Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš chce mimořádná víza pro cizince kvůli kůrovci. Česko potřebuje nárazově nabírat lidi

Babiš chce mimořádná víza pro cizince kvůli kůrovci. Česko potřebuje nárazově nabírat lidi

Idea zavést do českého systému tzv. mimořádná pracovní víza – tedy záměr rychle nabírat cizince na práci a pak je zase rychle vyslat pryč – vznikla na základě kůrovcové kalamity a dalších problémů, se kterými se Česko muselo v posledních měsících vypořádat. Ministerstvo vnitro tak vysvětluje, proč byl tento koncept vložen do návrhu novely cizineckého zákona až po skončení meziresortního řízení, a neprošel tak odbornou diskusí. Jak už INFO.CZ informovalo, návrh má řadu kritiků, kteří upozorňují především na problémy s integrací cizinců, kteří budou přicházet jen krátkou a dopředu jasně ohraničenou dobu.

Pokud návrh projde parlamentem, získá vláda možnost dočasně aktivovat vydávání mimořádného pracovního víza a stanovit „zdrojové“ země, ekonomické odvětví i objem migrace. Kabinet by tak měl mít možnost rychle reagovat na situaci na trhu práce.

Podle ministerstva vnitra ideu „inspirovala“ kůrovcová kalamita. „K rozhodnutí o předložení návrhu na zavedení mimořádných pracovních víz přispěly některé aktuální problémy, kterým v letošním roce Česká republika čelila. Výrazným podnětem byla například kůrovcová kalamita; v rámci přípravy opatření pro likvidaci kalamity byla zdůrazněna potřeba zajistit rychlý dočasný příchod zahraničních pracovních sil v podobných mimořádných případech,“ popisuje pro INFO.CZ Klára Pěknicová z MV ČR.

„Vízum nicméně představuje obecný nástroj pro regulaci časově omezené pracovní migrace v okamžiku, kdy to vyžaduje situace na trhu práce ČR: typicky v důsledku nízké míry nezaměstnanosti, ale i v případech personálních krizí v určitých ekonomických sektorech,“ dodává.

Kůrovec v Česku

Podle resortu je právě to důvod, proč koncept vznikl až letos. A vzhledem k tomu, že ho chce vláda uvést do praxe co nejrychleji, předložila ho parlamentu v rámci novely zákona o pobytu cizinců, u které již skončilo meziresortní připomínkové řízení.

Obavy s dopadů

Podle kritiků to ale představuje problém. Cizinci budou moct přijít na základě mimořádných víz do Česka pracovat pouze na rok a nebudou moct požádat o žádný jiný druh pobytu ani si přivést rodiny. Podle odborníků to může vést k tomu, že nebudou mít důvod se v tuzemsku integrovat, případně po vypršení víza zůstanou v republice „na černo“.

Otázkou také je, na základě čeho se budou mimořádná víza aktivovat. „Předpokládá se, že při posuzování situace, v níž by mělo dojít k aktivaci mechanismu vydávání mimořádných pracovních víz, bude vláda vycházet ze standardních veřejně dostupných makroekonomických ukazatelů a dialogu se sociálními partnery, případně bude reagovat na mimořádné události, které mohou nastávat v některých ekonomických odvětvích,“ zní na obecné úrovni z vnitra.

K samotné novele cizineckého zákona, která přináší například kvóty pro ekonomickou migraci nebo povinné integrační kurzy, se sešla v meziresortním řízení celá řada zásadních připomínek například od Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy nebo některých ministerstev. Její návrh začalo připravovat ministerstvo vnitra už před podzimními volbami. Poslanci materiál posoudí na podzim.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1