Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Babišova vláda konečně získá legitimitu, co jí ale chybí?

ANALÝZA: Babišova vláda konečně získá legitimitu, co jí ale chybí?

Po zhruba tři čtvrtě roce předstoupí ve středu před poslance premiér Andrej Babiš se svým druhým kabinetem s žádostí o důvěru. Po přibližně dvě stě šedesáti dnech tak s největší pravděpodobností skončí „bezvládí“, které Česko v posledním roce prožívalo. Více jak šest měsíců z toho zemi vedla vláda bez důvěry, které navzdory deklaracím o usilovném „makání“ chyběla legitimita. Jaké významné kroky i tak podnikla a co se pro ni po získání důvěry změní?

Podle slov opozice vláda bez důvěry měla jen „topit a svítit“, tedy nepřijímat žádná důležitá rozhodnutí. S takovým výkladem se ztotožňovali i ústavní právníci. Dle nich neexistují žádná zvláštní pravidla pro kabinet v demisi. Zároveň ale platí, že je vláda podle české ústavy zodpovědná sněmovně a právě její mandát jí v případě, že nezíská důvěru, chybí. Nic na tom v tuzemském prostředí nemění ani silná podpora ze strany prezidenta, které se Andrej Babiš dočkal.

Právě postup Miloše Zemana vzbuzoval v uplynulých měsících hlavní otazníky. Babiše jmenoval dvakrát premiérem, aniž by po něm vyžadoval takzvanou stojedničku, tedy důkaz, že má mezi poslanci dostatečnou podporu. Ještě před několika měsíci dokonce tvrdil, že Babišovu vládu bez důvěry nechá vládnout klidně celá čtyřleté období až do dalších řádných voleb. Podle jeho výkladu ho ústava nesvazuje žádnými termíny. I podle ústavních právníků tak prezident vychyloval mocenský systém ve svůj prospěch.

„Makáme jako jeden tým“

Teoreticky měl kabinet v demisi podle odborníků přijímat jen takové kroky, které nemají trvalé dopady. V praxi tomu tak ale nebylo. Babišův kabinet se do změn vrhnul s heslem „makáme jako jeden tým“. Důležité kroky podnikl jak v domácí, tak zahraniční politice.

Prakticky hned po jmenování prvního menšinového kabinetu se ministři pustili do rozsáhlých personálních změn v rámci resortů i státních firem. Někteří náměstci, kteří byli odejiti, se kvůli tomu obrátili na soud.

Kabinet vedle toho začal pracovat i na systémových změnách. Připravil návrh novely služebního zákona, který měl učinit celý systém flexibilnějším. Narazil ale na ostrou kritiku od jednotlivých ministerstvech, odborů nebo Evropské komise. Jak INFO.CZ před časem informovalo, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová sice prezentovala své jednání s EK o novele jako velký úspěch, ze strany unijní instituce ale přetrvávají pochybnosti.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vládINFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vládautor: info.cz

Vláda v demisi také schválila rámec státního rozpočtu na příští tok a střednědobý výhled hospodaření státu pro následující léta. Jak se sama chlubí v přehledu svých kroků, odsouhlasila „nejvyšší navýšení důchodů od roku 1989“. Více peněz slíbila i učitelům.

Na druhou stranu se ale dostala do sporu s ostatními státními zaměstnanci a odbory, kteří požadují plošné navýšení platů, a to už od letošního podzimu. Odboráři kvůli tomu hrozí protesty.

Kdo dostaví jaderné bloky?

Strategicky důležité kroky činila vláda i v oblasti energetiky. Schválila materiál k výstavbě nových jaderných zdrojů. Zatím ovšem nepadlo rozhodnutí, jak by měla být konkrétně financována a kdo bloky dostaví. Nová vláda by měla rozhodnout do konce roku.

Legitimitu postrádal premiér a ministři i na mezinárodním poli. Přesto byl kabinet činný i zde: například v případě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, který byl v březnu ve Velké Británii otráven látkou novičok. Kabinet se připojil k dalším evropským vládám a v reakci na otravu vyhostil tři zaměstnance ruské ambasády v Česku.

Premiér byl také u zásadních rozhodnutí ohledně strategie Evropské unie vůči migrantům. Jako svůj hlavní úspěch v evropské diplomacii sám prezentuje poslední summit, na němž padla pod stůl s konečnou platností možnost kvót na přerozdělování migrantů. Členské státy se shodly na tom, že v budoucnu budou o jejich případném zavedení rozhodovat jednomyslně.

Nové vládě chybějí ministři

Ve středu dopoledne předstoupí menšinová vláda ANO a sociální demokracie před poslaneckou sněmovnu a pokud se nestane něco opravdu nepředvídatelného, je jisté, že důvěru získá. V úterý si to pojistila podpisem toleranční dohody s komunisty. Ve středu se za ní přímo ve sněmovně postaví i prezident. Od získání důvěry tak bude mít i potřebnou legitimitu stvrzenou poslanci, kterým je podle ústavy odpovědná.

Ani současný kabinet ovšem není úplně „bez problémů“. Kvůli tomu, že se Babiš neshodl se Zemanem na nominaci europoslance Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí, vede resort ministr obrany a předseda soc.dem. Jan Hamáček. Současné dny už přitom ukazují, že v praxi není možné, aby stíhal agendu – například důležitá setkání – obou ministerstev. Zatím přitom není jasné, jak dlouho bude jeho dvojrole trvat. Poche a sociální demokraté stále trvají na europoslancově nominaci, prezident neustupuje ze své pozice.

„Řádného“ ministra nebude mít v čele ani resort spravedlnosti. Po obvinění z plagiátorství v případě diplomové práce odstoupila ministryně Taťána Malá. Její místo dočasně zaujme dosavadní místopředseda Legislativní rady vlády Jan Kněžínek.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744