Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš chce mít slabšího partnera, vysvětluje si odmítnutí zklamaný Okamura

Babiš chce mít slabšího partnera, vysvětluje si odmítnutí zklamaný Okamura

Zástupci ANO a ČSSD budou o možné obnově jednání o vládě hovořit v pondělí večer. Sociální demokraté se dnes na zasedání užšího vedení dohodli, že vyčkají, s jakým návrhem ANO přijde. Rozhodující slovo by pak mělo předsednictvo ČSSD příští pátek. Obnovu rozhovorů se socialisty upřednostnil ve čtvrtek výbor ANO před vyjednáváním s KSČM a hnutím Svoboda a přímá demokracie, což doporučoval prezident Miloš Zeman. Rozhodnutí ANO nemile překvapilo šéfa SPD Tomia Okamuru, naopak místopředseda KSČM Jiří Dolejš ho označil za logické. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v neděli bude situaci konzultovat se Zemanem, vládu s důvěrou chce do prázdnin.

K podmínkám, které ANO navrhne pro obnovení jednání, se podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka vysloví předsednictvo ČSSD. První vyjednávání ANO a ČSSD dospěla v otázce programu prakticky ke kompletní dohodě, zkrachovala ale na personáliích. ČSSD vadila účast trestně stíhaného Babiše ve vládě, ANO od jeho nominace odmítlo ustoupit a nesouhlasilo ani s tím, že by jako garanci nezávislého vyšetřování přenechalo sociálním demokratům ministerstvo vnitra.

Odstoupení od jednání s ANO pozitivně hodnotili delegáti víkendového sjezdu ČSSD, kritika směřovala především na Babišovo vyjadřování na adresu ČSSD. Nyní se většina oslovených sociálních demokratů staví k obnovení rozhovorů spíš pozitivně, ale míč je podle nich na straně ANO. Místopředseda strany Martin Netolický hovoří například o nutnosti záruk, jak by se v koalici řešily spory. S odkazem na spolupráci ANO v hlasováních s KSČM a SPD uvedl, že by nesměla existovat paralelní koalice v dolní komoře. Poslanec Ondřej Veselý by koalici chtěl jen v případě, kdy by od ANO přišla "supernabídka".

Babiš nechtěl upřesnit, jaké podmínky ČSSD navrhne. Uvedl, že na jednání stranického výboru se podvolil většině a také hlasoval pro obnovu rozhovorů. Dosavadní průtahy v jednáních podle něj měly objektivní důvody, například čekání na sjezd socialistů. Nyní by chtěl dohodu co nejrychleji a vládu s důvěrou pokud možno do prázdnin.

Okamura odmítnutí SPD a zájem ANO jednat s ČSSD interpretuje jako snahu vítěze voleb mít slabšího a servilnějšího partnera. Příklonem k dohodě s ČSSD místo s SPD podle něj byl nemile překvapen zřejmě i Zeman. Dolejš vnímá rozhodnutí ANO jako logické, KSČM by podle něj mohla tolerovat kabinet ANO a ČSSD, protože i jejich programové prohlášení by mohlo být poměrně rozumné.

Opoziční strany zůstávají kritické. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše nyní ANO pouze dělá, že jedná. Babiš ve vyjednáváních selhává a štěpí nejen klub ANO. Podle předsedy ODS Petra Fialy není vyloučeno, že návrat k jednání s ČSSD je jen trik, který má uchlácholit veřejnost, a ANO se poté znovu obrátí k SPD a KSČM. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek považuje za hlavního viníka toho, že v Česku není stále vláda s důvěrou, prezidenta Zemana.

Hlavě státu chce Babiš o víkendu vysvětlit, co se stalo. Naposledy se Zemanem mluvil v úterý, kdy mu doporučil jednat s KSČM a SPD. Zeman by se měl kvůli politické situaci setkat i s představiteli dalších politických stran. Domluvenou má na příští týden schůzku s Bartošem, Fialou či šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem. O termín si řekl také Hamáček.

Podle politologů oslovených ČTK je nyní ČSSD v silnější pozici vůči ANO, než byla před týdnem. Obnovení rozhovorů však podle nich neznamená, že nyní skutečně společná vláda obou stran vznikne.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1