhodnutí ředitelky nesměla nosit muslimský šátek ani při teoretické výuce. Tvrdí, že původně byla domluvená na tom, že hidžáb bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi. Škola podle studentky nepřistoupila ani na mírnější alternativu, že by dívka měla při vyučování zahalené pouze vlasy, ne krk.

Turecko hrozí zrušením uprchlické dohody

Turecko pohrozilo zrušením dohody o navracení migrantů s Řeckem, pokud mu Atény nevydají osm vojáků, kteří loni v červenci po pokusu o státní převrat uprchli. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v souvislosti s podáním žádosti o vydání vojáků uvedl, že Ankara je připravena přijmout nezbytné kroky, včetně zrušení bilaterální dohody s Řeckem. Právě tato dohoda umožňuje vracení migrantů, kteří přes Turecko přišli do Řecka. Pak můžou být posláni zpět do země původu. Díky zavedení tohoto mechanismu dramaticky pokleslo množství běženců přicházejících přes Balkán do Evropy.

Svět si dnes připomněl oběti holocaustu

Po celém světě si lidé připomněli nacistické oběti. Od roku 2005 se 27. leden, kdy sovětská armáda v roce 1945 osvobodila Osvětim, celosvětově připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu. V Osvětimi zahynulo více než 1,1 milionu lidí, většinou Židů. Celkově přišlo během holocaustu o život téměř šest milionů Židů. Památku dnes uctili i bývalí vězni přímo v Osvětimi. 72. výročí osvobození koncentračního tábora připomínaly různé akce i jinde v Evropě a v Izraeli.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744