Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Akce rozzlobeného muže: Europoslanec ANO jde do boje proti Okamurovi a Zemanovi, zatím je ale sám

Akce rozzlobeného muže: Europoslanec ANO jde do boje proti Okamurovi a Zemanovi, zatím je ale sám

Proti extremistickým a protievropským názorům a hlavně proti prezidentu Miloši Zemanovi. Europoslanec Petr Ježek, který byl v roce 2014 zvolen do Evropského parlamentu na kandidátce hnutí ANO, chce zakotvit Českou republiku hlouběji v EU. Založil názorovou platformu, která je otevřená všem a neomezuje se pouze na Evropský parlament. Má to háček: zatím se k němu nikdo nepřipojil.

„Demokratická evropská platforma si klade za cíl rozvíjet liberální demokracii a zakotvit Českou republiku co nejhlouběji v Evropské unii, tedy na Západě,“ napsal včera na Twitteru europoslanec Petr Ježek, který byl do Evropského parlamentu zvolen za hnutí ANO.

Už v dřívějším rozhovoru pro INFO.CZ Ježek uvedl, že má obavy o směřování Česka po parlamentních volbách z minulého týdne. „Hrozí, že se za určité konstelace k vládě může dostat Okamura a komunisté. (…) Další zásadní bod jsou prezidentské volby. Každý má podle mne povinnost udělat vše pro to, aby Zeman nebyl znovu zvolen,“ vysvětloval své obavy.

Před volbami do poslanecké sněmovny Petr Ježek po předsednictvu ANO požadoval, aby hnutí vyloučilo jakoukoliv povolební spolupráci s SPD Tomia Okamury a s KSČM. Měl na mysli jak účast ve společné vládě, tak přijetí jakékoli otevřené nebo tiché podpory z jejich strany pro sestavení vlády.

„Proti společné vládě s těmito extrémisty se někteří vysocí představitelé hnutí již více či méně silně veřejně vyslovili,“ napsal Ježek v mailu, který v polovině října zveřejnil na sociálních sítích. ANO a SPD ale spolu v posledních dnech čile jednají a podle Tomia Okamury je intenzita rozhovorů signálem, že se podaří s podporou Andreje Babiše prosadit program jeho hnutí. Dál to prý ale zatím nejde: „O koalici jsme se nebavili, pro nás není v tuto chvíli ani téma podpora menšinové vlády,“ uvedl včera Okamura. Za posun ale označil debatu o prosazení zákona o referendu.

Ježek takový vývoj hodnotí negativně. „Na každý pád, jakýkoliv podíl těchto extremistů na moci by byl hrozbou pro demokratický vývoj naší země a její prozápadní orientaci. O KSČM, jediné netransformované komunistické straně v postkomunistických zemích EU, prosazující mj. vystoupení ČR z NATO, se není třeba rozepisovat. Ani o Okamurově hnutí SPD, které reprezentuje ten nejnebezpečnější populismus, stačí připomenout jen jeho záměr vyvést Česko z EU,“ zdůraznil europoslanec Ježek v mailu adresovaném vedení hnutí ANO.

Přesně na to se chce Ježek zaměřovat i v rámci nově vzniklé platformy. „Z tohoto důvodu se platforma vymezuje i vůči extrémistickým a protievropským politickým názorům a uskupením. A aktuálně bude podporovat demokratického a proevropského kandidáta (nebo kandidáty), který má (nebo kteří mají) největší šanci zvítězit v prezidentských volbách nad Milošem Zemanem,“ pokračuje europoslanec.

„Snažím se dělat nějaké kroky, ale asi by nebylo taktické je teď zveřejňovat,“ řekl Ježek redakci INFO.CZ.

Europoslanec chce v činnosti v rámci platformy vycházet z programu, se kterým hnutí ANO šlo do voleb do Evropského parlamentu v roce 2014 a na kterém se europoslanec podílel spolu s Pavlem Teličkou. Ten se nedávno s hnutím rozešel a opustil poslaneckou delegaci ANO v Evropském parlamentu. Její novou šéfkou se stala europoslankyně Dita Charanzová.

V tuto chvílí je členem nové platformy pouze Petr Ježek, podle jeho slov je ale otevřená v rámci hnutí ANO a nechce se omezovat pouze na Evropský parlament. „Když se nikdo nepřipojí, tak se nepřipojí. Přinejmenším jsem deklaroval, kde stojím, a obecně, co považuji za problém a co za řešení. Hnutí, zdá se, tápe, pokud jde o volbu prezidenta, tak to budiž i příspěvek do diskuse,“ sdělil redakci.

Poslanecká delegace ANO v Evropském parlamentu čítá po Teličkově odchodu tři členy. Kromě Petra Ježka ještě Martinu Dlabajovou a Ditu Charanzovou. Jejich stanoviska redakce zjišťuje. „Po našich hovorech jsem nepředpokládal, že by se chtěly připojit, ale když jsem je informoval, připomněl jsem, že platforma je otevřená,“ napsal redakci Ježek. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744