Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aktivisté vnikli do soukromého lomu a teď si stěžují, že zakročila policie. Jeden z nich prý po zásahu močil krev

Aktivisté vnikli do soukromého lomu a teď si stěžují, že zakročila policie. Jeden z nich prý po zásahu močil krev

Aktivisté, kteří o víkendu vnikli do lomu Bílina, chtějí nechat prověřit postup policie. Tvrdí, že ze strany policistů se stalo několik excesů a obrátili se proto na krajské policejní ředitelství v Ústeckém kraji. Policie nařčení odmítá. Severočeské doly nebudou v souvislosti se sobotní akcí vymáhat žádné škody. Žádné nevznikly, ačkoli společnost musela na několik hodin omezit těžbu.

Podle mluvčího Severočeských dolů aktivisté vnikli do části prostoru, kde je čtrnáctidenní odstávka strojů a technologií. Kvůli bezpečnosti musela firma zastavit na několik hodin jen těžbu skrývkových hornin. „Díky tomu, že Severočeským dolům a.s. nevznikly škody na majetku, a díky tomu, že v době konání protestu se v oblasti netěžilo uhlí a zastavena musela být jen těžba skrývkových hornin, nevznikla naší společnosti ani jiná významná ekonomická škoda, kterou bychom po narušitelích museli vymáhat,“ doplnil.

Do lomu v sobotu vniklo 133 lidí, všem hrozí pokuty za přestupky. Aktivisté strávili celé sobotní odpoledne a podvečer v lomu pod jedním z rypadel. Nakonec je vyváděla policie. „Během zásahu se staly excesy jednotlivých policistů. Například došlo ke zranění v obličeji jednoho účastníka a naražení ledvin. Potom močil krev. To neodpovídá standardnímu zásahu,“ řekl ČTK aktivista Mikuláš Černík.

Policie odmítá, že by aktivisty zranila. „Bylo použito donucovacích prostředků u všech zajištěných osob, konkrétně hmaty a chvaty, a to k oddělení zaklesnutých aktivistů. Při tomto zákroku nedošlo ke zranění aktivistů ani zasahujících policistů,“ řekla ČTK krajská policejní mluvčí Jana Slámová. Jedna z aktivistek skončila v péči lékařů, podle Černíka ale její indispozice souvisela s dlouhodobým pobytem na slunci.

Policie zajistila v lomu 133 lidí, mezi nimi i bezmála tři desítky cizinců. U těch se podle Černíka přístup policie lišil. „Byli s rukama zavázanýma za zády asi osm hodin v autobuse bez vody. Pro nás to je nepřístojné. A ve srovnání s tím, jak se zacházelo s ostatními účastníky, to nebylo vůbec férové,“ dodal Černík. Policie podle informací ČTK žádnou oficiální stížnost ani podnět na chování svých lidí zatím nedostala. Podle Černíka jsou aktivisté v kontaktu s krajským policejním ředitelem. „Doufáme, že bude tuto věc řešit a že z toho vyvodí důsledky pro ty jednotlivé policisty,“ uvedl Černík.

Policisté všechny zajištěné už o víkendu propustili, jsou podezřelí z přestupků, za které jim hrozí pokuty do 15 000 korun. Přesný počet policistů, stejně jako náklady na víkendové opatření podle Slámové policie stále vyčísluje. Policie měla v terénu pořádkové jednotky, jízdní policii, situaci monitoroval vrtulník.

Kvůli protestujícím musely Severočeské doly zastavit na několik hodin těžbu. Mluvčí společnosti Lukáš Kopecký ČTK už dříve řekl, že společnost vyčíslí škody a o dalším postupu rozhodne představenstvo.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744