Aliance KSČM a oligarchy? Nic divného, myslí si Filip. Rýsuje se většina ANO, SPD, ČSSD a KSČM | info.cz

Články odjinud

Aliance KSČM a oligarchy? Nic divného, myslí si Filip. Rýsuje se většina ANO, SPD, ČSSD a KSČM

To, že již Miloš Zeman nepodmiňuje jmenování Andreje Babiše premiérem 101 podpisy, souvisí podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa s tím, že vláda tuto většinu k získání důvěry ve skutečnosti nepotřebuje. „Stačí prostá většina přítomných. Proto pravděpodobně prezident ustoupil z původní pozice,“ říká v rozsáhlém rozhovoru pro INFO.CZ. Ve sněmovně se podle něj rodí většina složená z hnutí ANO, SPD, ČSSD a komunistů, která disponuje 130 hlasy. Filip se nijak nepozastavuje ani nad tím, že komunisté vytvářejí alianci s jedním z největších oligarchů v zemi. Zároveň je přesvědčený, že je Miloš Zeman ještě pořád prezidentem dolních deseti milionů.

Jak vnímáte atmosféru ve společnosti jen několik dnů před druhým kolem prezidentských voleb?

Společnost je rozdělená. Osobně jsem ale přesvědčený, že je prezident Miloš Zeman schopen obhájit svoji pozici, protože ho lidé dobře znají, vědí, kam směřuje, svým způsobem je schopen se jich zastat na mezinárodních fórech a jeho politika, která je zaměřena na podporu ekonomického růstu a životní úrovně občanů, je obecně přijímána.

Viděl jste včerejší debatu prezidentských kandidátů?

Ano.

Jak byste ji okomentoval?

Jednoduše. Že argumenty nemůže přehlušit žádná klaka. A ty argumenty ze strany pana prezidenta byly – řekl bych – velmi dobré.

Dneska prezident přijal demisi vlády Andreje Babiše a vzápětí ho ihned pověřil vyjednáváním o nové vládě. Zároveň řekl, že po něm nebude požadovat předem avizovaných 101 podpisů. Co na tyto změny jeho názorů říkáte? Nevadí vám, že Miloš Zeman říká téměř každý den něco jiného?

Já si nemyslím, že jde o změnu názoru. To, že pověří Andreje Babiše sestavením vlády i ve druhém pokusu, říkal prezident veřejně ve svém vystoupení v Poslanecké sněmovně. V tom tedy názor nezměnil.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>


A pokud jde o oněch 101 hlasů?

To, že chtěl 101 hlasů, a teď je nechce, spíše závisí na tom, že mu jeho právní okolí vysvětlilo, že pro získání důvěry vládě není potřeba 101 poslanců, ale že stačí prostá většina přítomných. Proto pravděpodobně prezident ustoupil z původní pozice. Byť Andrej Babiš – podle toho, jak jsme my zažili včera – intenzivně vyjednává, aby většinu získal.

A není to spíše tak, že se Miloš Zeman všemožně snaží těsně před druhým kolem prezidentské volby získat voliče hnutí ANO? Nenadbíhá Andreji Babišovi proto, aby získal co nejvíce voličů nejsilnější politické formace v zemi na svou stranu?

To si nemyslím.

Tudíž podle vás nejsou Zemanovy kroky motivovány tím, že jsou za dva dny volby?

Nemyslím si, že to tak je. Vnímám to způsobem, který odpovídá chování Miloše Zemana. To znamená, ano, jestliže přinesete dostatečné záruky, že ta důvěra bude zajištěna, tak to není otázka 101 hlasů, nýbrž otázka jednání s politickými subjekty, které tady v Poslanecké sněmovně fungují.

A my jsme rádi, že jsme při jednání s hnutím ANO dosáhli toho, čeho dosáhli také sociální demokraté a SPD, což dává mimo jiné dohromady 130 hlasů, tedy ustavení expertních programových týmů. To znamená, že vůle najít programový průnik tu je oproti prvnímu pokusu mnohem větší, a dále, že tady nevznikne při hlasování o důvěře žádný problém.

Takže situace spěje k tomu, že většinovou alianci ve sněmovně vytvoří až čtyři subjekty, tedy hnutí ANO, ČSSD, KSČM a SPD?

Ano.

V tomto scénáři, o kterém hovoříte, jde o menšinovou jednobarevnou vládu hnutí ANO s podporou zmíněných stran, anebo o většinovou koalici?

To v tuto chvíli nevím, protože zatím vyjednáváme nejen my, ale také SPD a ČSSD, pouze s hnutím ANO. A hnutí ANO nám poctivě říká, na čem se dohodlo s ostatními subjekty. Expertní týmy ale teprve začínají pracovat. Ta otázka je tudíž předčasná.

A co byste preferovali? Přímou účast ve vládě, anebo pouze její podporu?

My jsme řekli jasně, že KSČM nevstupuje do vlády, ale že je ochotna – aby nenastala žádná krizová situace – aktivně podpořit vznik vlády.

To znamená, že jste připraveni pro ni hlasovat?

Ano, to znamená pro vládu hlasovat. Nikoli pouze odcházet nebo něco podobného. A budeme tolerovat její existenci. Přesto že v ní nebudeme, protože nemůžeme zahodit naše programové priority, což je například vystoupení České republiky z NATO.

Zároveň ale počítáte s tím, že vám hnutí ANO v některých tématech vyjde vstříc?

Už jsme se shodli na referendu, shodli jsme se na růstu minimální mzdy, což já považuji za potřebné vzhledem k tomu, že jsou tady české mzdy a evropské ceny, mnohdy ale s horší kvalitou. Dohodli jsme se na změnách v sociálním bydlení, to znamená na aktivní roli Státního fondu rozvoje bydlení a obcí.

Není možné to nechat pouze na stavebním spoření a hypotékách, ukazuje se totiž, že tady jsou postavené nové byty, které jsou prázdné. Lidé si je totiž nemohou dovolit. A pokud se podíváme například na procento nájmů ve vztahu ke mzdě, zjistíme, že to musíme změnit. A změnit to můžeme pouze výstavbou nových bytů, které budou mít sociální charakter. Mluvit bych mohl také o ochraně přírodních zdrojů, jednou z priorit vlády by měla být třeba také ochrana vody.

Není trochu paradoxní, že se komunisté spojují s jedním z největších oligarchů v zemi?

My se nespojujeme s oligarchou, my se spojujeme s vítězem voleb. Že volby vyhrálo hnutí ANO, které vede Andrej Babiš, to je prostě shoda okolností. Myslíte si snad, že máme jednat s někým, kdo není schopen dát dohromady většinu? Mám snad jednat s Miroslavem Kalouskem? To asi ne…

A jaký je to pro vás vlastně pocit: dovést po téměř třiceti letech v opozici komunisty de facto k podílu na exekutivě?

Tak já myslím, že předseda politické strany má vždycky dva úkoly: uspět ve volbách a pak ten volební výsledek nějak zúročit v politickém vyjednávání. A když se nám to nepovedlo v tom prvním kroku, tak se nám to aspoň daří v tom druhém.

Kdybychom se ještě vrátili k Miloši Zemanovi, myslíte si, že je ještě pořád prezidentem dolních deseti milionů lidí? Udělal pro ně během těch pěti let na Hradě něco?

Je. Podívejte se, jak se během těch pěti let, co byl na Hradě, snížila nezaměstnanost. Je to dáno mimo jiné tím, že jsme se nesoustředili pouze na vztahy s Evropskou unií, že jsme byli schopni jednat stejně s USA, jako s Ruskem nebo Čínou, s Marokem nebo třeba s Finskem. Vnímám to velmi pozitivně, protože naše ekonomika je ze sedmdesáti procent závislá na exportu a my se nemůžeme soustředit jenom na Spolkovou republiku Německo, kam nejvíc vyvážíme.

A myslíte si, že kromě této ekonomické diplomacie, o jejíž efektech se vedou spory, se Zeman zasadil třeba o vyšší mzdy nebo o to, aby lidem ulevil, pokud jde o exekuce, nebo o již zmíněné sociální bydlení?

Zeman byl třeba významným motorem, když se jednalo o zvýšení minimální mzdy, která se tady předtím za pravicových vlád osm let nezvyšovala. Vláda Bohuslava Sobotky v tomto udělala velký kus práce. To, že se jí tolik nedařilo v sociální oblasti, to je také realita. Přetrvávají nám třeba problémy, pokud jde o obchod s chudobou, s ubytovnami a podobně. Jde o systém, který tady zavedl Petr Nečas. A to, že s tím nedokázala Michaela Marksová nic udělat, se projevilo také na jejím volebním výsledku.

Pokud mluvíte o vládě Bohuslava Sobotky, není to ale ve skutečnosti tak, že vládla navzdory Zemanovi? Vždyť prezident kudy chodil, tam Sobotku ponižoval a podrážel mu nohy. Zmínit můžu třeba loňské extempore na Hradě, když přijal demisi, kterou tehdejší premiér nepodal.

Řeknu to takto. Za svou politickou kariéru jsem nezažil mezi prezidentem a premiérem idylické vztahy. Platí to o Václavu Havlovi, Václavu Klausovi i o Miloši Zemanovi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud