Antikoncepce levně a bez předpisu. Na internetu bují nelegální obchod s hormony, kupují je i děti | info.cz

Články odjinud

Antikoncepce levně a bez předpisu. Na internetu bují nelegální obchod s hormony, kupují je i děti

Hormonální antikoncepce se dá lehce a nelegálně sehnat na internetových bazarech a v uzavřených facebookových skupinách. Přestože přeprodej antikoncepce je trestný, mnohé ženy a dívky tak shánějí i nabízejí pilulky běžně. Zřejmě netuší, že jim za to hrozí pokuta až do výše 20 milionů korun. Hormonální antikoncepce (HA) ale není vhodná pro každého a těm, kteří ji začnou brát bez předpisu, může hrozit i vážné nebezpečí. Na facebooku navíc pilulky pravděpodobně kupují i dívky, kterým ještě nebylo ani 15 let.

„Prodám jedno plato antikoncepce Belara, jedno plato antikoncepce Jeanine a jedno plato antikoncepce Yosefinne. Cena: 100 Kč,“ hlásá inzerát v uzavřené facebookové skupině Antikoncepce. Ženy a dívky, které zde nabízejí i poptávají antikoncepční pilulky, většinou neobchodují ve velkém. Najdou se ale i nabídky na prodej dvou i více celých balení. Důvody prodeje většinou uživatelky uvádějí přímo v textu. Nabízené pilulky jim buď nesedly, nebo přešly na jiné a je jim zřejmě líto léky bez užitku zlikvidovat, a proto je chtějí zpeněžit. Dopouštějí se tím ale trestného činu.

„Pokud nějaká osoba nelegálně zachází s léčivými přípravky, tak jí podle zákona o léčivech hrozí sankce až 20 milionů korun,“ potvrzuje pro INFO.CZ tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová.

Kromě toho ženy také riskují své zdraví. Začít užívat některou HA bez porady s lékařem může být rizikové. Ne každé pilulky se navíc hodí pro každého. „Žena může trpět nějakou chorobou, kvůli které třeba není vhodné, aby vůbec HA používala. Může mít třeba také sklon k žilním trombózám a zřejmě nezná ani nevhodné kombinace léčiv,“ varuje předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák.

I v případě, kdy ženy mají určitý druh HA ozkoušený a chtějí ho jen pořídit levně „z druhé ruky“, není vůbec rozumné kupovat ho přes internet. „Je otázkou, jestli ta antikoncepce byla dobře skladovaná, jestli nemá prošlou expirační lhůtu. A taky jestli to nejsou třeba tablety z Číny, které se tváří jako originál. Při koupi z nedůvěryhodného zdroje je tam celá řada rizik,“ doplňuje Dvořák.

Anonymita i dostupnost internetu láká ale i ty, které by s antikoncepcí měly ještě nějaký ten rok počkat. V jedné z facebookových skupin, která má v současnosti přes 1 500 členů, se objevují i dívky, kterým ještě nebylo 15 let. Jednak by v tak mladém věku neměly provozovat sex, a pokud začnou brát nějakou antikoncepci spontánně a snad i tajně, může to být pro ně nebezpečné. Takto mladým dívkám by pilulky nepředepsal ani lékař. „Provozovat sex před 15. rokem věku není vhodné a zároveň je to trestné. Žádný gynekolog by neměl takhle mladé osobě předepsat antikoncepci. Možné je to pouze ve výjimečných případech, kdy se HA používá k léčebným účelům a ne jako antikoncepce,“ vysvětluje Dvořák.

Obzvláště riziková může být HA pro obézní, kuřačky nebo ženy se sklonem k žilním trombózám. Celosvětově se také už ví o několika úmrtích, které způsobila HA. Dívkám například způsobila krevní sraženiny nebo mrtvici. V roce 2013 dokonce ve Francii zakázali tehdy hojně používanou antikoncepci Diane, která stála za smrtí nejméně čtyř dívek, které zemřely na trombózu.

Aby se inzeráty na léky na internetu neobjevovaly, se snaží kontrolovat právě Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Dlouhodobě spolupracujeme například s Aukrem, kterému jsme v minulosti poskytli seznam léčivých přípravků, které bývají nejčastěji v internetových diskusích a aukcích nabízeny. A Aukro tyto nabídky průběžně maže. Těch diskusí a stránek, kde se léky nabízí, je ale samozřejmě daleko více. My se snažíme vždy oslovovat provozovatele, aby tu nabídku stáhl. Horší je to u těch menších diskusí, kde ty nabídky rychle vznikají i zanikají, takže je pro nás problematické je občas vůbec zachytit a dopátrat se toho, kdo tam tu nabídku dal,“ vysvětluje Přinesdomová. Zvlášť uzavřená facebooková skupina, do které se členové dostávají až po schválení správcem, tak poskytuje v podstatě neomezené možnosti prodeje.

I Přinesdomová ale potvrzuje škodlivost těchto léčiv získaných nelegálně. Navíc upozorňuje i na riziko koupi padělků, které mohou být extrémně nebezpečné. „Každý pacient, který chce užívat přípravek na předpis, by měl předtím projít nějakým vyšetřením. A jeho ošetřující lékař by měl samozřejmě vědět, že daný přípravek užívá. Pokud bychom se bavili i o padělcích, které se často objevují i prostřednictvím zahraničních webových nabídek, tak tam je nebezpečí ještě vyšší. Nelegální přípravky bývají vyráběny v naprosto nevyhovujících podmínkách, často obsahují léčivou látku v úplně jiném množství, než je na obalu. Často jsou v nich i různé příměsi od těžkých kovů, přes barviva a podobně,“ varuje Přinesdomová.

Že jde o zahraniční server, který neoprávněně léčiva nabízí, se ale kupující vůbec nemusí dozvědět. Provozovatel sice sídlí v zahraničí, kam na něj česká legislativa nemůže, stránky ale můžou být kompletně v češtině. „V těchto případech už máme problém jakkoli zasáhnout, ale většinou alespoň informujeme příslušnou státní lékovou agenturu, aby věděla, že se takový poskytovatel na jejich území vyskytuje. Nejčastěji se takto prodávají léky na hubnutí, na erektilní disfunkci a anabolika,“ doplňuje Přinesdomová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud