Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5x krátce: Lex Babiš, nespokojená Hradní stráž nebo pošta zadržených Čechů

5x krátce: Lex Babiš, nespokojená Hradní stráž nebo pošta zadržených Čechů

Legislativní chyba ohrožuje přijetí tzv. lex Babiš, zákona upravujícího mimo jiné vlastnictví médií. Policie České republiky se chystá nakoupit 92 nových aut v režimu utajení. Příslušníci Hradní stráže se ohradili proti nelogickým rozkazům, na vině je prý kancléř Mynář. Rozhodnutí o novém zdanění firem by mohlo tuzemsku přinést zisk. Z Turecka dorazil balíček od zadržených Čechů, co v něm bylo? 

Lex Babiš v ohrožení

Ministr financí Andrej Babiš.Ministr financí Andrej Babiš.autor: Archiv

Zákon omezující podnikání členů vlády, který vstoupil ve známost jako „lex Babiš“, možná čekají další úpravy. Podle informací serveru lidovky.cz si nechalo hnutí ANO vypracovat Parlamentním institutem rozklad zákona, který odhalil legislativní chybu. Předloha má směřovat do nejvyšších pater politiky a například zakazuje vlastnictví médií, s výjimkou těch internetových, členy vlády. V jejím znění toto ale není specifikováno a tím pádem se vztahuje na politiky všech úrovní, zastupiteli obcí počínaje. V jejich řadách se nacházejí vlastníci magazínů o včelařství či modelářství, kteří by se nově museli svých periodik vzdát.

Tajná auta pro policii

Policie dostane nové vozy, zakázka je v režimu utajení.Policie dostane nové vozy, zakázka je v režimu utajení.autor: David Malík

Ministerstvo vnitra vypsalo zakázku na dodávku 92 nových aut pro policii v celkové hodnotě 60 milionů korun. Podrobnosti podle informací deníku Právo zveřejněny nebudou, jelikož se na ni vztahuje nejnižší stupeň utajení, režim vyhrazené. Soutěže se tak mohou zúčastnit pouze ti dodavatelé, kteří splňují podmínky pro přístup k utajovaným skutečnostem. Hotovo má být do poloviny prosince.

 Hradní stráž se zlobí na Mynáře

Hradní stráž se zlobí na kancléře Mynáře.Hradní stráž se zlobí na kancléře Mynáře.autor: Blesk / Zbyněk Pecák, Ladislav Křivan

Uzavření hradní brány u Černé věže, policejní kontroly při vstupu do Hradu spojené s dlouhými frontami, otevření Jeleního příkopu na žádost kancléře nebo salutování civilistovi – to vše vadí členům Hradní stráže. Z nelogických příkazů viní kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře. Právě on si nechal podle informací Aktuálně.cz otevřít jindy uzavřený Jelení příkop, aby si mohl zaběhat, nebo po příslušnících Hradní stráže vyžaduje, aby mu „vzdávali hold“. „Podobné manýry měli komunističtí potentáti. Dělali si z ochranky či vojáků obyčejné poskoky. (…) To už je vrchol. Proč by měl voják salutovat civilistovi? Tato čest se přece vzdává vojenské hodnosti a ne člověku,“ pozastavuje se nad kontroverzními příkazy bývalý vedoucí prezidentovy ochranky proti dlouhým zbraním Jan Ševčík. O kauze informují i Hospodářské noviny.

V případě nového zdanění ČR získá

Sídlo Evropské komise v Bruselu.Sídlo Evropské komise v Bruselu.autor: Profimedia

Evropská komise se bude zabývat návrhem novely zdanění zisků firem v členských státech Evropské unie. Základem by mělo být sjednocení daňového základu, sazbu daně by si jednotlivé země nadále určovaly samy. Výsledkem by mělo být, že společnosti budou odvádět daně skutečně v místech, odkud pramení jejich zisky a nebudou je uměle přesouvat do zemí s nižším daňovým základem, jako se to děje v současnosti. Česko by tak mohlo podle ihned.cz ročně získat do svého rozpočtu dalších šest miliard korun.

Zatčení Češi poslali suvenýry

Markéta Všelichová se spolubojovníkem Miroslavem Farkasem.Markéta Všelichová se spolubojovníkem Miroslavem Farkasem.autor: Foto pro Blesk.cz - Markéta Všelichová

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, kteří jsou v Turecku ve vazbě a obviněni z podpory terorismu, stačili před svým zadržením odeslat balíček do vlasti. Ten podle informací idnes.cz obsahuje osobní předměty Kurdů z Blízkého východu, které měly být vystaveny v České republice. Výtěžek z výstavy měl údajně putovat na výstavbu polní nemocnice v Sýrii. Zatčeným Čechům hrozí kvůli podpoře kurdských milic YPG vysoké tresty.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1