Články odjinud

ANALÝZA: Čistky, miliardové sliby a tvrdou linii v zahraniční politice. Co stihla Babišova vláda za 90 dnů v demisi?

ANALÝZA: Čistky, miliardové sliby a tvrdou linii v zahraniční politice. Co stihla Babišova vláda za 90 dnů v demisi?

Kabinet Andreje Babiše vládne devadesát dnů v demisi. Dostal se tak na úroveň Topolánkovy vlády v roce 2006. Přestože hnutí ANO podporu stále hledá, v uplynulých třech měsících podniklo několik klíčových kroků. Babišovými slovy: „zamakalo“. INFO.CZ přináší analýzu těch nejdůležitějších. Patří mezi ně personální změny na ministerstvech a ve státních firmách, činy v zahraniční politice i „miliardové“ sliby během výjezdů do regionů.

Čistky na ministerstvech

Nástup Babišova kabinetu s sebou přinesl rozsáhlé personální změny na ministerstvech i ve státních firmách. Podobně postupovaly i předešlé vlády. Tu současnou od nich ale odlišují dvě důležitá fakta: jedná se o vládu bez důvěry a je také prvním kabinetem, který výměny provádí za účinnosti služebního zákona. Jeho smyslem je přitom zajistit odpolitizování veřejné správy. Babišova vláda chce zasáhnout i přímo do něj. Šéf hnutí ANO tvrdí, že je potřeba státní správu otevřít odborníkům zvenčí. O potřebnosti změn mluví i „superúředník“ Josef Postránecký.

Jak už INFO.CZ podrobně informovalo, návrh novelizace se setkal s kritikou v meziresortním řízení. Proti některým zásadním změnám protestovali samotné resorty, státní firmy, odbory i úředníci. „Hlavní připomínka je ta, že se otevírá možnost měnit náměstky, ale i všechny představené až po úroveň vedoucího oddělení. Přitom cílem zákona o státní službě bylo to, aby došlo k odpolitizování. Tímto návrhem se otevřou vrata pro politické nominanty, jako tomu bylo v minulosti. To nám vadí asi nejvíce. Dále jde o osobní hodnocení, protože to stávající je vázané na osobní příplatek,“ popsal již dříve v rozhovoru pro INFO.CZ předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

Jednodušší odvolání náměstků nebo změny v hodnocení státních zaměstnanců musela ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová vysvětlovat i Evropské komisi. Ministryně setkání z března prezentovala tak, že EK dala vládnímu návrhu zelenou. Samotná komise ale později dodala, že na schůzce neposkytla žádné své hodnocení a jednání dále pokračuje.

Konkrétně museli své místo opustit náměstci Ondřej Závodský (ministerstvo financí), Jiří Jirsa (ministerstvo zemědělství) a Petr Hejduk (ministerstvo práce a sociálních věcí). Všichni tři se kvůli svému vynucenému odchodu obrátilo na soud.

Ke změnám ale došlo i na dalších místech. Vláda vyměnila většinu řídícího výboru Českých drah. Ministryně Karla Šlechtová na začátku březnu oznámila, že novým náčelníkem generálního štábu bude od května Aleš Opata. Velké pohyby nastaly na ministerstvu průmyslu obchodu. To opustila většina náměstků. Z funkce generálního ředitele agentury CzechInvest byl odvolán Karel Kučera. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odvolala ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka a ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou.

Tvrdá linie v zahraniční politice

Během devadesáti dnů v demisi podnikla vláda několik výrazných kroků v zahraniční politice. Na žádost britské premiérky Theresy Mayové se připojilo Česko k dalším státům a vyhostilo v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala několik ruských diplomatů. Už před samotným rozhodnutím Babiš prohlásil, že by se jednalo o nedeklarované zpravodajce, kteří v Praze působí.

Premiér v demisi se také postavil na stranu Spojených států, které v polovině dubna společně s Velkou Británií a Francií zaútočili na Sýrii v reakci na údajný chemický útok ve městě Dúmá. Bezprostředně po útoků napsal Babiše na svém Twitterovém účtu, že „úder proti syrskému režimu, kteří útočí chemickými zbraněmi na civilní obyvatelstvo byl nevyhnutelný“.

Ani s jedním ze zmíněných kroků ovšem nesouhlasí komunisté, kteří mají v současném vyjednáváním o vládě klíčovou roli. „Poté, co Andrej Babiš podpořil v rozporu s mezinárodním právem útok na Sýrii, tak to je věc, přes kterou u nás nejede vlak. (…) Bude určitě velmi důležité vyjednat s Andrejem Babišem právě to, aby se něco podobného – a teď nemyslím pouze jeho neznalost zahraniční politiky, ale vyjádření rychlejší, než si dovede domyslet důsledky – neopakovaly,“ popsala v rozhovoru pro INFO.CZ komunistická europoslankyně Kateřina Konečná.

To, že hnutí ANO na výtky zřejmě reaguje, se ukázalo již v tom, že jen o dva dny později po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem premiér v demisi své vyjádření upravil. „Vojenský zásah nic neřeší, neřeší to situaci lidí, kteří tam žijí. Je třeba si sednout za stůl a společně to řešit,“ řekl novinářům.

„Slevíme jízdné a přidáme důchodcům“

Vláda v demisi schválila v uplynulých měsících několik důležitých bodů. Na konci února to bylo navýšení důchodů. Od ledna příštího roku vzrostou seniorům nad 85 let o tisíc korun měsíčně. Změna se dotkne ale i penzí obecně. Pevná výměra důchodů by měla nově odpovídat deseti procentům průměrné mzdy. Podle propočtů vlády by měli důchodci dostat od ledna včetně obvyklé valorizace přidáno minimálně 540 korun.

Senioři by měli navíc ušetřit i na jízdném, stejně tak studenti. Původně vláda slibovala, že se obě skupiny dočkají slevy ve výši 75 procent už od června. Pak ale zjistila, že kraje na to nejsou připravené. Levnější jízdné by tak mělo přijít až od září.

Kabinet prošel také zákon o referendu, konkrétně ten z dílny sociální demokracie, který neobsahuje možnost rozhodovat o setrvání v NATO nebo EU. Právě o to se přitom vedl – a zřejmě povede i dál – spor mezi ANO, ČSSD, Piráty a SPD s komunisty. Posledně dvě jmenované partaje by chtěly do rukou občanů svěřit v rámci obecného referenda rozhodování i o účasti v mezinárodních organizacích. Babiš se proti tomu doposud stavěl. Nové vedení soc.dem. není tak jednoznačné: Jiří Zimola a Jana Fialová mluví o tom, že by se o czexitu mělo dát hlasovat.

Vláda schválila také rozšíření zahraničních misí. Česko by mohlo ještě letos vyslat do Iráku, Afghánistánu a Mali o necelé tři stovky vojáků více. Příští rok by také měli střežit vzdušný prostor nad Pobaltím.

Jak INFO.CZ popsalo, zmatky naopak provází nákup dvanácti víceúčelových vrtulníků. Podle dobře informovaných zdrojů nemá resort na stroje v rozpočtu vyčleněné finance. Problematický je i fakt, že Babišův kabinet odstoupil od původního tendru, v němž se mělo Česko dohodnout s USA na dodávkách vrtulníků Bell.

Sliby (nejen) v regionech

Andrej Babiš se v doprovodu ministrů vydává pravidelně do regionů. Navštívil už Zlínský, Liberecký, Středočeský, Královéhradecký a Karlovarský kraj. V těchto dnech objíždí Moravskoslezský. Na mnohých místech přitom slibuje výrazné investice do silnic, sportovišť nebo škol. Pro příklad: nová školka v Semilech, porodnice v Brně, centrální příjem v IKEMu či Krči nebo oprava zámku v Přerově nad Labem.

Podle hrubého výpočtu šplhají sliby do desítek miliard korun. Dle opoziční poslankyně Heleny Langšádlové (TOP 09) přesahují částku sedmdesát miliard korun.

Do konečného součtu je třeba započítat i výše zmíněné slevy na jízdné, zvýšení důchodů nebo aktuální slib, že v příštím roce poputuje do školství o třicet miliard korun více.

Babiš argumentuje tím, že výdaje pokryje bezmála 170 miliard, které vláda nalezla v rozpočtu ministerstev a státních institucí. Má se jednat o částku, kterou nevyčerpaly resorty ze svých plánovaných rozpočtů. Jak ale upozornil například Nejvyšší kontrolní úřad, jde o peníze, které existují pouze na papíře. Nemají finanční krytí.

Na výjezdy do krajů je možné pohlížet jako na permanentní kampaň hnutí ANO před komunálními a senátními volbami. V regionech se Babiš setkává v rámci debat i s občany. To je přitom podle odborníků ta linie, za níž už se jedná ne pouze o přirozenou součást aktivit vlády, ale i o sebepropagaci. Za objíždění krajů byl přitom dohledovým úřadem kritizován v době před prezidentskými volbami i Miloš Zeman.

Končící ministři

Po působení na postu ministra spravedlnosti se rozhodl úplně opustit politiku Robert Pelikán (ANO). Pro média své rozhodnutí zdůvodnil sporem s prezidentem Zemanem v kauze ruského hackera Nikulina, kterého vydalo Česko Spojeným státům. Uvedl ale také to, že se názorově rozchází s většinou kolegou v hnutí ANO.

Vyjednávání o podpoře vládě - konkrétně možnost dohody s extrémistickým SPD - přineslo pnutí do celého ANO. Proti takové spolupráci se postavil například i ministr dopravy Dan Ťok. Tvrdí, že v takovém případě by ve vládě nezůstal. Podobně se vyjadřuje i ministryně obrany Karla Šlechtová.

Jak informovalo INFO.CZ, právě její resort by měl přitom v rámci vyjednávání se sociální demokracií vést současný náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie Jakub Landovský. Šlechtová by se mohla stát velvyslankyní. Padají státy jako Slovensko nebo Japonsko.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818