Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Antikonfliktní týmy, které v centru Prahy nahání kuřáky, nekončí. V každém ale nově musí být žena

Antikonfliktní týmy, které v centru Prahy nahání kuřáky, nekončí. V každém ale nově musí být žena

Praha 1 změní složení svých antikonfliktních týmů, které dohlížejí na dodržování pořádku před bary a restauracemi. Nově v nich nebudou pouze muži, ale rovněž ženy. ČTK to po dnešním jednání rady městské části sdělil radní Ivan Solil (ČSSD). Čtyři tříčlenné týmy do ulic vyslala radnice kvůli takzvanému protikuřáckému zákonu. Vznik týmů odůvodnila nedostatečným počtem strážníků v ulicích. Zákon vešel v účinnost na konci května a kuřáci museli opustit restaurace a kouří před nimi. Na týmy se především na sociálních sítích snesla kritika.

Každý ze čtyř týmů, tvořených zaměstnanci najaté bezpečnostní agentury, se nyní bude skládat ze dvou mužů a jedné ženy. Ve všech týmech musí být vždy alespoň jeden člen schopen anglicky, německy či rusky požádat kohokoliv, aby přestal porušovat zákony či vyhlášky.

K začlenění žen do týmů přistoupila radnice poté, co se na jejich fungování a vzhled zejména na sociálních sítích snesla kritika. „V jedné věci musíme dát kritice za pravdu. Je lepší, když mezi členy týmu budou i ženy. Takový tým bude působit vyváženěji a bude mít pravděpodobně i lepší vyjednávací schopnosti," uvedl Solil.

Přestože návštěvníci Prahy 1 fungování antikonfliktního týmu kritizovali, podle Solila jsou naopak místní obyvatelé spokojeni. „Lidé bydlící v Praze 1 nám píší pochvalné dopisy, kdy nám někdo dokonce i nabídl příspěvky na další chod týmu. Členové týmů také zřejmě několikrát zachránili život opilým nebo zdrogovaným turistům, kteří málem skončili pod koly auta," uvedl.

Týmy budou procházet ulicemi Dlouhá, V Kolkovně, Dušní, Kozí, Masná, Jakubská a Malá Štupartská. Tady je podle radního dlouhodobě situace s rušením nočního klidu nejhorší. Pochůzky budou týmy vykonávat vždy od 23:00 do 04:00 každý čtvrtek, pátek a sobotu.

Počet případů rušení nočního klidu a porušení zákazu kouření se meziročně v Praze výrazněji nezvedl. Zatímco celkový počet řešených přestupků pro rušení nočního klidu v metropoli mírně vzrostl z 2159 loni na letošních 2475, u porušení zákazu kouření strážníci zaznamenali mírný pokles. V červnu loňského roku evidovali 1263 porušení zákazu v celé Praze a 217 v Praze 1. Letos v červnu to bylo 1204 v celém městě a 142 v centru. Podle nich je to tím, že řada míst se stala nekuřáckými již před zavedením zákona.

Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a v dalších veřejných místech platí v Česku od 31. května. Za kouření v místech, kde je zakázáno, hrozí postih až 10.000 korun. Až 50.000 korun činí pokuta za nevyzvání kuřáka, aby cigaretu típnul nebo odešel.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1