Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Česká vládní instituce se stala terčem úspěšného kyberútoku. Světoví lídři kritizují hlavu Spojených států Donalda Trumpa kvůli zákazu vstupu lidí z vybraných islámských zemí, jiní jeho krok uznávají. Kanada vyšetřuje teroristický útok v mešitě. Co všechno přinesl dnešek? 

Česko terčem kyberútoku

Nejmenovaná vládní instituce byla terčem hackerů, kteří – na rozdíl od podobných případů z minulosti – uspěli. Pro INFO.CZ to exkluzivně řekl ministr obrany Martin Stropnický. Prozradil také, že tuzemské tajné služby dokázaly zabránit dvojici teroristických útoků v některé ze zemí na východ od republiky. Podrobnosti zde. 

Trump pod palbou kritiky

Páteční rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zákazu vstupu obyvatel sedmi muslimských zemí na půdu Spojených států vyvolává stále odmítavé reakce. Německá kancléřka Angela Merkelová prezidentovo rozhodnutí důrazně odsoudila, některé další evropské státy a hlavně Evropská komise řeší, koho a kde se opatření dotkne a kam tito lidé zamíří. Krok americké administrativy neschvalují ani někteří čeští politici, jiní ho uznávají. Za přístup cizinců do USA demonstrují tisíce lidí například na amerických letištích.

Masakr v quebecké mešitě

Střelba v islámském kulturním centru v kanadském Quebeku skončila tragédií. Střelbu nepřežilo šest lidí, dalších pět je v kritickém stavu v nemocnici a dvanáct má méně závažná zranění. Policie zadržela dva mladíky, přičemž jeden je podezřelý a druhý v roli svědka. Motiv útoku není známý. Premiér Justin Trudeau čin označil za „teroristický útok na muslimy“. 

Pandury za dvě miliardy

Dvacítka obrněných vozidel Pandur vyšla stát na víc než dvě miliardy korun. Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se společností Tatra Defence Vehicle. Původně měl nákup být o 800 milionů levnější. Za zásadním zdražením jsou podle rezortu upřesněné požadavky armády na lepší pancéřování či modernější IT systémy.

Češi věznění v Turecku jsou v jiné věznici

Dvojice Čechů zadržovaných kvůli údajným vazbám na syrské kurdské milice je v jiné věznici ve městě Van na východě země, zjistil server INFO.CZ. Důvodem přesunu jsou pravděpodobně kapacitní důvody, podle mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Michaely Lagronové jsou přesuny vězňů před začátkem soudu běžné. Česko prý ale stále nezná termín stání. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas jsou v jednom z nejpřísnějších typů věznic, kam se umisťují například členové ozbrojených skupin či drogoví gangsteři.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link