5 přešlapů šéfa hradního protokolu Forejta | info.cz

Články odjinud

5 přešlapů šéfa hradního protokolu Forejta

V pátek skončil šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Ten měl na hradě vlivného spojence - samotného prezidenta Miloše Zemana. Forejt měl údajně dlouhodobé spory se Zemanovým kancléřem Vratislavem Mynářem a poradcem Martinem Nejedlým. S jakými kauzami a přešlapy je Forejt spojován? 

1. V roce 2013 vyšlo najevo, že přestože přednáší etiketu a chlubí se před jménem titulem JUDr., ve skutečnosti titul doktora práv nikdy nezískal. Forejt ve svém životopise zmiňoval hned dvě univerzity - německou Ludwig-Maximilians Universität v Mnichově, na které ale podle dostupných informací nikdy nestudoval a také Univerzitu Karlovu. Právnickou fakultu na UK sice studoval, ale nikdy ji nedokončil.   

2. Hradní protokol se také dopustil hrubé chyby, když při návštěvě generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga vyvěsil vlajku OSN.

3. Když letos v říjnu prezident Miloš Zeman přiletěl pozdě na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče, hledal se viník. Hrad nakonec vinu za vzniklé zpoždění svedl na odbor protokolu.

4. S letošním říjnem se pojí také vyhrocená kauza ohledně nevyznamenání Jiřího Bradyho. Ten obdržel telefonát od protokolu, ve kterém mu sdělili, že dostane státní vyznamenání. Pak se ale sešel jeho synovec ministr kultury Daniel Herman s dalajlamou a hrad si to rozmyslel. To je alespoň verze Bradyho a jeho rodiny. Naopak hrad tvrdil, že vyznamenaní dostávají pozvání na hrad písemně. Celá záležitost tak opět poškodila protokol hradní kanceláře.

5. V listopadu si prezident rýpnul do amerického velvyslance v Praze Andrewa Schapira. Miloš Zeman se domníval, že na Hradě v den oslav státního svátku velvyslanec nebyl. Jenže Schapiro se události účastnil. Hrad prohlásil, že za chybnou informaci může právě hradní protokol.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud