Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Audit se Babišovi nevyplatil. Policie šetří nákup předražených akcií, může jít o daňový únik

Audit se Babišovi nevyplatil. Policie šetří nákup předražených akcií, může jít o daňový únik

Měla vyvrátit pochyby ohledně jeho příjmů, nyní to však vypadá, že zpráva auditorských společností Andreji Babišovi (ANO) způsobí další problémy. Podle ní měl v roce 2010 koncern Agrofert zaplatit přemrštěnou částku za nákup akcií společnosti Profrost. Právník Aleš Rozehnal na serveru HlídacíPes.org upozornil, že za nevýhodnou transakcí může být snaha ministra financí vyplatit si zastřenou dividendu. V tom případě by peníze nemusel zdanit. Takový postup je ale nezákonný.

Podle zprávy firem PWC a EY získal Babiš prodejem akcií Profrostu celkem 527 468 800 Kč. Jaký podíl v roce 2010 prodával, auditoři neuvádí. Rozehnal však tvrdí, že to rozhodně nemohlo být více než 20 procent.

„O několik dní předem totiž Babiš jakožto jediný akcionář společnosti přijal rozhodnutí, že se základní kapitál této společnosti zvyšuje o 100 milionů Kč, z čehož 80 procent vkladu převzal koncern Agrofert a pouze 20 procent převzal Andrej Babiš,“ popisuje Rozehnal.

A nesrovnalost je na světě. Zatímco 80 procent akcií stálo Agrofert „pouhých“ 80 milionů korun, zbylá pětina ho vyšla na zmíněných více než 527 milionů.

Do hry navíc vstoupila ještě jedna společnost. Rapaces Group, patřící ze tří čtvrtin člence představenstva Agrofertu Simoně Sokolové. Ta koupila od Agrofertu ve stejném roce také pětinový podíl v Profrostu. Z výroční zprávy společnosti za rok 2010 lze vyčíst, že za něj zaplatila 20,4 milionu. Což na rozdíl od Babišova prodeje odpovídá základnímu kapitálu Profrostu po jeho navýšení o 100 milionů.

Na první pohled nedává příliš smysl, proč by chtěl Babiš jako majitel Agrofertu za prodej platit přemrštěnou částku „sám sobě“. Pokud by však šlo o v úvodu nastíněnou možnost vyplacení zastřené dividendy, logiku by celý postup měl.

Agrofert Babišovi žádné dividendy nevyplácí. Nerozdělený zisk společnosti se v současné době pohybuje okolo 30 miliard korun. Zatímco z vyplacených dividend by ministr financí musel zaplatit daň, z prodeje předražených akcií nikoli.

Pokud by si však Babiš prodejem skutečně vyplatil zastřenou dividendu, měl by potíže se zákonem. „Takové jednání by ale nebylo ani obcházením nebo zneužitím zákona, ale porušením zákona, a jednalo by se o daňový únik,“ uzavírá analýzu Rozehnal.

Výsledky šetření auditorských firem už prověřují daňoví specialisté z policie. Rozšířili o ně dosavadní prověřování kauzy nákupu korunových dluhopisů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1