Růst důchodů: Babišova vláda navrhne zvýšení o 918 korun | info.cz

Články odjinud

Babiš chce zvednout důchody o 900 korun. Polepší si zejména ti, co mají nejmíň

Reforma důchodů z dílny menšinového kabinetu Andreje Babiše získala tento týden konkrétnější podobu. Premiér Andrej Babiš navrhne navýšení o 918 korun, jak o tom mluvil v České televizi. Reforma počítá s rychlejší valorizací důchodů u lidí, kteří teď mají nižší penze. 

Babiš plány svého kabinetu označil za největší meziroční navýšení v historii země. V lednu 2019 by se tak průměrná částka zvedla na 3020 korun.

Model růstu penzí se oproti dřívějšku měnit nemá. Částka, o kterou penze porostou, ovšem bude jinak složená: Pevná část důchodu, která je pro všechny stejná, by měla od příštího roku odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo nynějších devíti procent. Víc než dosud tedy poputuje do pevného dílu, méně do zásluhové procentní výměry.

Pevná část by měla činit 320 korun. Podle Němcové je částka 918 korun výsledkem řádné valorizace podle zákona a vychází z růstu mezd a indexu růstu cen. „Proč by to nešlo? Dnes máme nárůst důchodů v průměru o 475 korun. Je to velmi sofistikovaný odhad ministerstva financí a ministerstva práce podle toho, jak se bude vyvíjet průměrná mzda a spotřební koš,“ řekla ministryně v demisi.

Růst důchodů po roce 2018: Kdo si polepší?

Babiš zmínil průměrný důchod 12 240 korun. Průměrné přidání o 918 korun z něj tedy představuje růst o 7,5 procenta.

„Ono se to (růst důchodů) trošičku zpomalí ve srovnání s ostatními, jestli mám správná čísla, asi polovině lidí, kteří pobírají starobní důchod. Bude to ta část lidí, kteří mají mnohem vyšší důchod, než je průměrný důchod. Tam ten postupný vývoj, ten nárůst, jak máme predikováno, bude pomalejší,“ dodala v týdnu Němcová.

Starobní důchod na konci loňského září pobíralo kolem 2,4 milionu seniorů a seniorek. Podle statistické ročenky polovina starobních důchodců a důchodkyň dostávala v roce 2016 méně než 11 344 korun a polovina měla víc.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud