Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Co spadne s novou vládou pod stůl? Otazník je nad exekucemi nebo dávkami na bydlení

ANALÝZA: Co spadne s novou vládou pod stůl? Otazník je nad exekucemi nebo dávkami na bydlení

Druhá vláda premiéra Andreje Babiše získala v noci ze středy na čtvrtek důvěru Poslanecké sněmovny. Velkou část resortů povedou dál titíž lidé, na některých ministerstvech ovšem došlo k obměně. Velké změny v jejich směřování podle všeho nepřijdou, i tak ale začátek vládnutí nového kabinetu přináší v určitých oblastech nové směřování. Práce na některých zákonech se vrací na začátek, jiné by mohly rovnou „spadnout pod stůl“. Viditelné je to především na ministerstvu práce a sociálních věcí, které připadlo sociální demokracii. Otázkou také zůstává, zda nový ministr spravedlnosti bude pokračovat ve směru, kterým vykročil v oblasti exekucí exministr Robert Pelikán. Změnit se může i služební zákon.

„Myslím si, že k největším změnám může dojít v resortu práce a sociálních věcí. Andrej Babiš hovoří o důchodové reformě – i když nezmiňuje, jaké má mít parametry, zatímco sociální demokraté i ministr práce Petr Krčál mluví o tom, že reforma není zapotřebí. Tam budou muset hledat nějaký kompromis,“ popisuje politolog Lukáš Jelínek.

„Já předpokládám, že se sociální demokraté nechají přesvědčit, že se bude mluvit o reformě, ale její podstatou bude pouze zvyšování důchodů, a ne žádné parametrické změny,“ dodává.

Pod MPSV spadá i legislativa, která by se mohla s příchodem ČSSD měnit. Partaj už vzhledem ke svému zaměření od začátku vyjednávání o koaliční vládě tvrdila, že tento resort pro ni představuje prioritu. Jako podmínku si sociální demokraté stanovili zrušení karenční doby. „Vypadá to ale, že ANO nebude chtít úplně ve všem přistoupit na představu ČSSD,“ míní Jelínek.

Vstříc sociálnímu bydlení?

Promění se zřejmě i přístup k sociálnímu bydlení. Téměř jisté je to, že pod stůl spadne návrh na omezení dávek na bydlení, tak jak jej připravila bývalá ministryně Jaroslava Němcová. Ten vzbudil velkou kritiku. Odborníci upozorňovali, že by kvůli novele přišli o střechu nad hlavou tisíce lidí. Proti návrhu se postavil i exministr spravedlnosti Robert Pelikán. Jak popsalo INFO.CZ, projednávání zákona Legislativní radou vlády nakonec pozdrželo termíny natolik, že už ho předešlá vláda nestihla schválit, přestože na to velmi tlačila.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vládINFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vládautor: info.cz

Právě resort spravedlnosti také teprve ještě ukáže, zda bude dál postupovat směrem, který zde načrtl Pelikán. Ten si vzal jako důležité téma exekuce a přišel s možností snadnějšího oddlužení. I nové vládní prohlášení počítá s bojem s lichvou, zmiňuje i zavedení tzv. teritoriality exekutorů, tedy principu, podle něhož by si věřitelé nemohli exekutora vybírat a nezvyšovala by se tak částka, kterou nakonec dlužník zaplatí.

Zda ke změnám bez Pelikánovy garance skutečně dojde, není dnes jisté. Pochyby vzbudila osoba Taťány Malé v čele resortu. Její manžel působí jako insolvenční správce. Nyní vede ministerstvo místopředseda LRV Jan Kněžínek. Na jak dlouho to bude, ale není jasné.

Revoluce na železnici

„V dalších resortech bych žádné výrazné posuny neočekával, protože sociální demokracie akceptovala daňové představy hnutí ANO. Jen budu velmi zvědavý na to, jak se ČSSD postaví k informaci o změnách ve vedení Českých drah, které požaduje Dan Ťok (ministr dopravy, ANO - pozn.red.) s odvoláním na to, že současný management velmi špatně pracuje na liberalizaci železničního trhu. Kdyby ANO trvalo na oslabení role státu při organizaci provozu na železnici, tak by to mohl být pro soc.dem. problém,“ domnívá se Jelínek.

K zásadním změnám zřejmě nedojde ani na ministerstvu zahraničních věcí, které nyní vede předseda ČSSD a ministr obrany Jan Hamáček. „V oblasti zahraniční politiky očekávám celkem velkou kontinuitu. Viděli jsme to, i když nastoupil ministr Stropnický (Martin Stropnický z ANO, ministr zahraničí – pozn.red.) po Zaorálkovi (Lubomír Zaorálek z ČSSD, ministr zahraničí – pozn.red.). Neměnili se klíčoví lidé na ministerstvu ani úřadu vlády,“ tvrdí Vladimír Bartovic z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.

„Myslím, že jediná změna – a to oproti Sobotkově vládě – je ta, že premiér má větší ambice v zahraniční politice. Chce ji mnohem více ovlivňovat,“ tvrdí Bartovic. Fakt, že vládu podpořili komunisté, kteří mají o zahraniční politice svou představu, se podle něj v praxi výrazně neprojeví. Trvat by mohli na omezování přítomnosti českých vojáků v zahraničí. „Tam ale z druhé strany tlačí spojenci naopak na její zvyšování,“ připomíná expert.

Nejistá budoucnost čeká i služební zákon. První Babišová vláda přišla s návrhem novely, který měnil přijímání i odměňování úředníků. Ministři tvrdili, že chtějí systém otevřít odborníkům zvenčí. Proti jejich změnám se ale postavila i ČSSD. Poslankyně Kateřina Valachová před časem pro INFO.CZ řekla, že by za případné účasti strany na vládě preferovala nový vládní návrh.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744