Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Armáda už nechce starou techniku. Za modernizaci utratí přes 50 miliard

Armáda už nechce starou techniku. Za modernizaci utratí přes 50 miliard

Jeden z největších modernizačních projektů v historii české armády by měl začít v roce 2019. Vojáci by měli postupně od roku 2020 dostávat víc než 200 nových pásových vozidel. Tendr bude stát přes 50 miliard korun.

Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře už běží přípravná fáze projektu. Na začátku léta budou v některém z vojenských výcvikových prostorů uspořádány takzvané průmyslové dny. Na nich budou moct zájemci o zakázku předvést svou nabídku. Vedení armády a ministerstva obrany bude chtít stroje vidět v praxi při jízdě i střelbách.

V příštích měsících a letech by měla armáda dostat i další vybavení za desítky miliard korun. Jen letos chce podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) vedení resortu uzavřít smlouvy nebo předložit vládě projekty za 26 miliard korun.

Měla by mezi nimi být modernizace 33 samohybných houfnic Dana. Armáda by postupně měla dostat nejenom v Česku renovované houfnice, ale i 17 nových děl, které budou odpovídat ráži používané v NATO a budou mít větší dostřel. Zároveň bude koupen i systém řízení palby, který bude využitelný pro stará i nová děla.

Vojáci také dostanou 42 obrněných vozidel Titus a ještě letos dalších 86 nákladních vozidel na podvozku Tatry. Budou mezi nimi i cisterny nebo vyprošťovací a dílenská vozidla pro pandury.

Vzdušné síly by ještě do konce mandátu současné vlády měly mít schválen nákup 12 víceúčelových vrtulníků. Armáda má na jejich pořízení v plánech vyčleněno šest miliard korun. Vedení vojska ale přiznává, že tato částka nebude stačit. V současné době se debatuje o jejím navýšení.

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744