Babiš chce mít slabšího partnera, vysvětluje si odmítnutí zklamaný Okamura | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš chce mít slabšího partnera, vysvětluje si odmítnutí zklamaný Okamura

Babiš chce mít slabšího partnera, vysvětluje si odmítnutí zklamaný Okamura

Zástupci ANO a ČSSD budou o možné obnově jednání o vládě hovořit v pondělí večer. Sociální demokraté se dnes na zasedání užšího vedení dohodli, že vyčkají, s jakým návrhem ANO přijde. Rozhodující slovo by pak mělo předsednictvo ČSSD příští pátek. Obnovu rozhovorů se socialisty upřednostnil ve čtvrtek výbor ANO před vyjednáváním s KSČM a hnutím Svoboda a přímá demokracie, což doporučoval prezident Miloš Zeman. Rozhodnutí ANO nemile překvapilo šéfa SPD Tomia Okamuru, naopak místopředseda KSČM Jiří Dolejš ho označil za logické. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v neděli bude situaci konzultovat se Zemanem, vládu s důvěrou chce do prázdnin.

K podmínkám, které ANO navrhne pro obnovení jednání, se podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka vysloví předsednictvo ČSSD. První vyjednávání ANO a ČSSD dospěla v otázce programu prakticky ke kompletní dohodě, zkrachovala ale na personáliích. ČSSD vadila účast trestně stíhaného Babiše ve vládě, ANO od jeho nominace odmítlo ustoupit a nesouhlasilo ani s tím, že by jako garanci nezávislého vyšetřování přenechalo sociálním demokratům ministerstvo vnitra.

Odstoupení od jednání s ANO pozitivně hodnotili delegáti víkendového sjezdu ČSSD, kritika směřovala především na Babišovo vyjadřování na adresu ČSSD. Nyní se většina oslovených sociálních demokratů staví k obnovení rozhovorů spíš pozitivně, ale míč je podle nich na straně ANO. Místopředseda strany Martin Netolický hovoří například o nutnosti záruk, jak by se v koalici řešily spory. S odkazem na spolupráci ANO v hlasováních s KSČM a SPD uvedl, že by nesměla existovat paralelní koalice v dolní komoře. Poslanec Ondřej Veselý by koalici chtěl jen v případě, kdy by od ANO přišla "supernabídka".

Babiš nechtěl upřesnit, jaké podmínky ČSSD navrhne. Uvedl, že na jednání stranického výboru se podvolil většině a také hlasoval pro obnovu rozhovorů. Dosavadní průtahy v jednáních podle něj měly objektivní důvody, například čekání na sjezd socialistů. Nyní by chtěl dohodu co nejrychleji a vládu s důvěrou pokud možno do prázdnin.

Okamura odmítnutí SPD a zájem ANO jednat s ČSSD interpretuje jako snahu vítěze voleb mít slabšího a servilnějšího partnera. Příklonem k dohodě s ČSSD místo s SPD podle něj byl nemile překvapen zřejmě i Zeman. Dolejš vnímá rozhodnutí ANO jako logické, KSČM by podle něj mohla tolerovat kabinet ANO a ČSSD, protože i jejich programové prohlášení by mohlo být poměrně rozumné.

Opoziční strany zůstávají kritické. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše nyní ANO pouze dělá, že jedná. Babiš ve vyjednáváních selhává a štěpí nejen klub ANO. Podle předsedy ODS Petra Fialy není vyloučeno, že návrat k jednání s ČSSD je jen trik, který má uchlácholit veřejnost, a ANO se poté znovu obrátí k SPD a KSČM. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek považuje za hlavního viníka toho, že v Česku není stále vláda s důvěrou, prezidenta Zemana.

Hlavě státu chce Babiš o víkendu vysvětlit, co se stalo. Naposledy se Zemanem mluvil v úterý, kdy mu doporučil jednat s KSČM a SPD. Zeman by se měl kvůli politické situaci setkat i s představiteli dalších politických stran. Domluvenou má na příští týden schůzku s Bartošem, Fialou či šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem. O termín si řekl také Hamáček.

Podle politologů oslovených ČTK je nyní ČSSD v silnější pozici vůči ANO, než byla před týdnem. Obnovení rozhovorů však podle nich neznamená, že nyní skutečně společná vláda obou stran vznikne.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.