Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 věcí, které byste dnes měli vědět

5 věcí, které byste dnes měli vědět

Obvodní soud pro Prahu 10 bude pokračovat v projednávání žaloby somálské studentky týkající se nošení hidžábu. Evropský parlament bude volit místopředsedy, šanci má i český zástupce Pavel Telička. Čecha Zdeňka Pfeifera obviněného z šíření viru HIV dopadli v Thajsku. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Spor o hidžáb

Obvodní soud pro Prahu 10 se bude opět zabývat případem somálské studentky, která žaluje Střední zdravotnickou školu kvůli sporu o hidžáb. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdí, že jí škola zakázala šátek nosit a tím ji diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání a požaduje omluvu a kompenzaci ve výši 60 tisíc korun. Škola oponuje, že dívka nedoložila včas potřebné dokumenty, a proto pozbylo přijetí ke studiu platnosti. Předchozí projednávání případu vzbudilo velký zájem veřejnosti, líčení se účastnili studenti školy i někteří odpůrci islámu.

Zatčený Čech

Čech Zdeněk Pfeifer, kterého před dvěma lety prošetřovala policie pro vědomé šíření viru HIV, stejně jako pro výrobu a distribuci pornografie, zadržela thajská policie. Komisařka Věra Hyšplerová z Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje už dříve potvrdila, že Česko informovalo Thajsko o možnosti pobytu hledaného muže na jeho území. Po zadržení budou následovat jednání o vydání do České republiky, kterému by nemělo stát nic v cestě, jelikož muži vypršelo vízum pro pobyt v Thajsku v roce 2015.

Volby místopředsedů Evropského parlamentu

Poté, co se v úterý rozhodlo o tom, že Evropský parlament povede italský lidovec Antonio Tajani, následují volby jeho čtrnácti místopředsedů. Šance na zisk postu má taky český europoslanec Pavel Telička. Zatímco mezi lety 2004–2014 měla Česká republika na této pozici tři zástupce, když se postupně vystřídali Miroslav Ouzký za ODS, Libor Rouček za ČSSD a Oldřich Vlasák za ODS, v posledních třech letech svého člověka ve sboru místopředsedů neměla.

Lopeník opět u soudu

Nejvyšší soud projedná stížnost ministra spravedlnosti Roberta Pelikána proti postupu Krajského soudu v Brně, týkající se nehody na rallye Lopeník. Jeden ze závodníků tehdy nezvládl řízení a jeho vůz smetl a usmrtil čtyři dívky, které stály u trati. Ministrovi se nelíbí, že Krajský soud vrátil obvinění traťového komisaře Petra Pláška, který původně dostal trest na jeden a půl roku s podmíněným odkladem na stejně dlouhou dobu, zpět Okresnímu soudu v Uherském Hradišti. Krajský soud své rozhodnutí odůvodnil tím, že odpovědnost Pláška za nehodu je spíše marginální, jelikož chybovali rovněž pořadatelé závodu.

Změny ve financování škol

Poslanecká sněmovna by měla projednat změny v kontrole zpravodajských služeb a reformu financování obecních a krajských škol. Na programu je rovněž poslanecká ústavní novela, která by v některých případech usnadnila vysílání vojáků do zahraničních misí. Předloha o zpravodajských službách předpokládá, že pod sněmovní kontrolu bude nově spadat Úřad pro zahraniční styky a informace. Na činnost všech tří tajných služeb, tedy také na Bezpečnostní informační službu a na Vojenské zpravodajství, by navíc dohlížel pětičlenný nezávislý orgán. Školská novela zcela mění financování obecních a krajských škol. Stát by jim posílal od září příštího roku peníze podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Do předlohy se navíc zřejmě dostane úprava ochrany učitelů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744