ANO loni na darech přijalo 34 milionů. Peníze dali podnikatelé i politici včetně řady ministrů hnutí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANO loni na darech přijalo 34 milionů. Peníze dali podnikatelé i politici včetně řady ministrů hnutí

ANO loni na darech přijalo 34 milionů. Peníze dali podnikatelé i politici včetně řady ministrů hnutí

Hnutí ANO loni přijalo dary ve výši 34 milionů korun, zhruba o deset milionů méně než v roce 2016. Vyplývá to z výroční zprávy hnutí. Největším dárcem byl loni podnikatel Jakub Koudela z Mokrých Lazců na Opavsku, který věnoval ANO 650.000 korun. Druhý největší dar v hodnotě 505.000 korun získalo hnutí od svého středočeského radního Roberta Bezděka. Předseda ANO Andrej Babiš věnoval hnutí 50.000 korun, kromě toho ale uvedl jako bezúplatné plnění 500.000 korun za knihu Andrej Babiš v rozhovorech s osobnostmi.

Z politiků působících na celostátní úrovni daroval ANO největší částku bývalý senátor Jiří Hlavatý, který přispěl 400.000 korunami a jeho firma Juta věnovala dalších 50.000. Hlavatý přitom loni na podzim ze Senátu vypadl, když se na kandidátce ANO dostal do Sněmovny. Poslaneckého mandátu se následně vzdal, letos v lednu ale v doplňovacích volbách své senátorské křeslo získat zpět nedokázal. Předseda Sněmovny Radek Vondráček daroval ANO 364.000 korun, poslanec Rostislav Vyzula 350.000 a poslanec Robert Králíček 321.000 korun.

Největším dárcem mezi ministry byl loni vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec, který ANO věnoval 100.000 korun. Ministr školství Robert Plaga, který se stal členem kabinetu až po volbách, přispěl hnutí 80.000 korunami. Ministři Martin Stropnický, Karla Šlechtová a Dan Ťok, kteří působili ve vládě před volbami i po nich, darovali každý 50.000 korun, ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který ve funkci rovněž pokračoval z předchozího období, 30.000 korun. Z dalších členů kabinetu, kteří do něj vstoupili až po volbách, přispěly ANO ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová 40.000 korunami a ministryně práce Jaroslava Němcová 20.000 korunami.

ANO přijalo i dary od firem. Nejvyšší z nich činil 500.000 a v této výši přispělo hnutí sedm společností: Zetor, LaserTherm, Passerinvest Group, Lek, Jantar Plzeň, Brano a Farma Pohoda.

Celkově ANO loni hospodařilo s přebytkem 143,1 milionu korun. Celkové výnosy hnutí byly 301,6 milionu korun, z toho největší část, 263,7 milionu korun, činil příspěvek ze státního rozpočtu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.