Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Advokátka, která hájila muslimku v šátku, čelí drsným hrozbám. Tohle jsem nezažila ani při obraně otcovrahů a pedofilů, přiznává

Advokátka, která hájila muslimku v šátku, čelí drsným hrozbám. Tohle jsem nezažila ani při obraně otcovrahů a pedofilů, přiznává

Advokátka, která zastupovala mladou Somálku v soudu kvůli zákazu hidžábu na střední zdravotnické škole, čelí zlobě a kritice. Zaútočila na ni totiž Facebooková skupina „Naštvané matky“. A to příspěvkem, který skupina sdílela svým 33 tisícům odběratelům. Zveřejnily v něm fotku advokátky, která dle nich svou klientku podporovala v nesmyslné žalobě. Advokátka si ale podle svých slov nechce lámat hlavu s někým, kdo se utápí ve vlastní nenávisti. Informoval o tom Blesk.cz.

„Takto vypadá tvář advokátky, která aktivně podporuje islamizaci,“ píší Naštvané matky v příspěvku na sociální síti Facebook. Podle skupiny není možné, aby Somálka, která se soudila se školou o možnost účastnit se výuky v hidžábu, „vyvolala sama od sebe soudní spor“, a to „bez znalosti češtiny“.

Skupina v příspěvku tak vyjádřila doměnku, že za žalobou stojí nejmenované neziskové organizace a aktivisté, „kteří jsou hlavními hybateli evropské islamizace“. „Advokátka nezastupuje žalovanou stranu, ale stranu, která vyvolává spor, prolamující naše běžná pravidla,“ stojí dále v příspěvku.

Somálská studentka požadovala soudní cestou omluvu a 60 tisíc navrch za to, že jí škola zakázala nosit pokrývku muslimských žen hidžáb. Tento týden však soud zamítl i její odvolání a spor opět prohrála.

Mezitím se však rozdmýchala silná kritika samotné advokátky. Netrvalo dlouho a lidé začali v komentářích sdílet i kontakt na právničku a její advokátní kancelář. „Vyhodit z advokátní komory. A to okamžitě. Než nadělá větší zlo, aby se zviditelnila,“ napsal například jeden z diskutujících.

Samotná právnička uvádí, že se s odporem již setkala. Nikdy ale nezažila takto přímý útok na svou osobu. „Paradoxně jsme se v kanceláři nesetkali s takovým odporem, ani když jsme zastupovali sympatizanty nacismu, otcovrahy či osoby zneužívající děti,“ řekla k tomu advokátka pro Blesk.cz s tím, že nošení šátku proti tomu není takovým přečinem.

Čtěte pokračování článku na Blesk.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744