Články odjinud

ANALÝZA: Babiš podruhé premiérem. Kdo usedne ve vládě a jakou má kabinet šanci získat důvěru?

ANALÝZA: Babiš podruhé premiérem. Kdo usedne ve vládě a jakou má kabinet šanci získat důvěru?

Od podzimních voleb uplynulo přes půl roku a Česko stále nemá vládu s důvěrou. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve středu dostane další pokus na sestavení takového kabinetu. Prezident Miloš Zeman jej v odpoledních hodinách jmenuje podruhé premiérem. INFO.CZ přináší přehled kroků, které budou v následujících týdnech na tuzemské politické scéně následovat. Ve hře přitom zůstává stále mnoho neznámých, jako kdo ve vládě zasedne nebo zda opravdu najde ve sněmovně podporu a za jakých podmínek.

Jaký je časový harmonogram?

Andrej Babiš přestane být dnes – ve středu 6. června – premiérem v demisi. Hrad oznámil, že ho prezident jmenuje ve dvě hodiny odpoledne. Do 20. června má Babiš prezidentovi oznámit obsazení nové vlády. S kandidáty na ministry se chce Zeman začít potkávat po 15. červnu. Babiš podle svých dosavadních vyjádření očekává, že sněmovnu by nový kabinet požádal o důvěru v týdnu od 10. července.

Kdo vládu podpoří?

Hlava státu splní svůj slib, že vítěz podzimních sněmovních voleb bude mít ještě druhý pokus na sestavení kabinetu. Za zvoleným termínem je ale možné vidět i výrazný tlak na šéfa hnutí ANO. Ten v současnosti vyjednává se sociálními demokraty, kteří se v referendu s nejistým výsledkem rozhodují, zda vstoupí do vlády. Přesvědčit potřebuje i komunisty, od kterých šéf hnutí ANO potřebuje, aby kabinet ve sněmovně tolerovali při hlasování o důvěře.

Hledání důvěry

Prezident přitom Babiše podruhé jmenuje premiérem ještě předtím, než bude mít tuto podporu jistou. Výsledky vnitrostranického referenda v ČSSD budou oficiálně oznámeny až 15. června. Babiš tak bude mít pouhých pět dní na to, aby dopracoval návrh, kdo ve vládě zasedne.

Pokud by sociální demokraté nakonec na vládní spolupráci na základě výsledků jejich referenda nekývli, bude Babiš tlačen do menšinové vlády za podpory KSČM a SPD, což je řešení, o němž se prezident několikrát vyjádřil jako o dobrém.

Rozhodnuté referendum?

Sociální demokraté rozhodují o vstupu do vlády už několik týdnů. Na průběžné výsledky vydali embargo, i tak ale dílčí informace unikají na veřejnost. Dosavadní rozložení sil zatím vypadá tak, že se straníci přikloní na stranu spolupráce s ANO. Přesvědčuje je o tom aktivně i dvojka ve vedení strany Jan Hamáček a Jiří Zimola.

Druhý jmenovaný už nyní vyzval kritiky, aby v případě svého neúspěchu ze strany odešli. Ani tak ale dnes není možné tvrdit, že si sociální demokraté vstup do vlády stoprocentně odsouhlasí. Některé kraje se proti tomu ostře vymezily. Dohody s Babišem se bojí i poslanci a členové minulé vlády, kteří s ním mají osobní zkušenosti. Oficiálně vystoupili s nesouhlasným stanoviskem i někteří senátoři za ČSSD v čele s Milanem Štěchem.

Sociální demokraty příliš nepotěšilo ani několik posledních hlasování ve sněmovně, v nichž se opakovaně ukázalo, že hnutí ANO nemá problém postupovat v důležitých okamžicích v nepřiznané koalici s KSČM a SPD. Kritici z ČSSD upozorňují na to, že tak Babiš stranu může potřebovat jen při hlasování o důvěře a pak ji může kdykoli stejným  způsobem obejít.

1080p 720p 360p
Zeman dal Babišovi nůž na krk. Část ANO nás podrazila, chtějí vládnout s Okamurou, říká Zimola

Čím si Babiš získá náklonnost KSČM?

Další neznámou představují komunisté. Ti vznášejí podmínky, za nichž budou vládu na půdě sněmovny tolerovat. Nejprve mluvili o tom, že nesmí dojít k posílení zahraničních vojenských misí v Pobaltí. Ty nakonec jako část většího balíčku sněmovnou minulý pátek prošly.

Od komunistů se vzápětí začaly ozývat hlasy, že Babiš partaj zklamal a vyjednávání o podpoře nyní budou složitější. Co přesně bude součástí tzv. toleranční dohody, není jasné. Deník Právo před časem informoval o tom, že KSČM má přislíbena místa v orgánech státních podniků.

Na začátku týdne přišli komunisté s požadavkem zdanění církevních restitucí. Babiš ho odsouhlasil. I vedení ČSSD deklarovalo, že splní tuto podmínku a zdanění podpoří. Novela ovšem může narazit u Ústavního soudu.

Kdo bude ve vládě?

Jasné zatím není ani to, jaká jména budou figurovat na seznamu ministrů, který Babiš Zemanovi do 20. června donese. Současný ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán nebo šéf resortu zahraničí Martin Stropnický už oznámili, že v další vládě nemají zájem zasednout. Ministr dopravy v demisi Dan Ťok také před časem sdělil, že už nemá chuť pokračovat, ačkoli poslední vývoj směřuje opačným směrem a zdá se, že v novém kabinetu by nakonec být mohl. „Pokud dostanu nabídku, přijmu ji,“ řekl novinářům.

Jisté místo nemá ani Karla Šlechtová v čele resortu obrany. Hnutí ANO své nominanty na ministerské posty nezveřejnilo, byť je k tomu ČSSD vyzývala.

Ťok otočil, Babiš ale i tak přichází o vlivné tváře.Ťok otočil, Babiš ale i tak přichází o vlivné tváře.

Sociální demokraté uvedli toto obsazení: na ministerstvo vnitra předseda strany Jan Hamáček, na ministerstvo práce a sociálních věcí bývalý politický náměstek Petr Krčál, na zemědělství prezident Potravinářské komory a nestraník Miroslav Toman, na kulturu olomoucký primátor Antonín Staněk. Největší emoce vzbudila nominace europoslance Miroslava Pocheho na ministra zahraničí. Prezident Zeman se proti tomuto kroku ostře staví. Na druhou stranu – Jan Hamáček po úterní schůzce s prezidentem řekl, že o alternativách za Pocheho nebyla na Hradě řeč a sám europoslanec si stále dává velké šance.

Ani vedení ČSSD ovšem nevěří, že toto obsazení je konečné. Zimola před začátkem vnitrostranického referenda na svém Twitteru napsal, že „personální obsazení ministerstev se může ještě značně proměnit“.

Na kom je další pokus a jaké alternativy připadají v úvahu?

Prezident Zeman ve středu vyčerpá všechny své pokusy na jmenování premiéra. Třetí a poslední patří předsedovi Poslanecké sněmovny, kterým je Radek Vondráček (ANO). Téměř s jistotou tak lze říct, že by byl premiérem opět jmenován Babiš. Sám Vondráček před časem v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl, že ve straně není žádný jiný „Ronaldo“, který by se mohl úkolu zhostit.

Vedení ANO sice popírá, že by si připravovalo zadní vrátka pro případ, že by koalice s ČSSD podpořená KSČM nevyšla, místopředsedkyně hnutí Jaroslava Pokorná Jermanová ale v rozhoru pro INFO.CZ na dotaz, zda se připravuje plán B, uvedla, že se strana nebojí předčasných voleb. To je naopak pro ostatní strany zastoupené v parlamentu s ohledem na jejich preference scénář, ze kterého nemůžou mít radost.

Podle aktuálního volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění by ANO získalo 29 procent, ČSSD shodně s ODS 13 procent. STAN a TOP 09 by z dolní komory vypadly.

1080p 720p 360p
Možný ministr zahraničí Poche v pořadu Štrunc!

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818