Americký vojenský konvoj má technické potíže. Českem projede oproti plánu později | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americký vojenský konvoj má technické potíže. Českem projede oproti plánu později

Americký vojenský konvoj má technické potíže. Českem projede oproti plánu později

Americký vojenský konvoj, který měl v pondělí a dnes projíždět Českou republikou, zatím nedorazil. Podle české armády byl jeho průjezd zatím odložen. ČTK to dnes sdělil mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Podle informací ČTK mohou za zdržení technické záležitosti.

Američtí vojáci se přes Česko měli přesouvat z Německa na cvičení do dalších zemí. Z hraničního přechodu v Rozvadově na Tachovsku mělo směřovat přes Břeclav na Slovensko zhruba 400 vojáků v asi 120 vozidlech.

Konvoje měly jet ve dvou vlnách, každá z nich podle plánu potřebuje pro přejezd po dálnicích D5, D1 a D2 dva dny. Přenocovat měli v posádce Rančířov na Jihlavsku.

Přesuny jsou součástí cvičení s názvem Noble Jump 2017 a Saber Guardian 2017. Celkem v červnu a na začátku července projede Českem v několika konvojích americké armády zhruba 1600 vojáků v asi 450 vozidlech. První vlna přesunu se uskutečnila na přelomu května a června, další budou následovat.

Kolony amerických vojáků mají přijíždět do Česka také z Polska přes hraniční přechod Habartice, přes Slovensko míří do Maďarska, Bulharska a Rumunska. Vedle Rančířova vojáci USA nocují také v posádkách Brandýs nad Labem - Stará Boleslav a Vyškov. Návrat ze cvičení Saber Guardian 2017, do kterého se zapojí na 25.000 lidí, se podle dřívějšího vyjádření slovenského ministra obrany Petera Gajdoše plánuje v srpnu.

Českem za poslední dva roky projely čtyři větší konvoje americké armády. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu zpočátku ozývaly hlasy odpůrců NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.