Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANO chtělo vše „zařídit“. Program vlády je ale opatrný, bez pevných slibů, upozorňuje expert

ANO chtělo vše „zařídit“. Program vlády je ale opatrný, bez pevných slibů, upozorňuje expert

Programové prohlášení vznikající menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD působí v řadě pasáží mimořádně opatrně, mnohdy se ani nedá identifikovat pevný a závazný slib, co vláda reálně opravdu prosadí. V rozhovoru pro INFO.CZ to říká politolog Lubomír Kopeček. Dobře to podle něj odráží vysoká frekvence výrazů typu „připravíme zákon“, „předložíme zákon“, a podobně, což dle jeho slov fakticky k praktickému prosazení dané věci do reality nezavazuje. „Zjevně je to spojeno s menšinovým statusem vlády, kdy si autoři textu uvědomovali, že prosazení řady věcí v parlamentu je nejisté,“ uvažuje politolog.

Velmi to podle Kopečka kontrastuje s volebním programem hnutí ANO, který měl úplně jiný jazyk. Jednoduše řečeno se Babišovo hnutí před volbami zavázalo, že kde co „zařídíme“. Z programového prohlášení nicméně podle politologa plyne, že řada slibovaných věcí je hodně nejistých a vláda je naopak možná ani nebude schopna „zařídit“. Programové prohlášení vlády zástupci hnutí ANO a ČSSD doladili tento týden. V pátek ho schválily špičky ANO, jednalo o něm vedení ČSSD a své si k němu řekne také její členská základna ve vnitrostranickém referendu.

Kopeček si také všímá toho, jak drasticky v dokumentu kolísá míra konkrétnosti. Podle informací INFO.CZ je to ostatně jedna z velkých výhrad řady vlivných sociálních demokratů. „Například v oblasti dopravy je jmenovitý výčet obchvatů obcí, které budou postaveny, nebo nádraží, které mají být opraveny. Naopak třeba u školství se kuse zmiňuje, cituji, vysoká selektivnost českého školství, kdy jsou žáci příliš brzy rozdělováni do různých vzdělávacích proudů,“ upozorňuje Kopeček s tím, že v dokumentu není žádný konkrétní náznak řešení tohoto problému.

„Je na tom poznat diametrálně odlišná míra zájmu o jednotlivé oblasti u vládních stran,“ myslí si politolog. Kromě toho v dokumentu spatřuje řadu kuriozit. „Asi největší je slib o ústavním zákonu o celostátním referendu, kdy si vláda zjevně nechce komplikovat život a ve svém funkčním období nechce současně referendem schvalovat zákony a rozhodovat o mezinárodních závazcích.“ Podle Kopečka to působí alibistickým dojmem: vláda je sice pro institut referenda, avšak raději po svém funkčním období.

Jiným typem kuriozity je podle Kopečka slib „přípravy integrovaného systému správy daní a pojistných odvodů, který umožní placení těchto zákonných povinností na jednom místě“. Jinak řečeno jde totiž o jednotné inkasní místo. „Přitom předchozí vláda ANO a ČSSD jeho zavedení už připravené středopravicovou vládou Petra Nečase zrušila,“ upozorňuje Kopeček.

Pokud jde o pozitiva, jednoznačně zmiňuje zahraniční politiku. „Je zde vidět vysoká míra kontinuity při orientaci na západní struktury, hlavně na zakotvení v EU a NATO,“ říká. Zajímavé podle něj také je, že zmínky o vztazích k Rusku a Číně jsou v programovém prohlášení vysloveně minimální. „Dost to kontrastuje s tím, co v této oblasti hlásá prezident Zeman. A je to i odlišné od období Sobotkovy vlády, kde se hlavně vůči Číně uplatňovala představa mohutného rozvoje vzájemných – nejenom ekonomických – vztahů,“ uzavírá Kopeček pro INFO.CZ.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744