Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Alespoň ví, kde leží ČR... Tuzemští politici uznávají vítězství Trumpa, Zeman ho pozval do ČR

Alespoň ví, kde leží ČR... Tuzemští politici uznávají vítězství Trumpa, Zeman ho pozval do ČR
 

Prezident Miloš Zeman má z výsledku voleb radost. Trumpa ostatně před volbami otevřeně podpořil. Teď mu poslal blahopřejný dopis a pozval ho do Prahy. Vláda je odměřenější. 

Respekt k výsledku voleb a víra, že dosavadní vztahy Česka s USA zůstanou beze zeměny. Takové jsou v reakce českých politiků v kostce. Premiér Bohuslav Sobotka věří, že Washington bude i nadále stejně spolehlivým partnerem.

Analýza volebního úspěchu Donalda Trumpa pohledem premiéra Sobotky? Vsadil podle něj na agresivní populismus a sesbíral protestní hlasy zprava i zleva. Nejtěžší pro budoucího prezidenta podle předsedy české vlády bude překonat vzniklé rozdělení americké společnosti.

Byznysmen hodnotí byznysmena

Vicepremiér Andrej Babiš věří, že Trump v Oválné pracovně zvolí o poznání mírnější tón. Republikánova předvolební rétorika podle něj byla někdy přehnaná a někdy trochu šílená. „Asi je oslovil svým pragmatismem a jasnou řečí. Sociologové i politologové dost podcenili Američany, kteří mají už dost zavedeného systému klientelismu, ze kterého žije úzká skupina politiků a lobbistů,“ dodal ministr financí. Věří, že Spojené státy i s novým prezidentem v čele budou spolehlivým partnerem a pomůžou s ukončením konfliktů na Blízkém východě.   

A co Hrad?

Prezident Miloš Zeman neskrývá, že ho výsledek voleb těší. Ocenil Trumpovy názory na migraci a boj s islamisty. Věří, že se vztahy ČR-USA budou zlepšovat a nebudou zatížené „některými nedorozuměními“. Zeman v této souvislosti zmínil velvyslance Schapira, který si ho před časem znepřátelil a nesmí na Pražský hrad.

Prezident ocenil Trumpův styl, který je podle něj někdy drsný, ale vyhýbá se politické korektnosti.  

„Vážím si způsobu vystupování Donalda Trumpa.“
Miloš Zeman, prezident

Trump pohledem vrchního diplomata

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pogratuloval vítězi z jihokorejského Soulu. „Přináší nové pohledy a začíná nová etapa našich vztahů. Věřím, že bude pokračovat naše partnerství a spojenectví," řekl médiím.

Trump v kampani mluvil například o tom, že NATO, které vzniklo jako protiváha sovětské moci, je překonané. Naznačil také, že USA nemusí přispěchat k obraně napadených aliančních členů, kteří neodvádějí dostatek peněz na armádu. Zaorálek si ale myslí, že skutečná Trumpova politika se bude od předvolebních prohlášení lišit.

„Jsem přesvědčen, že americká politika nebude procházet razantními změnami a že nebudou zpochybňovány závazky, které vůči sobě máme. Jde o společnou bezpečnost. I pro Spojené státy je důležitá stabilita Evropy,“ dodal v České televizi šéf české diplomacie.

Také poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil doufá, že v otázkách bezpečnosti a spolupráce v NATO zůstane vše při starém.

Reagovala také KSČM. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa byla Hillary Clintonová slabá protikandidátka a vítězství Trumpa se dalo očekávat. „Hilary Clintonová byla již v kampani příliš militaristická a to ji připravilo o hlasy promírových aktivistů. Mimo jiné to byla zrada na programových základech demokratů," sdělil médiím.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se vyjádřil k výsledku na svém twitterovém účtu. Doufá, že Trump nesplní předvolební sliby.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1