Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Až deset let za mřížemi. Babišovým dětem i manželce hrozí kvůli Čapímu hnízdu vězení

Počet osob zapletených do kauzy Čapí hnízdo zřejmě bude narůstat. Podle serveru Seznam Zprávy se policie chystá obvinit i lidi z nejbližšího okolí Andreje Babiše včetně jeho manželky Moniky a dcery Adriany. Poslaneckou sněmovnu už minulý týden požádala také o vydání předsedy klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a Babiše samotného. V krajním případě by jim mohlo hrozit i vězení.

Šéf hnutí ANO odmítá, že by jeho rodině hrozilo trestní stíhání. „Já takovou informaci nemám, ani moji advokáti takové informace nemají,“ sdělil Babiš České televizi. Kromě jeho příbuzných má policie spadeno i na některé bývalé manažery podniku ZZN Agro Pelhřimov a nástupnické společnosti Farma Čapí hnízdo.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Někdejší ministr financí během loňské mimořádné schůze Poslanecké sněmovny prohlásil, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. 

„Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,“ uvedl doslova před poslanci Babiš. Když vysvětloval, proč tuto skutečnost tajil, prohlásil, že nechtěl ohrozit své děti – „to nejcennější, co mám“.

Právě Babišově dceři z prvního manželství Adrianě Bobekové, švagru Martinu Herodesovi a také manželce Monice hrozí, že před soudem stanou také.

„Vyšetřovatelé je mohou vinit z poškozování finančních zájmů EU, případě z dotačního podvodu. Zatím neznáme detaily. Možná je i nějaká forma spoluúčasti, například pomoc či návod. Bude záležet, co se policii podaří prokázat,“ nastiňuje pro INFO.CZ možnosti právník Petr Leyer z Transparency International.

Pokud by jim soud prokázal vinu, hrozila by Babišovým příbuzným finanční sankce, podmínka nebo v krajním případě i odnětí svobody. Za dotační podvod hrozí podle paragrafu 212 trestního zákoníku trest až deset let vězení.

„Důležitá bude výše škody. Pokud by šlo o celou dotaci, tedy o částku v řádech desítek milionů, byl by trest zřejmě nejvyšší. Nižší by mohl být v případě spoluúčasti,“ vysvětluje Leyer, který si naopak nemyslí, že by před soudem stanul Agrofert jako právnická osoba. „Bylo by složité dokázat, že orgány firmy o jednání věděly podílely se na něm.“

Asi nejhorší by pro Babiše a spol. bylo, pokud by vyšetřovatelé přesvědčili soud, že se v případě Čapího hnízda jednalo o konání organizované skupiny. Soud by poté věc zřejmě posuzoval přísněji a vynesl by vyšší sazby.

Podle Leyera není taková možnost vyloučená, je však obtížnější ji prokázat. „Organizovaná skupina má hierarchii, strukturu, museli by dokázat, že ti lidé jednali dlouhodobě koordinovaně,“ prohlašuje s tím, že reálněji vidí spíše obvinění z některých ze zmíněných forem spoluúčasti.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1