Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš: Chci garance, že Sobotka bude akceptovat našeho ministra

Babiš: Chci garance, že Sobotka bude akceptovat našeho ministra

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš chce po premiérovi Bohuslavu Sobotkovi garance, že bude respektovat případný návrh hnutí ANO na nového ministra financí. Babiš to uvedl v rozhovoru pro deník Právo. Premiér navrhl k dnešnímu dni Babiše odvolat, což ale prezident Zeman neudělá. Hlava státu skrze svého mluvčího uvedla, že je nutné nejdříve vypovědět koaliční smlouvu. Odborníci na ústavní právo i premiér takový výklad odmítají.

„Chceme jasné garance, že člověka, kterého případně navrhneme, bude premiér respektovat,“ řekl Babiš v rozhovoru pro Právo. Vicepremiér rovněž očekává, že ostatní ministři hnutí ANO by měli zůstat ve vládě. „Pokud jde o naše ministry, pak myslím, že nejlepší varianta je, aby zůstali. Musíme se ale poradit. Měnit ministry pár měsíců před volbami není podle mě řešení, všichni mají před sebou ještě dost práce,“ říká ministr financí Babiš.

Babiš však uvedl, že dobrovolně se svého vládního postu nevzdá; rovněž si nemyslí, že premiér Sobotka má důvod k jeho odvolání. „Je to prostě jeho cílená hra, která mě má dostat z politiky,“ vysvětluje Babiš.

Sobotka podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu kvůli Babišovým kauzám týkajícím se údajného ovlivňování médií a daní. Hrad v pátek zpochybnil platnost návrhu, protože obsahuje konkrétní datum. Sobotka to odmítl s tím, že stejně postupoval i v dalších případech návrhů na odvolání jiných ministrů a nikdo z Pražského hradu to nezpochybňoval.

V neděli mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání. Prezident kritizoval i to, že nedostal návrh na Babišova nástupce, takže by podle Ovčáčka zůstalo vedení ministerstva financí neobsazeno.

„Podle mě je to zpravodajská hra, vrtěti psem, aby se překryly maléry přítele pana premiéra Březiny na ministerstvu školství,“ komentuje kauzu Babiš pro deník Právo.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1