Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Alibismus a lišácký úkrok stranou, komentují experti Babiše. Zeman ale nemá důvod couvnout

Alibismus a lišácký úkrok stranou, komentují experti Babiše. Zeman ale nemá důvod couvnout

„Sotva lze čekat, že by prezident Miloš Zeman změnil názor a pověřil jednáním o vládě někoho jiného než Andreje Babiše.“ Tak glosuje výrok premiéra v demisi, který se nechal slyšet, že bude respektovat, pokud prezident pověří sestavením vlády někoho jiného, politolog Milan Znoj. Podobně to vidí také jeho kolega Lukáš Jelínek. Ať už se ale prezident zachová jakkoli, podle Jelínka jsme vládě bez Babiše nejblíže za poslední půl rok.

Podle Znoje nicméně Zeman nepověří vyjednáváním o vládě někoho jiného už jenom proto, že bychom se přiblížili vzniku vlády, jejíž součástí by mohla být ODS, případně lidovci nebo Starostové. „Jak známo, Miloš Zeman podporuje menšinovou vládu hnutí ANO s podporou stran jemu blízkých. Když sociální demokracie dala Babišovi košem, tak se nabízí podpora komunistů a Okamurovy SPD,“ vysvětluje Znoj.

Podle něj jsme ostatně od realizace právě tohoto scénáře už jen pár kroků. „Proč by prezident Zeman měnil názor? Když Andrej Babiš před návštěvou u prezidenta říká, že by přijal, kdyby byl jmenován někdo jiný z hnutí ANO, je to jen alibismus a lišácký úkrok stranou,“ pokračuje Znoj. Podle Jelínka bude zase záležet na tom, zda Babiš toto řešení připustí také v rozhovoru se Zemanem mezi čtyřma očima.

„Musel by mít nejspíš pojistky, že zájmy jeho rodiny, i vzhledem ke kauze Čapí hnízdo, budou ošetřeny. Ostatní si pohlídal personálními čistkami, díky kterým dosadil loajální lidi na všechny klíčové pozice v resortech. Každopádně Zemana čeká hvězdná hodina,“ uvažuje Jelínek v rozhovoru pro INFO.CZ.

Pokud podle něj prezident ukáže na jiného premiéra, bude za vítěze, který situaci odblokoval. „To od něj čekají zejména sociální demokraté. Otázka ale je, co by za to Zeman chtěl. Více svých spojenců v příští vládě? Pravidelné konzultace s koaličními partnery, kterým by do vládnutí mluvil? Posuny v zahraniční politice a fleky na ambasádách pro své blízké?,“ táže se Jelínek.

Politolog Ladislav Cabada si zase všímá toho, kterak ve své straně dominantní Babiš zaprvé dal jasně najevo, že takovou nominaci hnutí ANO neprovede a přehrál případné rozhodnutí na prezidenta republiky, „A za druhé dodal, že nečeká, že by se pan prezident pro jmenování jiného předsedy vlády za ANO než jeho samého odhodlal,“ zdůraznil politolog.

Právě proto v tuto chvíli nevidí v hnutí ANO vůli skutečně podpořit jiného předsedu vlády, byť z vlastní strany. „A bez takové podpory by i nominant pana prezidenta mohl mít těžkou úlohu sestavit vládu s většinovou podporou sněmovny, ostatně bez poslanců hnutí ANO taková nevznikne.“ Nakonec by to podle něj mohl být hlavně Babišův trik, jak prezidenta „donutit“ k nominaci druhého premiéra, jenž s vládou opět nezíská důvěru.

Což by byl moment, který by nás opět přiblížil k předčasným volbám. „Kladu si pak i otázku, jaká by byla role Andreje Babiše, kdyby nebyl premiérem vlády řízené nominantem za hnutí ANO - byl by členem vlády? Nebo by vyrazil na volební kampaň pro předčasné volby? A jak by vládu ovlivňoval a kde by další členové koalice brali záruky, že ji z pozadí neřídí?“
 
Znoj má ale jasno, Babiš podle jeho mínění pouze předhazuje médiím téma, za nímž se poženou. „Podobná situace byla před časem, když před jednáním vedení ANO připustil, že by nebyl kandidátem strany na premiéra. Následně vedení strany prohlásilo, že bez Babiše vláda nebude a bylo jasno,“ připomíná Znoj.

Prezident Zeman podle něj v úterý, kdy se má s předsedou hnutí ANO a premiérem v demisi potkat v Lánech, zřejmě řekne, že pověření Andreje Babiše ještě neskončilo, neboť má pořád další možnosti, jak vládu sestavit. „A bude jasno,“ uzavírá Znoj.

Že Babiš bude případně akceptovat, pokud prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády někoho jiného z hnutí ANO, konkrétně zmínil místopředsedu Richarda Brabce, řekl premiér v rozhovoru pro pondělní vydání Lidových novin. Zároveň ale dodal, že od prezidenta takový krok neočekává.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1