Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 věcí, které se dějí právě teď

5 věcí, které se dějí právě teď

Itálii zasáhlo zemětřesení, při teroristickém útoku v Mali zemřelo 47 lidí a plzeňský soud rozhodl, že Čech, který se chtěl přidat k Islámskému státu, zůstane ve vazbě. Jaké zprávy by vám dnes neměly uniknout? 

Sněmovna schválila změnu financování škol

Poslanci dnes dali zelenou školské novele, která má kompletně změnit financování obecních a krajských škol. Nebudou tak dostávat finanční prostředky podle počtu žáků, ale na základě odučených hodin. Dolní komora naopak nekývla na návrh TOP 09 zrušit pamlskovou vyhlášku, která má děti přimět k zdravějšímu stravování ve školách.

Itálii postihlo zemětřesení

Víc než pět stupňů Richterovy škály měla série zemětřesení, která dnes zasáhla oblast střední Itálie. Podle tamního premiéra Paola Gentiloniho si nevyžádala žádné oběti a poškozeným lidem přislíbil pomoc. Otřesy způsobily škody například ve městě Amatrice, které zasáhlo ničivé zemětřesení loni v srpnu. 

Čech, který chtěl k Islámskému státu, zůstane ve vazbě

Mladík ze Spáleného Poříčí, který se chtěl přidat k radikálům z takzvaného Islámského státu, zůstane ve vazbě. Rozhodl o tom plzeňský krajský soud s odůvodněním, že by Západočech mohl utéci nebo se skrývat. Muž, kterého úřady zadržely loni v lednu na mezinárodním letišti v Turecku, je ve vazbě už několik měsíců. Vzdal se práva na stížnost, rozhodnutí je proto pravomocné.

Mali se stalo terčem teroristického útoku

42 obětí si vyžádal sebevražedný útok na vojenském stanovišti na severu Mali. Více než 100 lidí pak utrpělo zranění. K útoku, který se stal kolem deváté hodiny ráno, se zatím nikdo nepřihlásil. Podle agentury AP by za útokem mohli stát islamisté, kteří nesouhlasí s mírovou dohodou, kterou uzavřela tamní vláda s bývalými rebely.

Střelba ve škole v Mexiku zranila pět lidí

Ve škole na severu Mexika dnes začal po spolužácích střílet jeden ze studentů. Nejméně pět lidí bylo zraněno. Mexická média hlásí tři mrtvé, tato informace ale nebyla oficiálně potvrzena. Postřelen byl i mladík, který pálil po ostatních, a nyní je v péči lékařů. Proč střílel, zatím není jasné, podle některých médií ale měl psychické problémy. Před dvěma dny se střílelo také v nočním klubu mexického letoviska Playa del Carmen, kdy zemřelo pět lidí a 15 bylo zraněno. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744