Akce rozzlobeného muže: Europoslanec ANO jde do boje proti Okamurovi a Zemanovi, zatím je ale sám | info.cz

Články odjinud

Akce rozzlobeného muže: Europoslanec ANO jde do boje proti Okamurovi a Zemanovi, zatím je ale sám

Proti extremistickým a protievropským názorům a hlavně proti prezidentu Miloši Zemanovi. Europoslanec Petr Ježek, který byl v roce 2014 zvolen do Evropského parlamentu na kandidátce hnutí ANO, chce zakotvit Českou republiku hlouběji v EU. Založil názorovou platformu, která je otevřená všem a neomezuje se pouze na Evropský parlament. Má to háček: zatím se k němu nikdo nepřipojil.

„Demokratická evropská platforma si klade za cíl rozvíjet liberální demokracii a zakotvit Českou republiku co nejhlouběji v Evropské unii, tedy na Západě,“ napsal včera na Twitteru europoslanec Petr Ježek, který byl do Evropského parlamentu zvolen za hnutí ANO.

Už v dřívějším rozhovoru pro INFO.CZ Ježek uvedl, že má obavy o směřování Česka po parlamentních volbách z minulého týdne. „Hrozí, že se za určité konstelace k vládě může dostat Okamura a komunisté. (…) Další zásadní bod jsou prezidentské volby. Každý má podle mne povinnost udělat vše pro to, aby Zeman nebyl znovu zvolen,“ vysvětloval své obavy.

Před volbami do poslanecké sněmovny Petr Ježek po předsednictvu ANO požadoval, aby hnutí vyloučilo jakoukoliv povolební spolupráci s SPD Tomia Okamury a s KSČM. Měl na mysli jak účast ve společné vládě, tak přijetí jakékoli otevřené nebo tiché podpory z jejich strany pro sestavení vlády.

„Proti společné vládě s těmito extrémisty se někteří vysocí představitelé hnutí již více či méně silně veřejně vyslovili,“ napsal Ježek v mailu, který v polovině října zveřejnil na sociálních sítích. ANO a SPD ale spolu v posledních dnech čile jednají a podle Tomia Okamury je intenzita rozhovorů signálem, že se podaří s podporou Andreje Babiše prosadit program jeho hnutí. Dál to prý ale zatím nejde: „O koalici jsme se nebavili, pro nás není v tuto chvíli ani téma podpora menšinové vlády,“ uvedl včera Okamura. Za posun ale označil debatu o prosazení zákona o referendu.

Ježek takový vývoj hodnotí negativně. „Na každý pád, jakýkoliv podíl těchto extremistů na moci by byl hrozbou pro demokratický vývoj naší země a její prozápadní orientaci. O KSČM, jediné netransformované komunistické straně v postkomunistických zemích EU, prosazující mj. vystoupení ČR z NATO, se není třeba rozepisovat. Ani o Okamurově hnutí SPD, které reprezentuje ten nejnebezpečnější populismus, stačí připomenout jen jeho záměr vyvést Česko z EU,“ zdůraznil europoslanec Ježek v mailu adresovaném vedení hnutí ANO.

Přesně na to se chce Ježek zaměřovat i v rámci nově vzniklé platformy. „Z tohoto důvodu se platforma vymezuje i vůči extrémistickým a protievropským politickým názorům a uskupením. A aktuálně bude podporovat demokratického a proevropského kandidáta (nebo kandidáty), který má (nebo kteří mají) největší šanci zvítězit v prezidentských volbách nad Milošem Zemanem,“ pokračuje europoslanec.

„Snažím se dělat nějaké kroky, ale asi by nebylo taktické je teď zveřejňovat,“ řekl Ježek redakci INFO.CZ.

Europoslanec chce v činnosti v rámci platformy vycházet z programu, se kterým hnutí ANO šlo do voleb do Evropského parlamentu v roce 2014 a na kterém se europoslanec podílel spolu s Pavlem Teličkou. Ten se nedávno s hnutím rozešel a opustil poslaneckou delegaci ANO v Evropském parlamentu. Její novou šéfkou se stala europoslankyně Dita Charanzová.

V tuto chvílí je členem nové platformy pouze Petr Ježek, podle jeho slov je ale otevřená v rámci hnutí ANO a nechce se omezovat pouze na Evropský parlament. „Když se nikdo nepřipojí, tak se nepřipojí. Přinejmenším jsem deklaroval, kde stojím, a obecně, co považuji za problém a co za řešení. Hnutí, zdá se, tápe, pokud jde o volbu prezidenta, tak to budiž i příspěvek do diskuse,“ sdělil redakci.

Poslanecká delegace ANO v Evropském parlamentu čítá po Teličkově odchodu tři členy. Kromě Petra Ježka ještě Martinu Dlabajovou a Ditu Charanzovou. Jejich stanoviska redakce zjišťuje. „Po našich hovorech jsem nepředpokládal, že by se chtěly připojit, ale když jsem je informoval, připomněl jsem, že platforma je otevřená,“ napsal redakci Ježek. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud