Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Babiš podruhé premiérem. Kdo usedne ve vládě a jakou má kabinet šanci získat důvěru?

ANALÝZA: Babiš podruhé premiérem. Kdo usedne ve vládě a jakou má kabinet šanci získat důvěru?

Od podzimních voleb uplynulo přes půl roku a Česko stále nemá vládu s důvěrou. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve středu dostane další pokus na sestavení takového kabinetu. Prezident Miloš Zeman jej v odpoledních hodinách jmenuje podruhé premiérem. INFO.CZ přináší přehled kroků, které budou v následujících týdnech na tuzemské politické scéně následovat. Ve hře přitom zůstává stále mnoho neznámých, jako kdo ve vládě zasedne nebo zda opravdu najde ve sněmovně podporu a za jakých podmínek.

Jaký je časový harmonogram?

Andrej Babiš přestane být dnes – ve středu 6. června – premiérem v demisi. Hrad oznámil, že ho prezident jmenuje ve dvě hodiny odpoledne. Do 20. června má Babiš prezidentovi oznámit obsazení nové vlády. S kandidáty na ministry se chce Zeman začít potkávat po 15. červnu. Babiš podle svých dosavadních vyjádření očekává, že sněmovnu by nový kabinet požádal o důvěru v týdnu od 10. července.

Kdo vládu podpoří?

Hlava státu splní svůj slib, že vítěz podzimních sněmovních voleb bude mít ještě druhý pokus na sestavení kabinetu. Za zvoleným termínem je ale možné vidět i výrazný tlak na šéfa hnutí ANO. Ten v současnosti vyjednává se sociálními demokraty, kteří se v referendu s nejistým výsledkem rozhodují, zda vstoupí do vlády. Přesvědčit potřebuje i komunisty, od kterých šéf hnutí ANO potřebuje, aby kabinet ve sněmovně tolerovali při hlasování o důvěře.

Hledání důvěry

Prezident přitom Babiše podruhé jmenuje premiérem ještě předtím, než bude mít tuto podporu jistou. Výsledky vnitrostranického referenda v ČSSD budou oficiálně oznámeny až 15. června. Babiš tak bude mít pouhých pět dní na to, aby dopracoval návrh, kdo ve vládě zasedne.

Pokud by sociální demokraté nakonec na vládní spolupráci na základě výsledků jejich referenda nekývli, bude Babiš tlačen do menšinové vlády za podpory KSČM a SPD, což je řešení, o němž se prezident několikrát vyjádřil jako o dobrém.

Rozhodnuté referendum?

Sociální demokraté rozhodují o vstupu do vlády už několik týdnů. Na průběžné výsledky vydali embargo, i tak ale dílčí informace unikají na veřejnost. Dosavadní rozložení sil zatím vypadá tak, že se straníci přikloní na stranu spolupráce s ANO. Přesvědčuje je o tom aktivně i dvojka ve vedení strany Jan Hamáček a Jiří Zimola.

Druhý jmenovaný už nyní vyzval kritiky, aby v případě svého neúspěchu ze strany odešli. Ani tak ale dnes není možné tvrdit, že si sociální demokraté vstup do vlády stoprocentně odsouhlasí. Některé kraje se proti tomu ostře vymezily. Dohody s Babišem se bojí i poslanci a členové minulé vlády, kteří s ním mají osobní zkušenosti. Oficiálně vystoupili s nesouhlasným stanoviskem i někteří senátoři za ČSSD v čele s Milanem Štěchem.

Sociální demokraty příliš nepotěšilo ani několik posledních hlasování ve sněmovně, v nichž se opakovaně ukázalo, že hnutí ANO nemá problém postupovat v důležitých okamžicích v nepřiznané koalici s KSČM a SPD. Kritici z ČSSD upozorňují na to, že tak Babiš stranu může potřebovat jen při hlasování o důvěře a pak ji může kdykoli stejným  způsobem obejít.

1080p 720p 360p
Zeman dal Babišovi nůž na krk. Část ANO nás podrazila, chtějí vládnout s Okamurou, říká Zimola

Čím si Babiš získá náklonnost KSČM?

Další neznámou představují komunisté. Ti vznášejí podmínky, za nichž budou vládu na půdě sněmovny tolerovat. Nejprve mluvili o tom, že nesmí dojít k posílení zahraničních vojenských misí v Pobaltí. Ty nakonec jako část většího balíčku sněmovnou minulý pátek prošly.

Od komunistů se vzápětí začaly ozývat hlasy, že Babiš partaj zklamal a vyjednávání o podpoře nyní budou složitější. Co přesně bude součástí tzv. toleranční dohody, není jasné. Deník Právo před časem informoval o tom, že KSČM má přislíbena místa v orgánech státních podniků.

Na začátku týdne přišli komunisté s požadavkem zdanění církevních restitucí. Babiš ho odsouhlasil. I vedení ČSSD deklarovalo, že splní tuto podmínku a zdanění podpoří. Novela ovšem může narazit u Ústavního soudu.

Kdo bude ve vládě?

Jasné zatím není ani to, jaká jména budou figurovat na seznamu ministrů, který Babiš Zemanovi do 20. června donese. Současný ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán nebo šéf resortu zahraničí Martin Stropnický už oznámili, že v další vládě nemají zájem zasednout. Ministr dopravy v demisi Dan Ťok také před časem sdělil, že už nemá chuť pokračovat, ačkoli poslední vývoj směřuje opačným směrem a zdá se, že v novém kabinetu by nakonec být mohl. „Pokud dostanu nabídku, přijmu ji,“ řekl novinářům.

Jisté místo nemá ani Karla Šlechtová v čele resortu obrany. Hnutí ANO své nominanty na ministerské posty nezveřejnilo, byť je k tomu ČSSD vyzývala.

Ťok otočil, Babiš ale i tak přichází o vlivné tváře.Ťok otočil, Babiš ale i tak přichází o vlivné tváře.

Sociální demokraté uvedli toto obsazení: na ministerstvo vnitra předseda strany Jan Hamáček, na ministerstvo práce a sociálních věcí bývalý politický náměstek Petr Krčál, na zemědělství prezident Potravinářské komory a nestraník Miroslav Toman, na kulturu olomoucký primátor Antonín Staněk. Největší emoce vzbudila nominace europoslance Miroslava Pocheho na ministra zahraničí. Prezident Zeman se proti tomuto kroku ostře staví. Na druhou stranu – Jan Hamáček po úterní schůzce s prezidentem řekl, že o alternativách za Pocheho nebyla na Hradě řeč a sám europoslanec si stále dává velké šance.

Ani vedení ČSSD ovšem nevěří, že toto obsazení je konečné. Zimola před začátkem vnitrostranického referenda na svém Twitteru napsal, že „personální obsazení ministerstev se může ještě značně proměnit“.

Na kom je další pokus a jaké alternativy připadají v úvahu?

Prezident Zeman ve středu vyčerpá všechny své pokusy na jmenování premiéra. Třetí a poslední patří předsedovi Poslanecké sněmovny, kterým je Radek Vondráček (ANO). Téměř s jistotou tak lze říct, že by byl premiérem opět jmenován Babiš. Sám Vondráček před časem v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl, že ve straně není žádný jiný „Ronaldo“, který by se mohl úkolu zhostit.

Vedení ANO sice popírá, že by si připravovalo zadní vrátka pro případ, že by koalice s ČSSD podpořená KSČM nevyšla, místopředsedkyně hnutí Jaroslava Pokorná Jermanová ale v rozhoru pro INFO.CZ na dotaz, zda se připravuje plán B, uvedla, že se strana nebojí předčasných voleb. To je naopak pro ostatní strany zastoupené v parlamentu s ohledem na jejich preference scénář, ze kterého nemůžou mít radost.

Podle aktuálního volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění by ANO získalo 29 procent, ČSSD shodně s ODS 13 procent. STAN a TOP 09 by z dolní komory vypadly.

1080p 720p 360p
Možný ministr zahraničí Poche v pořadu Štrunc!

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1