5 věcí, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

5 věcí, které byste dnes měli vědět

Obvodní soud pro Prahu 10 bude pokračovat v projednávání žaloby somálské studentky týkající se nošení hidžábu. Evropský parlament bude volit místopředsedy, šanci má i český zástupce Pavel Telička. Čecha Zdeňka Pfeifera obviněného z šíření viru HIV dopadli v Thajsku. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Spor o hidžáb

Obvodní soud pro Prahu 10 se bude opět zabývat případem somálské studentky, která žaluje Střední zdravotnickou školu kvůli sporu o hidžáb. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdí, že jí škola zakázala šátek nosit a tím ji diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání a požaduje omluvu a kompenzaci ve výši 60 tisíc korun. Škola oponuje, že dívka nedoložila včas potřebné dokumenty, a proto pozbylo přijetí ke studiu platnosti. Předchozí projednávání případu vzbudilo velký zájem veřejnosti, líčení se účastnili studenti školy i někteří odpůrci islámu.

Zatčený Čech

Čech Zdeněk Pfeifer, kterého před dvěma lety prošetřovala policie pro vědomé šíření viru HIV, stejně jako pro výrobu a distribuci pornografie, zadržela thajská policie. Komisařka Věra Hyšplerová z Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje už dříve potvrdila, že Česko informovalo Thajsko o možnosti pobytu hledaného muže na jeho území. Po zadržení budou následovat jednání o vydání do České republiky, kterému by nemělo stát nic v cestě, jelikož muži vypršelo vízum pro pobyt v Thajsku v roce 2015.

Volby místopředsedů Evropského parlamentu

Poté, co se v úterý rozhodlo o tom, že Evropský parlament povede italský lidovec Antonio Tajani, následují volby jeho čtrnácti místopředsedů. Šance na zisk postu má taky český europoslanec Pavel Telička. Zatímco mezi lety 2004–2014 měla Česká republika na této pozici tři zástupce, když se postupně vystřídali Miroslav Ouzký za ODS, Libor Rouček za ČSSD a Oldřich Vlasák za ODS, v posledních třech letech svého člověka ve sboru místopředsedů neměla.

Lopeník opět u soudu

Nejvyšší soud projedná stížnost ministra spravedlnosti Roberta Pelikána proti postupu Krajského soudu v Brně, týkající se nehody na rallye Lopeník. Jeden ze závodníků tehdy nezvládl řízení a jeho vůz smetl a usmrtil čtyři dívky, které stály u trati. Ministrovi se nelíbí, že Krajský soud vrátil obvinění traťového komisaře Petra Pláška, který původně dostal trest na jeden a půl roku s podmíněným odkladem na stejně dlouhou dobu, zpět Okresnímu soudu v Uherském Hradišti. Krajský soud své rozhodnutí odůvodnil tím, že odpovědnost Pláška za nehodu je spíše marginální, jelikož chybovali rovněž pořadatelé závodu.

Změny ve financování škol

Poslanecká sněmovna by měla projednat změny v kontrole zpravodajských služeb a reformu financování obecních a krajských škol. Na programu je rovněž poslanecká ústavní novela, která by v některých případech usnadnila vysílání vojáků do zahraničních misí. Předloha o zpravodajských službách předpokládá, že pod sněmovní kontrolu bude nově spadat Úřad pro zahraniční styky a informace. Na činnost všech tří tajných služeb, tedy také na Bezpečnostní informační službu a na Vojenské zpravodajství, by navíc dohlížel pětičlenný nezávislý orgán. Školská novela zcela mění financování obecních a krajských škol. Stát by jim posílal od září příštího roku peníze podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Do předlohy se navíc zřejmě dostane úprava ochrany učitelů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud