Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANO věci válcuje s SPD a komunisty. Udělali jsme správnou věc a odhalili je, říká pirát Ferjenčík

ANO věci válcuje s SPD a komunisty. Udělali jsme správnou věc a odhalili je, říká pirát Ferjenčík

Ať se Andrej Babiš předvede, ale bez naší podpory, říká ve velkém rozhovoru pro E15 poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Dodává, že jeho strana žádnou dohodu s hlasovací koalicí ANO, SPD a komunistů neuzavřela. A dodává, že roli při sestavování vlády by Piráti sehráli, jen kdyby byla úřednická a vznikla v dolní parlamentní komoře, nikoli na Hradě. 

Piráti se loni poprvé dostali do Poslanecké sněmovny. Souhlasíte s Andrejem Babišem, že je to žvanírna?

Sněmovní kultura mě trochu zklamala včetně jednacího řádu, který není dobře nastavený. V pražském zastupitelstvu se říkalo: Všechno už bylo řečeno, ale ještě to neřekli všichni. To se často děje i ve sněmovně. Když má třeba SPD na pořadu nějaký nesmysl, tak všichni členové klubu postupně řeknou totéž.

Na druhé straně je možnost vystoupení pro řádně přihlášené poslance dost omezená. Mohou za to přednostní práva k řečnění a faktické poznámky.

Babišovo hnutí přišlo po loňských volbách s návrhy na změny jednacího řádu, nyní je řeší pracovní skupina, v níž jsou zastoupeny všechny sněmovní strany. Které náměty podpoříte?

Líbil by se mi kompromisní systém, v němž by kluby měly vyhrazené časy, jak dlouho se danému tématu mohou na plénu věnovat. K jednomu zákonu by to mohly být dvě hodiny pro klub. Funguje to tak v Německu nebo v Evropském parlamentu.

Velmi by také pomohlo, kdyby se mluvčí s přednostním právem, jako jsou šéfové klubů, hlásili písemně, a ne kdykoliv si vzpomenou. Řadové poslance to demotivuje. Dva týdny v měsíci, které ve sněmovně zpravidla strávíme plenárními debatami, by se pak daly lépe využít.

Kdy by mohly úpravy projít?

Má to tři roviny. Jedna věc je novela jednacího řádu, druhá praxe a třetí různé procedurální obložky neboli podrazy. Také mi přijde bizarní dělat přestávky na porady klubů ve chvíli, kdy se nikdo o ničem neradí. O změnách se stále diskutuje.

Je pro Piráty důležité i zařazení určitých bodů tak, aby se stihly projednat do večerních televizních zpráv a uzávěrek deníků?

Všichni se samozřejmě snaží, aby jejich návrhy měly mediální pozornost. Jejich řazení na program ovlivňuje procedurální bystrost klubu. Funguje to i opačně. ODS nedávno řečněním blokovala debatu o fiskálním paktu EU schváleném vládou v demisi, aby se nestihl přijmout.

Udělali byste z dnešního pohledu něco jinak než před půl rokem? Mám na mysli pomoc ANO, SPD a komunistům s ustavením komory. V té době jejich neformální spojenectví vzniklo a dodnes funguje.

Stále si myslím, že to bylo správné rozhodnutí. Jasně odhalilo, že se ANO chtělo domluvit s SPD a komunisty, přestože jsme se snažili být vstřícní. Šéf poslanců ANO pan Faltýnek to ale nereflektoval, dohodl se s oběma stranami a dodnes spoustu věcí válcují na tomto půdorysu.

Čtěte pokračování velkého rozhovoru na webu E15 >>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1