Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Agrofert obvinil lidoveckého senátora, že se vloupal do areálu firmy. Prý na pokyn ministerstva

Agrofert obvinil lidoveckého senátora, že se vloupal do areálu firmy. Prý na pokyn ministerstva

Skupina Agrofert dnes obvinila bývalého lidoveckého senátora Jiřího Stodůlku, že vnikl do jednoho ze závodů a fotografoval areál. Po zadržení prý uvedl, že konal na pokyn náměstka ministra zemědělství Jiřího Jirsy z KDU-ČSL. Informoval o tom mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Jiří Jirsa prostřednictvím tiskové mluvčí ministerstva zemědělství Markéty Ježkové obvinění odmítl.  

„Do pobočky drůbežářské společnosti Výkrm Třebíč v Napajedlech na Zlínsku, která je součástí koncernu Agrofert, ve středu 7. června po osmé hodině večer nelegálně pronikla neznámá osoba a bez povolení fotografovala mobilním telefonem areál firmy. Ostraha podniku okamžitě přivolala hlídku Policie ČR, která narušitele zadržela,“ uvedl Hanzelka.

Stodůlka podle něj do policejního protokolu uvedl, že plnil úkol od Jirsy. „Něco takového považujeme za naprosto skandální. Domníváme se, že šlo o politicky motivované shromažďování materiálů, které měly naši firmu poškodit,“ dodal mluvčí Agrofertu. Firma prý čeká na závěry vyšetřování a analyzuje celý případ s právníky, poté se rozhodne, jak bude postupovat.

Náměstek Jirsa vznesená obvinění odmítl. „Pan náměstek Jirsa jednoznačně popírá, že by kohokoliv úkoloval či naváděl k jakémukoliv nelegálnímu jednání. V případě potřeby poskytne policii veškerou součinnost k vyšetření incidentu,“ vzkázal Jirsa prostřednictvím tiskové mluvčí ministerstva zemědělství Markéty Ježkové s tím, že „do skončení vyšetřování se k dané věci nebude vyjadřovat“. 

Stodůlka připustil, že na místě byl. "Kousek pravdy je na tom, že tady okolo té firmy nějaký problém řešíme, prostě. S ministerstvem zemědělství. A já jsem se tam byl podívat, jestli firma existuje a funguje. Mně se to jevilo napřed ze začátku, že to je nějaký sklad stavebnin, a ono to všechno bylo jinak," řekl ČTK Stodůlka.

Bývalý senátor podle svých slov pořídil jeden snímek zvenku. Nechtěl se ovšem vyjadřovat, proč areál fotil. Dodal, že vrátný poté přivolal policii. "Počkal jsem na ně, podal jsem nějaké vysvětlení a tím to skončilo," řekl Stodůlka a uvedl, že areál společnosti Výkrm Třebíč v Napajedlech není označený jako soukromý majetek a ani není uzavřený.

Redakce INFO.cz žádala o vyjádření rovněž Policii ČR, ta ale odmítla celou záležitost komentovat.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1