Aktivisté vnikli do dolu Bílina a připoutali se k rypadlu. Zasahovat museli těžkooděnci | info.cz

Články odjinud

Aktivisté vnikli do dolu Bílina a připoutali se k rypadlu. Zasahovat museli těžkooděnci

Několik set aktivistů z různých evropských zemí dnes u povrchového hnědouhelného dolu Bílina na Mostecku protestovalo proti těžbě fosilních paliv. Už ráno se zhruba dvacítka z nich připoutala na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Těžba v lomu se zastavila. Dopoledne se další snažili opustit vymezenou trasu protestního pochodu a vniknout do lomu. Policie 234 z nich zajistila. Zbylých několik set aktivistů dorazilo po vymezené trase do obce Braňany, kde pochod skončil. Aktivisté se poté vrátili do kempu v Louce u Litvínova.

Aktivisté z hnutí Limity jsme my prohlašují, že zamýšlejí zastavit těžbu uhlí, kterou považují za škodlivou v souvislosti se změnou klimatu.

Asi 20 lidí vylezlo ráno mezi 4:00 a 5:00 na vrchol rypadla v lomu a na místě se připoutali. Těžba v povrchovém dolu se zastavila, řekl ČTK mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.  „Museli jsme zastavit těžbu, abychom minimalizovali riziko, že by se někomu něco stalo,“ uvedl mluvčí. „Škody samozřejmě vznikají, ale to teď zatím řešit nebudeme,“ dodal. Nad lokalitou u povrchového dolu Bílina létá policejní vrtulník.

Dopoledne během protestního pochodu vybočily nečekaně desítky lidí z vymezené trasy a pokusily se proniknout do lomu Bílina. Na místě je obklopili policejní těžkooděnci. Když policie neuspěla s výzvou, aby se protestující vrátili na stanovenou trasu, tak desítky aktivistů zadržela a oblast uzavřela. Na twitteru policie uvedla, že na klimakempu na Mostecku zajistila 234 lidí za přestupky neoprávněné vniknutí do důlního díla a neuposlechnutí výzvy úřední osoby.

„Došlo k narušení řádného a pokojného pochodu,“ sdělil ČTK policejní mluvčí Daniel Vítek. „Přes opakované výzvy policie někteří pronikli do důlního díla, a jsou tak podezřelí z postupu proti hornímu zákonu a neuposlechnutí výzvy policie,“ doplnil. „Od začátku klimakempu je to dnes pátý pochod. Trasa je dohodnutá. Až do dnešního dne vše probíhalo v pořádku,“ řekl mluvčí Severočeských dolů Kopecký.

Zbytek protestujících se po incidentu zastavil nad lomem Bílina, kde lidé skandovali hesla a rozložili transparenty. „Chceme tak podpořit všechny naše kolegy, kteří zůstali za námi a bojují za nás za všechny,“ řekla ČTK aktivistka Veronika Dombrovská. Poslézé zbylí aktivisté došli k Braňanům, kde pochod ukončili.

„Jsme tady kvůli změnám klimatu. Proto jsme tady v regionu, kde se těží uhlí. Proto protestujeme. Používáme občanskou neposlušnost, protože standardní prostředky nestačí,“ řekl už ráno Áron Tkadleček z hnutí Limity jsme my.

Akce, na kterou přijelo i mnoho mladých lidí ze zahraničí, je součástí vícedenního tábora odpůrců těžby hnědého uhlí. Druhý ročník takzvaného klimatického kempu začal 27. června za obcí Louka u Litvínova. Pořádá přednášky, workshopy a dílny, které mají upozornit na změny klimatu a podpořit způsob života bez ekologických stop. Uhlí vytěžené v Mosteckém uhelném regionu přispívá podle účastníků kempu ke světovým škodám způsobeným změnami klimatu. Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už loni při prvním ročníku klimakempu. Severočeské doly speciální opatření kvůli akci nepřichystaly.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud