Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

V Česku vzniká nová politická strana s ambicemi a zázemím vlivného miliardáře. V Evropském parlamentu končí Martin Schulz, chce se ve volbách postavit proti Merkelové. V Bagdádu při teroristickém útoku zemřelo 80 lidí. Co důležitého se děje právě teď?

Politolog Petr Robejšek zakládá novou stranu, má ambiciózní plán

V Česku vzniká nová politická strana - Realisté. Představil ji politolog Petr Robejšek. Důraz chce klást na obhajobu českých národních zájmů. Politolog je dlouhodobě známý jako kritik, který nešetří Evropskou unii. Konkrétně třeba kvůli jejímu přístupu k migraci. V příštích měsících se chce strana otevřít plošně dalším členům. Jejím cílem je získat už v podzimních parlamentních volbách dvacet procent voličů. Novou politickou stranu Realisté finančně podporuje miliardář Marek Dospiva, spolumajitel skupiny Penta. Kdo další v ní věří?

Politolog Petr Robejšek představil politickou stranu Realisté, chtějí 20 procent voličů.Politolog Petr Robejšek představil politickou stranu Realisté, chtějí 20 procent voličů.autor: ČTK

Schulz se chce utkat s Merkelovou

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz nebude začátkem roku 2017 usilovat o třetí mandát a z čela europarlamentu odejde. Oznámil, že bude kandidovat v německých parlamentních volbách na podzim příštího roku. O Schulzovi se mluví jako o možném kandidátovi sociální demokracie na kancléře a utkal by se tak ve volbách se současnou kancléřskou Merkelovou. Ve vysoké politice Německa bude ale nejspíš působit už od února, kdy se současný německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier podle všeho stane spolkovým prezidentem a Schulz by ho měl ve funkci šéfa německé diplomacie nahradit.

Martin SchulzMartin Schulzautor: reuters

Koalice se hádá kvůli EET

Spor ohledně změn v EET neutichá. Premiér Sobotka dopisem vyzval ministra financí Babiše, aby vyhodnotil dopady úprav, které navrhl na středeční koaliční radě. Sobotkovi vadí, že vicepremiér novinky předložil překvapivě a na poslední chvíli. Teď změny zkoumají premiérovi poradci a kabinet má téma dořešit na pondělní vládě. Babiš navrhuje úlevy z EET pro drobné živnostníky a e-shopy. Dnes ujistil, že první fáze zavádění evidence začne platit beze změn už od prosince. 

Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére (24.11.2016)Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére (24.11.2016)autor: Foto Blesk - Zbyněk Pecák

100 mrtvých v Bagdádu, na svědomí je má Islámský stát

Při bombovém atentátu jižně od Bagdádu přišlo o život nejméně 100 lidí. K útoku se přihlásil samozvaný Islámský stát (IS). Útok se stal u benzinové stanice na trase z jihoirácké Karbaly, odkud se nyní šíité vracejí z oslav svého významného svátku arbaín. Do Karbaly se v tomto období sjíždějí miliony šíitů nejenom z Iráku, ale také z jiných zemí, především z Íránu. Islámský stát nyní čelí tlaku v severoiráckém Mosulu, který od října dobývá irácká armáda a její spojenci.

Aktuální situace v IrákuAktuální situace v Irákuautor: EPA/Reuters

Trump odpočívá na Floridě

Budoucí americký prezident Donald Trump v poselství ke Dni díkůvzdání vyjádřil naději, že se Američané po „dlouhé a zraňující" volební kampani sjednotí. Svátek odjel oslavit se svou rodinou na Floridu a žádná zásadní rozhodnutí nehodlá dělat. Na veřejnost ale mezitím pronikla informace, že ministrem obchodu by měl být osmasedmdesátiletý miliardář Wilbur Ross. Zámožný investor v USA proslul jako „král bankrotářů,“ když se specializoval na výkup krachujících společností v naději na budoucí profit díky drastickému omezení nákladů a zaměstnaneckých benefitů.

Trumpova rodinaTrumpova rodinaautor: Profimedia.cz

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1