Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANO chtělo vše „zařídit“. Program vlády je ale opatrný, bez pevných slibů, upozorňuje expert

ANO chtělo vše „zařídit“. Program vlády je ale opatrný, bez pevných slibů, upozorňuje expert

Programové prohlášení vznikající menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD působí v řadě pasáží mimořádně opatrně, mnohdy se ani nedá identifikovat pevný a závazný slib, co vláda reálně opravdu prosadí. V rozhovoru pro INFO.CZ to říká politolog Lubomír Kopeček. Dobře to podle něj odráží vysoká frekvence výrazů typu „připravíme zákon“, „předložíme zákon“, a podobně, což dle jeho slov fakticky k praktickému prosazení dané věci do reality nezavazuje. „Zjevně je to spojeno s menšinovým statusem vlády, kdy si autoři textu uvědomovali, že prosazení řady věcí v parlamentu je nejisté,“ uvažuje politolog.

Velmi to podle Kopečka kontrastuje s volebním programem hnutí ANO, který měl úplně jiný jazyk. Jednoduše řečeno se Babišovo hnutí před volbami zavázalo, že kde co „zařídíme“. Z programového prohlášení nicméně podle politologa plyne, že řada slibovaných věcí je hodně nejistých a vláda je naopak možná ani nebude schopna „zařídit“. Programové prohlášení vlády zástupci hnutí ANO a ČSSD doladili tento týden. V pátek ho schválily špičky ANO, jednalo o něm vedení ČSSD a své si k němu řekne také její členská základna ve vnitrostranickém referendu.

Kopeček si také všímá toho, jak drasticky v dokumentu kolísá míra konkrétnosti. Podle informací INFO.CZ je to ostatně jedna z velkých výhrad řady vlivných sociálních demokratů. „Například v oblasti dopravy je jmenovitý výčet obchvatů obcí, které budou postaveny, nebo nádraží, které mají být opraveny. Naopak třeba u školství se kuse zmiňuje, cituji, vysoká selektivnost českého školství, kdy jsou žáci příliš brzy rozdělováni do různých vzdělávacích proudů,“ upozorňuje Kopeček s tím, že v dokumentu není žádný konkrétní náznak řešení tohoto problému.

„Je na tom poznat diametrálně odlišná míra zájmu o jednotlivé oblasti u vládních stran,“ myslí si politolog. Kromě toho v dokumentu spatřuje řadu kuriozit. „Asi největší je slib o ústavním zákonu o celostátním referendu, kdy si vláda zjevně nechce komplikovat život a ve svém funkčním období nechce současně referendem schvalovat zákony a rozhodovat o mezinárodních závazcích.“ Podle Kopečka to působí alibistickým dojmem: vláda je sice pro institut referenda, avšak raději po svém funkčním období.

Jiným typem kuriozity je podle Kopečka slib „přípravy integrovaného systému správy daní a pojistných odvodů, který umožní placení těchto zákonných povinností na jednom místě“. Jinak řečeno jde totiž o jednotné inkasní místo. „Přitom předchozí vláda ANO a ČSSD jeho zavedení už připravené středopravicovou vládou Petra Nečase zrušila,“ upozorňuje Kopeček.

Pokud jde o pozitiva, jednoznačně zmiňuje zahraniční politiku. „Je zde vidět vysoká míra kontinuity při orientaci na západní struktury, hlavně na zakotvení v EU a NATO,“ říká. Zajímavé podle něj také je, že zmínky o vztazích k Rusku a Číně jsou v programovém prohlášení vysloveně minimální. „Dost to kontrastuje s tím, co v této oblasti hlásá prezident Zeman. A je to i odlišné od období Sobotkovy vlády, kde se hlavně vůči Číně uplatňovala představa mohutného rozvoje vzájemných – nejenom ekonomických – vztahů,“ uzavírá Kopeček pro INFO.CZ.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek