Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Alternativní fakta v podání Václava Klause mladšího. Po kritice změnil popisek na Facebooku

Alternativní fakta v podání Václava Klause mladšího. Po kritice změnil popisek na Facebooku

Politik za ODS a bývalý ředitel elitního gymnázia PORG se na svém facebookovém profilu dopustil omylu. V souvislosti s probíhajícím mistrovstvím světa žen v šachu, které se koná v Teheránu, zveřejnil fotku, která ukazuje novinářky sedící na tiskové konferenci u nohou svých mužských kolegů.

Dotčený snímek ale nemá se současným šachovým turnajem nic společného. Jedná se o starou fotografii, která zachycuje inauguraci íránského ministra zahraničí Džaváda Zarífa, jak před čtyřmi lety informoval například americký server Huffington Post.

Václav Klaus mladší nejprve na své oficiální stránce na Facebooku tvrdil, že jde právě o fotku z probíhajícího mistrovství. „Obrázek je někdy víc než tisíc slov. Toto je (teď o víkendu) zahájení Mistrovství světa žen v šachu v Teheránu. Jde o novinářky – nevím zda íránské či ze světa. Jde o spořádanou zemi, nedochází zde k nekontrolovanému pouličnímu násilí. Přesto ta představa, že žena je tvor něco jako pes – necloumají s Vámi emoce?,“ napsal na svůj profil.

Když jej kromě oslavných komentářů většiny lidí, kteří po důvěryhodnosti obsahu sdíleného politikem z vedení ODS dále nepátrali, zasáhla i kritika, v tichosti popis u fotografie změnil. Nově se tak lze dočíst, že jde o snímek, který při pořádání turnaje v šachu uveřejnil Novoborský šachový server. Při bližším prohledání se navíc ukáže, že jde o oříznutou fotku íránské tiskové agentury ISNA. V originálním formátu kromě žen na zemi sedí další novinářka vlevo na židli.

Fotografii nicméně politik ze své sociální sítě nestáhl. V novém popisku pak není ani zmínka o tom, že novoborští šachisté použili obrázek staršího data. Na první pohled se tak nadále může zdát, že jde o vyobrazení současného turnaje. Na kritiku reagoval Václav Klaus mladší podrážděně.

S mistrovstvím žen v šachu v Teheránu je ovšem spjata jiná kontroverze. Nařízení, které ženy nutí, aby měly při hře hidžáb, způsobilo, že některé z účastnic včetně favoritek turnaj bojkotují.

Václav Klaus mladší na své sociální síti vzbudil emoce i zkraje tohoto týdne. V pondělí 13. února přirovnal šestnáctiletého Jakuba Čecha z Prostějova, který v minulosti kritizoval pochybení úředníků a politiků a upozorňoval na ně, k sovětskému Pavlíkovi Morozovovi. Ten podle komunistické propagandy udal svého otce coby kulaka úřadům, načež otec skončil v gulagu. Pavlíka Morozova pak podle SSSR zavraždili vesničané.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744