Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: ČSSD se podporou Zemana vydá vstříc pohromě. Těžit z toho bude prezident, Babiš a Zimola

ANALÝZA: ČSSD se podporou Zemana vydá vstříc pohromě. Těžit z toho bude prezident, Babiš a Zimola

Jisté to ještě není, ale zdá se to být nejpravděpodobnější scénář: stále ještě nejsilnější parlamentní strana nebude mít v prezidentské volbě svého kandidáta. Ještě přesněji řečeno, sociální demokraté před volbou podpoří současného prezidenta Miloše Zemana. Totéž platí o hnutí ANO. Dopadnout to tedy může tak, že si Zeman svým umným manévrováním zajistí před přímou prezidentskou volbou přízeň dvou nejsilnějších stran v zemi. A pokud to nebude rovnou explicitní podpora, jistě se spokojí alespoň s tím, že hnutí ANO i ČSSD do prezidentské volby nenominují svého vlastního kandidáta.

O alianci Andreje Babiše s Milošem Zemanem nikdo soudný nepochybuje, ostatně ani jeden z nich se s ní nikterak netají. Naposledy o ní psal tento týden Bohumil Pečinka a určitě se toho o tomto spojenectví do voleb napíše ještě dost a dost. Trajektorie, na kterou v posledních týdnech a měsících vmanévroval sociální demokracii její předseda Bohuslav Sobotka, ale za pokus o hlubší analýzu stojí.

Zdánlivě pragmatický obrat, který Sobotka započal loni na podzim po zpackaných krajských a senátních volbách, tedy neusilovat již o liberální městské voliče, nebojovat na dvou frontách a vsadit veškerou energii na souboj s Andrejem Babišem, totiž může skončit tak, že Sobotka neuspěje ve sněmovních volbách. Zároveň stranu dovede jak na podnose k nohám Miloše Zemana – člověka, který si nenechá ujít byť jednu jedinou příležitost k tomu, aby veřejnosti okázale připomněl, že o přízeň partaje nestojí.

Sobotkovi se může podařit vskutku dějinný paradox: po vyhlášení boje za moderní levicovou sociální demokracii, se kterým nastupoval do čela strany na brněnském sjezdu v roce 2011, předhodí ČSSD člověku, který se stal v první polovině 90. let minulého století jejím členem jen shodou okolností. Člověku, kterého lze označit všelijak, jen ne jako autentického sociálního demokrata. Muži, jenž chová k řadě sociálních demokratů včetně jejího předsedy jen těžko skrývaný odpor a pohrdání a který ČSSD nejpozději od prezidentské volby v roce 2003 systematicky oslabuje.

A v neposlední řadě dovede sociální demokraty k nohám člověka, který podlým způsobem osnoval po minulé prezidentské volbě puč s Michalem Haškem a jeho kumpány právě proti Bohuslavu Sobotkovi. Všeobecně je dnes známý pod označením Lánský, a nebýt neumětelství jeho aktérů a odvahy reportérů České televize, Hašek, který se mezitím znemožnil také na jižní Moravě, mohl být dneska dosluhujícím českým premiérem.

To ale není zdaleka všechno: pokud dneska Bohuslav Sobotka tvrdí, že si neumí představit účast sociální demokracie ve vládě Andreje Babiše, může to nakonec právě pod režijní taktovkou prezidenta dopadnout přesně tak.

„Já bych si upřímně přál, aby zde i nadále existovala koalice hnutí ANO a sociální demokracie,“ řekl ostatně před dvěma týdny prezident v rozhovoru pro Blesk. V ČSSD je o této variantě povolebního uspořádání – tedy o koalici hnutí ANO s poraženou ČSSD – otevřeně ochoten mluvit zatím pouze Jiří Zimola, jeden z dlouhodobých kritiků Bohuslava Sobotky. Po volbách se k němu ale můžou začít přidávat další. „Budeme-li mít možnost, ať už jako vítězové, nebo poražení, prosadit ve vládě alespoň část svého programu, pak bychom na to neměli rezignovat. Je přímo povinností ČSSD se o to vládní angažmá poprat,” zní Zimolův klíčový argument.

Novináři z Eura, kterým Zimola citovaný výrok řekl, z toho logicky a nikoli nečekaně vyvozují, že by se pak mohl v takové vládě stát jedním z ministrů sociální demokracie. Ostatní zástupci ČSSD se svým předsedou, aspoň pokud jde o veřejná vystoupení, zatím sice na rozdíl od Zimoly drží basu, avšak pokud je jim zaručena anonymita, jsou i oni ochotni připustit, že výše popsaný scénář není, jak by se mohlo jevit na základě výroků Bohuslava Sobotky, pouze z říše snů.

„Považuji za téměř jisté, že se ČSSD prováhá nějakým podivným referendem až k podpoře Zemana, protože budou všichni zbabělí na riskování jakéhokoliv střetu se Zemanem a jeho lidmi před sněmovními volbami,“ uvedl v rozhovoru pro INFO.CZ člověk detailně obeznámený se situací ve vedení sociální demokracie. „Obávám se, že tzv. referendum o kandidátovi proběhne nepřipraveně, bůhví, kdo bude mít možnost navrhovat kandidáty,“ vysvětluje.

Obává se navíc, že ČSSD nebude připravena deklarovat, co přesně si od svého kandidáta slibuje. „Nikdo tedy nebude požadovat po kandidátech jakékoliv hodnotové prohlášení podobně, jako třeba ve francouzských levicových prezidentských primárkách. Může to tedy dopadnout tak, že jediným navrženým kandidátem, přinejmenším jediným reálným, bude Zeman.“

Aby se objevil jakýkoliv jiný kandidát, tak by se podle zdroje INFO.CZ musel za účasti nějaké části strany nebo jejího vedení už teď profilovat. „Neděje se tak, asi bych o tom jinak něco tušil. Na referendum je už poměrně málo času. Případná podpora Zemana se pak zdůvodní tak, že je to rozhodnutí členů, které musí vedení strany respektovat. Bude to trapné a navíc zničující pro ,duši´ ČSSD vzhledem k nacionálně populistickému nachýlení Zemana,“ říká zdroj ze sociální demokracie v rozhovoru pro INFO.CZ.

A pokud jde o vznik vlády na půdorysu, o kterém hovoří Zeman se Zimolou? „Vláda hnutí ANO a ČSSD je po volbách možná bez ohledu na to, která strana vyhraje. Buď po nepravděpodobném úspěchu ČSSD s premiérem z řad ČSSD, nebo i s premiérem Babišem a s ČSSD jako menším partnerem, v tom případě zřejmě bez Sobotky,“ nepochybuje. Podle něj je totiž vcelku očekávatelné, že v určité části vedení strany převáží tradiční postoj být za každou cenu u toho. „Protože přece pouze tak se dá prosadit alespoň něco z programu na rozdíl od opoziční role,“ uzavírá ve shodě se Zimolou zdroj, který si nepřeje odtajnit svou identitu.

Tři strategie

Přesto by bylo zbrklé vynášet v tuto chvíli jakékoli kategorické soudy. Do voleb je daleko a kontury budoucích aliancí – až na tu Babiše se Zemanem – ještě nejsou zcela zřetelné. Navíc variant budoucího rozložení sil je několik. „Nacházíme se ve zvláštní situaci. Volební soupeření se nebude odehrávat mezi vládou a opozicí, jak by standardně mělo být, ale především mezi ČSSD a hnutím ANO, tedy mezi politickými stranami, které jsou spolu ve vládní koalici,“ připomíná politolog Milan Znoj pro INFO.CZ.

Tuto atypickou a v dosavadních novodobých dějinách české politiky novou situaci podle něj dokreslují dva momenty. „Hnutí ANO se může po volbách stát dominantní silou české politiky, která bere hlasy i sociální demokracii a komunistům. A zároveň je zřejmé, že se pravicová opozice snaží vytvořit širokou frontu proti ANO a Andreji Babišovi, neboť jenom když hnutí ANO oslabí, tak pravice posílí,“ říká Znoj s tím, že pro sociální demokraty to znamená hledat odpověď na klíčovou otázku: jakým způsobem v této situaci soupeřit s ANO o hlasy voličů.

Sociálním demokratům se přitom v tuto chvíli nabízí tři možné strategie: „Za prvé může s hnutím ANO soupeřit samostatně a po svém. Za druhé, může pomoci vytvořit společně s ostatními parlamentními formacemi jednotnou frontu proti Babišovi, anebo za třetí, může konflikt s hnutím ANO utlumit a počítat s tím, že i když nevyhraje, tak bude s hnutím ANO společně vládnout.“ Bohuslav Sobotka nyní podle všeho počítá především s první variantou, druhou si nechává v záloze, třetí kategoricky vylučuje.

Nelze v této souvislosti nepřipomenout majstrštyk Miroslava Kalouska, kterému se minulý týden podařilo na jednání Poslanecké sněmovny prosadit bod „Daňové úniky ministra financí“, pro který hlasovala pozoruhodná koalice složená z TOP 09, ODS, dvou třetin ČSSD, téměř všech komunistů a většiny lidovců. A přestože z toho Kalousek odmítl v rozhovoru pro INFO.CZ vyvozovat cokoli podstatného stran dějů budoucích, nešlo o první podobnou situaci. Ostatně samotný Babiš si v sobotním vydání deníku Právo opět postěžoval, jak se proti němu spojují všechny strany zastoupené ve sněmovně.

Přitom je to Babiš, kdo se až chorobně vymezuje proti všem zavedeným subjektům, ostatní strany obviňuje de facto z kartelových dohod. „Oni si na levici a pravici jen hrají, jim jde o jejich skutečný program, což jsou prachy a moc. Nyní k tomu přibrali Antibabiše, který si předává jako štafetu Sobotka s Kalouskem a nyní už i s KDU-ČSL a komunisty,“ řekl Babiš ve zmiňovaném rozhovoru pro Právo. Nabízí se tedy otázka, zda nakonec nebude Sobotka nucen těžiště své strategie vychýlit směrem k alianci stran, jejímž cílem bude zamezit účasti Babiše ve vládě.

„Sjezd ČSSD se rozhodl pro konflikt s hnutím ANO na pravolevé ose a smír s prezidentem Zemanem. Je to strategie, kterou navrhl Bohuslav Sobotka jako strategii vítěznou a získal výraznou podporu,“ připomíná Milan Znoj. Sociální demokracie podle něj tím, že se vrací k sociální otázce, k nerovnostem ve společnosti a potřebě zdanění bohatých, může hnutí ANO tlačit doprava a identifikovat ho jako starého známého nepřítele sociální demokracie. Zároveň to podle jeho mínění neznamená, že nemůže hrát spolu s pravicí kartu Babišových údajných nekalostí.

„Avšak musí tak činit opatrně, aby se nezačlenila s pravicí do jedné fronty proti Babišovi,“ zdůrazňuje Znoj. Strategie „všichni proti Babišovi“ totiž podle něj vyhovuje jak pravici, tak Andreji Babišovi, avšak nikoli sociální demokracii. „Sociální demokracii musí vést svou vlastní levicovou polemiku s hnutím ANO a s Andrejem Babišem. Dokonce by mohla jít až tak daleko, že bude vylučovat i případnou účast s hnutím ANO ve vládě. Jinak totiž její konflikt s Babišem nebude věrohodný,“ zdůrazňuje Znoj. Přesně toho si je nejspíš Sobotka také vědom.

Tak jako v minulosti musí ale počítat s tím, že mu bude pod nohy klacky házet opět Zeman. Fakt, že ho ČSSD podpoří před prezidentskou volbou, na tom nejspíš nic nezmění. Příčinou totiž bude tlak na vznik vlády dvou nejsilnějších politických stran, což je mimochodem varianta, kterou si Zeman oblíbil už za časů opoziční smlouvy, tedy někdy po roce 1998. A jak jsme uvedli na začátku tohoto textu, v sociální demokracii jsou určitě lidé, kteří s tímto scénářem také pracují.

„Zeman má dva hlavní zájmy. Za prvé, potřebuje dosáhnout toho, aby ani ČSSD, ani ANO nepostavily vlastního kandidáta na prezidenta. Sociální demokracie na to již v podstatě přistoupila. Hnutí ANO kličkuje, ale nakonec zřejmě couvne. Důvody jsou zřejmé. Viděli jsme to nedávno. Když se ve sněmovně Miroslavu Kalouskovi podařilo sešikovat strany proti Babišovi a sněmovna přijala usnesení ve věci daňových podvodů Andreje Babiše, tak hned druhý den Andrej Babiš přišel na Hrad a prezident Zeman ho hned veřejně podpořil,“ připomíná Znoj.

A nejen to, Andrej Babiš v sobotním rozhovoru pro Právo prohlásil, že žádného jiného vhodného kandidáta na prezidenta nevidí a on hnutí ANO ani jiného navrhovat nebude. „Za druhé, prezident Zeman potřebuje mít vliv v budoucí vládě. Vliv mu nabízí jak hnutí ANO, tak ČSSD a samozřejmě také komunisté. Prezident Zeman by proto rád, aby se již nyní vytvořilo něco jako předvolební koalice ANO a ČSSD. Vidí v tom i jisté potvrzení svého přesvědčení, že spolu mají vládnout dvě hlavní politické strany, klidně třeba v nějaké verzi opoziční smlouvy, a malé strany, je pokud možno, potřeba marginalizovat,“ pokračuje Znoj.

Podle něj je nakonec evidentní, že tato Zemanova politická vize jde přímo proti strategii, kterou přijalo Sobotkovo vedení ČSSD. I proto je s podivem, že se Sobotka zalekl a de facto bez boje si zúžil manévrovací prostor před prezidentskou volbou. Pravdu má politický komentátor Lukáš Jelínek, který už dříve v rozhovoru pro INFO.CZ řekl, že si pod sebou sociální demokraté podporou Zemana, který se v ten samý moment staví na stranu jejich úhlavního konkurenta, podřezávají větev. Sobotkova jediná šance je tak zároveň ta nejmíň pravděpodobná: ČSSD musí vyhrát volby, jedině tak to bude ona, kdo bude po volbách diktovat hru podle svého scénáře.

V opačném případě se povolební vyjednávání povede pod taktovkou Babiše se Zemanem, a už teď je jasné, že oba vyhlížejí sociální demokracii poraženou a poníženou, a také ochočenou a pokud možno v podřízeném postavení. I tak můžeme už nyní začít směle vyhlížet ty sociální demokraty, kteří se budou s blížícími volbami a jejich očekávaným výsledkem tu otevřeně, tu skrytě, hlásit ke strategii, kterou ve veřejném prostoru zatím artikulovali pouze prezident Miloš Zeman a jihočeský hejtman Jiří Zimola. Být u toho za jakoukoli cenu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744