Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 věcí, které byste dnes měli vědět

5 věcí, které byste dnes měli vědět

Migranti, kteří chtějí do Spojených států, možná na nějakou dobu dostanou úplnou stopku, Němci projednají zpoplatnění svých dálnic pro cizince a česká vláda chce rozdat miliardy na přídavcích pro děti. Jaké další zprávy byste měli dnes sledovat?

Zákaz pro migranty do USA

Americký prezident Donald Trump by měl podepsat několik exekutivních příkazů týkajících se migrace, které mimo jiné zakazují přijímat migranty z válkou zmítané Sýrie a dalších zemí Blízkého východu. Příkazy se mají podle agentury Reuters týkat i stavby zdi na mexické hranici. „Zítra je velký den pro národní bezpečnost. Kromě mnoha jiných věcí postavíme zeď!,“ napsal v úterý nově zvolený prezident na twitter.

Konec německých dálnic zdarma

Německá vláda projedná zavedení mýta pro osobní auta. Skončit by tak měla éra bezplatných dálnic v celém Německu. Platný zákon už v zemi existuje, výhrady k němu ale má Evropská komise. Původně totiž měli mít dálnice zdarma lidé s automobily registrovanými v Německu, to ovšem údajně odporuje pravidlům Evropské unie, protože diskriminuje ostatní členské státy. Němci tak chystají mýtné sice pro všechny, ale majitelé aut s německou značkou si budou moci poplatek odečíst z daní. Proti záměru Berlína se staví řada evropských zemí, mimo jiné i Česko.

O Česko není zájem

O azyl v České republice nemají cizinci velký zájem. Na milion lidí připadá jen 28 žadatelů, patří tak mezi zeměmi Evropské unie ke státům, kde by azylanti chtěli získat ochranu nejméně. Průměr Unie je totiž 702 žádostí na milion obyvatel. Vyplývá to z výroční zprávy Eurostatu. Na chvostu zemí podle počtu zájemců o azyl je Česko spolu se Slovenskem, Portugalskem, Rumunskem a Estonskem. Největší zájem mezi běženci je o Německo.

Přídavky pro více rodin

Koaliční rada probere možné zvýšení přídavků na děti, jak ho navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. Dávky by podle sociálně demokratického návrhu mohly být až dvojnásobné. Z nynějších sazeb 500, 610 a 700 korun by se podle věku dítěte mohly dávky zvednout na 1 000, 1 100 a 1 200 korun měsíčně. Peníze od státu by navíc mohly v budoucnu čerpat i rodiny s průměrnými příjmy, na dávky tak bude mít nárok zřejmě mnohem víc lidí. Náklady pro stát by se ale výrazně zvedly. Zatímco nyní dá na přídavky na děti zhruba tři miliardy korun, po zavedení návrhu vládní ČSSD by náklady vzrostly ročně na osm miliard korun.

Češi mají pocit větší korupce

V celosvětovém žebříčku vnímání korupce si Češi letos pohoršili o deset míst oproti loňsku. Spolu s Kyprem a Maltou se dělí o 47. příčku z celkem 176 hodnocených zemí, uvedla ve své zprávě organizace Transparency International. O první příčku se dělí Dánsko a Nový Zéland, za nimi skončily další dvě severské země Finsko a Švédsko. Na opačné straně žebříčku skončilo Somálsko. Žebříček nehodnotí skutečnou míru korupce ve sledovaných zemích, ale jen náladu obyvatel a zda mají pocit korupčního prostředí ve své zemi.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744