Babiš chce Sorosovu univerzitu přestěhovat do Prahy. „Rád o tom budu jednat," píše na twitteru | info.cz

Články odjinud

Babiš chce Sorosovu univerzitu přestěhovat do Prahy. „Rád o tom budu jednat," píše na twitteru

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhuje přestěhovat Středoevropskou univerzitu z Budapešti do Prahy. O této možnosti chce podle dnešního vyjádření na twitteru jednat. Reagoval tak na schválení maďarského zákona o zahraničních vysokých školách. Ten podle kritiků povede k zániku univerzity.

„Jedna z nejlepších škol v Evropě, Středoevropská univerzita, bude asi muset skončit. Neměli bychom jim pomoct a mít je v Praze? Rád o tom budu jednat,“ napsal Babiš na sociální síť.

 

O budoucnosti univerzity sponzorované miliardářem Georgem Sorosem se začalo spekulovat kvůli spornému zákonu o zahraničních školách, který dnes schválil maďarský parlament. Proti návrhu v minulých dnech demonstrovaly v ulicích tisíce maďarských a zahraničních studentů, profesorů a dalších lidí.

Novela schválená ve zrychleném řízení obsahuje některé nové požadavky, například povinnost mít univerzitní areál i v zemi svého původu. Zákon dále stanoví, že zahraniční univerzity mohou v Maďarsku udělovat tituly pouze v případě, že vlády Maďarska a příslušné země – v případě CEU tedy USA – podepíšou během půl roku od nabytí platnosti zákona odpovídající dohodu.

„Tlačení univerzity k takovému kroku nemá žádný přínos pro vzdělání a vyžadovalo by zbytečné finanční a lidské náklady,“ komentovala změny ještě před schválením univerzita.

Kritici argumentují, že je zákon namířený právě proti Středoevropské univerzitě a mohl by vést k jejímu odchodu ze země. Aby novelu nerealizovala, vyzvali maďarskou vládu také čeští vědci. Ti publikovali otevřený dopis maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi.

„Takto diskriminační zneužívání práva je charakteristikou nedemokratických, autoritářských režimů, o kterých jsme předpokládali, že se po zkušenostech z minulého století do Evropy již nevrátí,“ stojí v dopise, pod nímž jsou podepsáni například děkanka Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Mirjam Friedová, děkan FAMU Zdeněk Holý nebo ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Mezi Sorosem a Orbánem panuje dlouhodobá nevraživost. Miliardář je častým kritikem konzervativně nacionalistické maďarské vlády, Orbán zase tvrdí, že Soros chce prostřednictvím finanční podpory některých organizací tajně ovlivňovat maďarskou politiku.

Pokud by se Středoevropská univerzita skutečně přestěhovala do Prahy, jak navrhuje Babiš, byl by to jakýsi návrat ke kořenům. Instituci založil Soros v roce 1991 v české i maďarské metropoli. Pražská část ale v roce 1996 kvůli sporům s tehdejší vládou Václava Klause ukončila činnost.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud