ANO věci válcuje s SPD a komunisty. Udělali jsme správnou věc a odhalili je, říká pirát Ferjenčík | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANO věci válcuje s SPD a komunisty. Udělali jsme správnou věc a odhalili je, říká pirát Ferjenčík

ANO věci válcuje s SPD a komunisty. Udělali jsme správnou věc a odhalili je, říká pirát Ferjenčík

Ať se Andrej Babiš předvede, ale bez naší podpory, říká ve velkém rozhovoru pro E15 poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Dodává, že jeho strana žádnou dohodu s hlasovací koalicí ANO, SPD a komunistů neuzavřela. A dodává, že roli při sestavování vlády by Piráti sehráli, jen kdyby byla úřednická a vznikla v dolní parlamentní komoře, nikoli na Hradě. 

Piráti se loni poprvé dostali do Poslanecké sněmovny. Souhlasíte s Andrejem Babišem, že je to žvanírna?

Sněmovní kultura mě trochu zklamala včetně jednacího řádu, který není dobře nastavený. V pražském zastupitelstvu se říkalo: Všechno už bylo řečeno, ale ještě to neřekli všichni. To se často děje i ve sněmovně. Když má třeba SPD na pořadu nějaký nesmysl, tak všichni členové klubu postupně řeknou totéž.

Na druhé straně je možnost vystoupení pro řádně přihlášené poslance dost omezená. Mohou za to přednostní práva k řečnění a faktické poznámky.

Babišovo hnutí přišlo po loňských volbách s návrhy na změny jednacího řádu, nyní je řeší pracovní skupina, v níž jsou zastoupeny všechny sněmovní strany. Které náměty podpoříte?

Líbil by se mi kompromisní systém, v němž by kluby měly vyhrazené časy, jak dlouho se danému tématu mohou na plénu věnovat. K jednomu zákonu by to mohly být dvě hodiny pro klub. Funguje to tak v Německu nebo v Evropském parlamentu.

Velmi by také pomohlo, kdyby se mluvčí s přednostním právem, jako jsou šéfové klubů, hlásili písemně, a ne kdykoliv si vzpomenou. Řadové poslance to demotivuje. Dva týdny v měsíci, které ve sněmovně zpravidla strávíme plenárními debatami, by se pak daly lépe využít.

Kdy by mohly úpravy projít?

Má to tři roviny. Jedna věc je novela jednacího řádu, druhá praxe a třetí různé procedurální obložky neboli podrazy. Také mi přijde bizarní dělat přestávky na porady klubů ve chvíli, kdy se nikdo o ničem neradí. O změnách se stále diskutuje.

Je pro Piráty důležité i zařazení určitých bodů tak, aby se stihly projednat do večerních televizních zpráv a uzávěrek deníků?

Všichni se samozřejmě snaží, aby jejich návrhy měly mediální pozornost. Jejich řazení na program ovlivňuje procedurální bystrost klubu. Funguje to i opačně. ODS nedávno řečněním blokovala debatu o fiskálním paktu EU schváleném vládou v demisi, aby se nestihl přijmout.

Udělali byste z dnešního pohledu něco jinak než před půl rokem? Mám na mysli pomoc ANO, SPD a komunistům s ustavením komory. V té době jejich neformální spojenectví vzniklo a dodnes funguje.

Stále si myslím, že to bylo správné rozhodnutí. Jasně odhalilo, že se ANO chtělo domluvit s SPD a komunisty, přestože jsme se snažili být vstřícní. Šéf poslanců ANO pan Faltýnek to ale nereflektoval, dohodl se s oběma stranami a dodnes spoustu věcí válcují na tomto půdorysu.

Čtěte pokračování velkého rozhovoru na webu E15 >>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.