Až deset let za mřížemi. Babišovým dětem i manželce hrozí kvůli Čapímu hnízdu vězení | info.cz

Články odjinud

Až deset let za mřížemi. Babišovým dětem i manželce hrozí kvůli Čapímu hnízdu vězení

Počet osob zapletených do kauzy Čapí hnízdo zřejmě bude narůstat. Podle serveru Seznam Zprávy se policie chystá obvinit i lidi z nejbližšího okolí Andreje Babiše včetně jeho manželky Moniky a dcery Adriany. Poslaneckou sněmovnu už minulý týden požádala také o vydání předsedy klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a Babiše samotného. V krajním případě by jim mohlo hrozit i vězení.

Šéf hnutí ANO odmítá, že by jeho rodině hrozilo trestní stíhání. „Já takovou informaci nemám, ani moji advokáti takové informace nemají,“ sdělil Babiš České televizi. Kromě jeho příbuzných má policie spadeno i na některé bývalé manažery podniku ZZN Agro Pelhřimov a nástupnické společnosti Farma Čapí hnízdo.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Někdejší ministr financí během loňské mimořádné schůze Poslanecké sněmovny prohlásil, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. 

„Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,“ uvedl doslova před poslanci Babiš. Když vysvětloval, proč tuto skutečnost tajil, prohlásil, že nechtěl ohrozit své děti – „to nejcennější, co mám“.

Právě Babišově dceři z prvního manželství Adrianě Bobekové, švagru Martinu Herodesovi a také manželce Monice hrozí, že před soudem stanou také.

„Vyšetřovatelé je mohou vinit z poškozování finančních zájmů EU, případě z dotačního podvodu. Zatím neznáme detaily. Možná je i nějaká forma spoluúčasti, například pomoc či návod. Bude záležet, co se policii podaří prokázat,“ nastiňuje pro INFO.CZ možnosti právník Petr Leyer z Transparency International.

Pokud by jim soud prokázal vinu, hrozila by Babišovým příbuzným finanční sankce, podmínka nebo v krajním případě i odnětí svobody. Za dotační podvod hrozí podle paragrafu 212 trestního zákoníku trest až deset let vězení.

„Důležitá bude výše škody. Pokud by šlo o celou dotaci, tedy o částku v řádech desítek milionů, byl by trest zřejmě nejvyšší. Nižší by mohl být v případě spoluúčasti,“ vysvětluje Leyer, který si naopak nemyslí, že by před soudem stanul Agrofert jako právnická osoba. „Bylo by složité dokázat, že orgány firmy o jednání věděly podílely se na něm.“

Asi nejhorší by pro Babiše a spol. bylo, pokud by vyšetřovatelé přesvědčili soud, že se v případě Čapího hnízda jednalo o konání organizované skupiny. Soud by poté věc zřejmě posuzoval přísněji a vynesl by vyšší sazby.

Podle Leyera není taková možnost vyloučená, je však obtížnější ji prokázat. „Organizovaná skupina má hierarchii, strukturu, museli by dokázat, že ti lidé jednali dlouhodobě koordinovaně,“ prohlašuje s tím, že reálněji vidí spíše obvinění z některých ze zmíněných forem spoluúčasti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud